הרמטכ"ל ידע על תוכניות למתקפה

הרמטכ"ל הרצי הלוי שימש בתפקיד ראש אגף המודיעין של צה"ל לפני 5 שנים עת הגיעה לישראל תוכנית אותה רקמו בחמאס כבר שנתיים קודם לכן: כיבוש הדרום וחטיפת המונים

כוחות צה"ל בעזה (דובר צה"ל)
כוחות צה"ל בעזה (דובר צה"ל)

הרמטכ”ל הרצי הלוי שוחח עם לוחמים ברצועת עזה וסיפר כי צה”ל הרחיב את המלחמה ופועל באופן אינטנסיבי גם בדרום רצועת עזה.

“אנחנו מסתכלים על ההפוגה שהיתה. עד אליה בצפון הרצועה פירקנו שתי חטיבות של חמאס, עוד לא לגמרי. חטיבה 162 עדיין עובדת בפנים להעמיק את ההישג ולפגוע בעוד גדודים.

אתמול והיום, הרגנו מפקדי גדודים, מ”פים, הרבה פעילים, ואתמול בבוקר התחלנו את אותו מהלך בדרום הרצועה. הוא יהיה עם עוצמה לא פחותה מזה, הוא יהיה עם תוצאות לא פחותות מזה, והמפקדים בחמאס ייפגשו בכל מקום את צה”ל בצורה מאוד מאוד חזקה.

אני יודע שחלק מזה זה היכולות, וחלק מאוד גדול מזה זה רוח הלחימה שאתם מביאים וגם הניסיון שאתם מביאים כאנשי מילואים. ויש לנו את היכולות לעשות את זה בצורה היסודית ביותר, וכמו שעשינו את זה חזק ויסודי בצפון הרצועה, אנחנו גם עושים את זה עכשיו בדרום הרצועה ואנחנו גם ממשיכים להעמיק את ההישג בצפון הרצועה”.

מסמך שחשף העיתונאי עמית סגל מלמד כי הרמטכ"ל ידע על תוכניות חמאס כבר לפני 5 שנים.

המסמך מצביע על תכנון מתקפה דומה עוד באוקטובר של שנת 2016, שנתיים לאחר מבצע צוק איתן, ושבע שנים לפני מתקפת חמאס בשמחת תורה.

המסמך הגיע לאגף המודיעין בצה”ל במרץ 2018, בשלהי כהונת ראש אמ”ן דאז והרמטכ”ל היום, הרצי הלוי.

המסמך חשף, בין היתר, כי חמאס תכנן כבר משנת 2016 את החדירה לתחומי ישראל כך שתהיה מעל פני הקרקע ברובה, על מנת לעקוף את המכשול התת-קרקעי שישראל החלה בבנייתו זמן קצר לפני כן. התוכנית כללה את כיבוש שדרות ויישובי העוטף סעד, מבטחים, ניר עוז ועין הבשור – השמדת אוגדת עזה וכיבוש השטח עד לקבלת הוראות נוספות.

עוד על פי המסמך, מטרה מרכזית תהיה חטיפה המונית של אזרחים.

במסמך נאמר גם, כי יש לבצע את הפעילות כאשר “האדמה יבשה, התבואה נקצרה, והראות טובה”, כלומר, ביום בהיר וסתווי, וכי יש להפעיל “תאים רדומים” בתוככי ירושלים וביו”ש באמצעות מילות קוד.

לפני קרוב לשנה, בנאום פומבי מול אלפי תומכים בעזה, מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר איים בשאגותיו לאוזני ההמונים: “אנחנו נבוא אליכם, בעזרת אללה, במבול שואג. אנחנו נבוא אליכם עם כמויות רקטות בלתי נגמרות, אנחנו נבוא אליכם עם מבול חסר גבולות של חיילים, אנחנו נבוא אליכם עם מיליונים מבני עמנו, בצורה שתחזור על עצמה”, אמר אז – ושנה לאחר מכן הפלישה כונתה “מבול אל-אקצא”.

השארת תגובה