תקציב חדש – מאבקים ישנים

שר הבריאות בוסו לשר גנץ: "ברגע אחד החזרת את הפילוג" • שר הדתות מלכיאלי: "התרתם את הדם שלנו" • ח"כ אייכלר: "מאות מיליוני שקלים לתרבות על שלל ענפיה וסוגיה המיותרים ברובם, זה בסדר?

ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה

אחרי מאבק וויכוחים סוערים בין השרים, הממשלה אישרה את תקציב המדינה המתוקן לשנת 2023, המותאם למלחמה וכולל הקצאה מחדש של כ-4.8 מיליארד שקלים של כספים קואליציוניים.

חמשת שרי המחנה הממלכתי הצביעו נגד התקציב, במחאה על כך שהוא מפנה רק חלק מהכספים הקואליציוניים לטובת המלחמה. השר אופיר אקוניס נמנע בהצבעה על סעיף הכספים הקואליציוניים בלבד.

השר גדעון סער הסביר בישיבת הממשלה מדוע החליט להצביע נגד התקציב: "ניתן היה להביא לישיבה הזאת הצעה אחרת. כזאת שעולה בקנה אחד עם טובת הכלכלה, כזאת שמתעלה לגודל השעה, כזאת שמשקפת את האחדות בעם. לצערי זה לא מה שקרה פה הערב. אנחנו הצבענו נגד ההסכמים הקואליציוניים כשקמה הממשלה. למה חשבתם שנשנה את דעתנו עכשיו?"

עוד אמר: "האם כשהצטרפנו לממשלה ביקשו כספים קואליציוניים? זה כלל לא עלה על דעתנו! אנחנו במלחמה! אנחנו נכנסים לתקופה כלכלית קשה ביותר עם הרבה חוסר ודאות. צריך להיות עם יד רחבה בכל מה שנוגע להוצאות המלחמה, הן בביטחון והן בהוצאות האזרחיות הקשורות. מצד שני – חייבים להקפיא כל מה שאינו נדרש והכרחי! לצערי אין הקפדה על כך בהצעה לפנינו – לכן אצביע נגד".

השר אופיר אקוניס הודיע כי הוא יימנע בהצבעה על סעיף "יישום הסכמים קואליציוניים".

השר אוריאל בוסו  תקף את השר בני גנץ בישיבת הממשלה, על שיצא נגד העברת הכספים לציבור החרדי: "מפרוץ המלחמה יו"ר ש"ס הרב דרעי ושרי ש"ס עובדים ללא לאות למען הציבור ללא שום פוליטיקה, ואתה ברגע אחד החזרת את הפילוג שקרע את העם. זה הזמן לאחדות וקירוב, זה מה שהעם מצפה. תוכיח שההצטרפות שלך היא לא פוליטית כפי שנראה בפעולות האחרונות שלך נגד הציבור החרדי".

השר מיכאל מלכיאלי מש"ס יצא גם הוא נגד השר בני גנץ: "מה זה הקמפיין הזה נגד המורים של הרשתות? התרתם את הדם שלנו! למי יש משהו נגד המורים המסורים באופקים ובקרית שמונה? למה מגיע להם פחות? למה מגיע לילד חרדי פחות?".

יו”ר ועדת העבודה והרווחה, ח”כ ישראל אייכלר נאם במליאת הכנסת על חוק הגנה מפני פיטורין – והתייחס לאפליה בקיצוץ תקציב החינוך החרדי: "אני רוצה להביא בפני חברי הכנסת נושא כואב, שהלב מתפלץ מולו. אי אפשר עוד לשתוק עליו. במשך שבועות של מלחמה שתקנו אל מול גל ההסתה נגד תקצוב ילדי תינוקות של בית רבן. אמרנו שזה לא הזמן, זה לא מתאים. ליבנו עם החטופים והמעונים. אבל אין ברירה – הוגדשה הסאה ועלינו להגיד את הדברים בקול צלול נגד ההסתה והשנאה הפורצת בחלקים רבים מכלי התקשורת".

עוד אמר ח"כ אייכלר: "עם ישראל מאוחד ברובו, ואנחנו עדיין בעיצומה של מלחמה. אבל בקצוות יש פוליטיקאים שלא מפסיקים להסית. ואני זועק כאן את זעקתם של קרוב למיליון ילדים שאין להם פה להשיב. הם מושפלים על ידי אנשים מלאי משטמה, חברי כנסת, גם שרים לצערי, פוליטיקאים ואנשי תקשורת שמבקשים לצבור הון פוליטי על חשבונם, על ידי רמיסת כבודם של היהודים השנואים והנרדפים במולדתם".

אייכלר תקף: "מיליוני שקלים תוספת לספורט זה שייך למלחמה? מאות מיליוני שקלים לתרבות על שלל ענפיה וסוגיה המיותרים ברובם, זה בסדר? אבל לתת כמה פרוטות לילד חרדי שלומד תודה בחיידר – כפי שלמד הסבא רבא של כל אחד ואחד מכם – זה יהרוס את הכלכלה?!

"מי יאמין שבזמן מלחמה ושפיכות דמים יעסקו בהסתה נגד לומדי התורה. חלק מהתקשורת מונעת מתוך איזו שנאה תהומית לכל מה שנודף ממנו ריח חרדי. ואני שואל אותם, אין לכם בושה? מול מי אתם גיבורים? בזמן שהעם כולו מתפלל לשלום החיילים והחטופים – אתם נלחמים נגד ילדי חיידר? מה נהיה ממכם? את כבשת הרש, את הלחם הבסיסי של הילדים האלו, אותו אתם רוצים לגזול?

"הרי כל בר דעת מבין שהסכומים הללו לא ישנו את מפת המיליארדים בתקצוב לכאן או לכאן. זה אחד חלקי שבריר אחוז מתוך התקציב הכולל שמעבירים. אז על מה הרעש? על מה המהומה? מאיפה נובעת השנאה הזו? רק שנאה וקנאה הקשה כשאול".

הוא הוסיף: "אחר כך באים ומבקשים מהילדים הללו 'להשתלב'. לפני עשרות שנים, כאשר הייתי נציג במשא ומתן קואליציוני עם ממשלת שמיר, ישבתי עם שני שרים צעירים מנערי שמיר, והם שאלו אותי למה אנחנו לא משתלבים בתחומים שונים. השבתי להם: כשאתם הייתם ילדים ולמדתם בכיתה מרווחת של שבעה מטרים על שבעה מטרים, עם כיסא ושולחן חדשים לכל ילד, והמורים שלכם קיבלו משכורת לבנק בכל ראשון לחודש, אנחנו למדנו בקיטונו של מלמד שלא היה לו מה לאכול, וישבנו על מסמרים שיצאו מתוך הספסלים. עברו ארבעים שנה, ואתם עדיין מתעקשים להשאיר את המסמרים בספסלים של ילדי החיידר, ולהרעיב את המורים והמלמדים שלהם? אני מקווה שדבריי לכל הפחות יבטאו את הכאב הגדול. על זה לא נשתוק".

דיסטל: "התורה מגינה עלינו"

מי שהפתיעה בנאום תמיכה בלומדי התורה  הייתה חברת הכנסת גלית דיסטל אטבריאן. בנאום מרגש שנשאה מעל בימת הכנסת, בעת הדיונים על העברת התקציב החדש אמרה ח"כ אטבריאן: "היה משפט שנאמר פה על ידי חברת הכנסת לזימי, היא קינחה את נאומה בכך שהחינוך החרדי מוביל לבערות, אני לא יודעת מה השתבש בנו כעם, שאנו מגיעים עם כל כך הרבה רגשי נחיתות סטריאוטיפים ודעות קדומות על אחד ממפעלי המחשבה האנושיים המפוארים ביותר – וזה שלנו".

"כל תשתית המחשבה של המוסר בעולם המערבי, בנוי על היהדות, בזמן ששאר האנושות הייתה עסוקה בעבודה פגאנית ובחוסר אתיקה מוחלט בין גבר לאישה ובין המוחלשים בחברה, היהדות הביאה לעולם נס מחשבתי – לקרוא לזה בערות, לקרוא למה שמכונן אותנו בערות, זה מבחינתי עצוב ברמות שאין לי אפשרות לתאר במילים".

"החינוך החרדי זה היהדות. הגיע הזמן שכל החברה הישראלית תשלים עם הזהות היהודית שלנו, כי אני רואה שכל פעם שהנושא החרדי עולה, גם אם מדובר בחינוך של אופק חדש, פתאום כולם קמים, כבוגרת תואר ראשון באוניברסיטאות תל אביב והעברית וכאחת ששירתה בצבא וכל בני משפחתה שירתו בצבא, למה לא להפנים את היסודות של היהדות, למה להגיד שתלמידי חכמים בוזזים? אני שמחה שהכסף שלי הולך לתלמידי חכמים".

"אני מאמינה בלב שלם ולא מתכוונת להתבייש בזה", הוסיפה ח"כ דיסטל. "כשתלמיד חכם לומד תורה ומתפלל הוא שומר על החייל בצה"ל! רגל פה ורגל שם – רגל לחימה ורגל רוחנית, למה זה חייב לבוא זה על חשבון זה?! למה לא יכולה להיות תפיסה אחרת? גם תורה מגינה עלינו, לא רק עוצם ידי. זה מה שרוב העם בישראל מאמין בו רק מתבייש לומר מרוב פחד".

השארת תגובה