הילד שהרווחה חטפו – הושב להוריו

תינוק בעל מום גנטי גרם ל'חשד' כי הוריו מתעללים בו • חקירות, פוליגרף – ואף חוות דעת רפואית קבעו כי אין מדובר בהתעללות – אבל ברווחה החליטו לקחת את העולל מהוריו

אילוסטרציה: תינוק
אילוסטרציה: תינוק

כמעט שנתיים מאז נלקח על ידי הרווחה תינוק מחזקת הוריו, זוג חרדי שנחשד בטעות כי היכה אותו – הפעוט חזר באופן סופי לחזקת הוריו.

הפעוט נלקח ממשפחתו על ידי רשויות הרווחה שלושה שבועות לאחר הלידה, בשל 'חשד להתעללות'.

למרות שהוכח כי החשד לאלימות מצד הוריו שגוי, וכי הפעוט סובל ממום גנטי נדיר הגורם לו לשברים ודימומים שונים בגופו. התינוק הוחזק במשפחת אומנה חסויה, ולא אצל קרובי משפחתו כנדרש בחוק.

רק לאחר התערבות גורמים פוליטיים ובכירים בשירות הציבורי, הועבר הפעוט לבני משפחה, כשלהורים הותר לבקרו למשך שעות ספורות מידי פעם.

לאחר שהפעוט כבר כמעט בן שנתיים, הוא הוחזר אמש באופן סופי לחיק אביו ואמו. זאת למרות העובדה שבית המשפט פסק לפני תקופה ארוכה כי ההורים זכאים לקבל את הילד לרשותם.

חבר הכנסת אליהו ברוכי, הנמצא בקשר מתמיד עם המשפחה והציג את מצוקתה בכנסת – בירך על הבשורה: “מוטב מאוחר מאשר אף פעם. אני שמח לשמוע שהצדק נעשה והמשפחה התאחדה. הלוואי והגורמים הרלוונטיים ילמדו את המקרה לפרטיו, כדי שלא תקרה שוב תקלה שכזו בעתיד. ולהורים היקרים: תזכו לנחת בכפל כפליים”.

חבר הכנסת ברוכי גם יזם דיון דחוף בוועדת הרווחה של הכנסת, לאחר שבית המשפט פסק כי ההורים זכאים לקבל לחיקם את הילד – אלא שפקידי הרווחה סירבו להשיב את הילד להוריו. בוועדה הורה יו"ר הועדה חה"כ ישראל אייכלר שלא לתעד את הדיון. פקידי הרווחה שטיפלו במקרה, נעדרו מהדיון. נציגי הרווחה שנכחו כן בדיון – סירבו לדון לגופו של מקרה.

ח”כ ברוכי אמר בסיום הדיון: “תיקונים ופתרונות בחוק כדי שמקרה כזה לא יישנה, חובה עלינו לחוקק. אבל את העוול הנוכחי אפשר לתקן כבר היום. ברגע זה ממש אם הגורמים הרלוונטים שאני מנוע מלנקוב בשמותיהם, יצליחו להודות בטעות הטראגית שלהם ולהשיב את התינוק להוריו המקסימים”.

ח”כ אבי מעוז הציע בדיון להקים ועדה פרלמנטרית חסויה שתפקח על פעולותיהם של העובדים הסוציאליים: “אנחנו צריכים לצאת מפה עם תוצאה שיש איזשהו מנגנון, או ועדה לפיקוח על הנושא הזה עם סמכויות לקבל עדויות מהציבור וגם לקבל החלטות ביחס לעובדים הסוציאליים. בסופו של דבר במרכז הדיון צריכה להיות טובת הילד”.

בעבר סיפר אביו של הפעוט, בראיון ל'חדשות 12': “כשהילד היה בן חודש הוא בכה הרבה. באחד הלילות ראיתי את הראש שלו שמוט והוא לא הגיב, ממש פחדתי שהוא מת לי בידיים, אשתי נכנסה להיסטריה מטורפת. התקשרתי למד”א ואמרו לי ללחוץ לו על כף הרגל, לחצתי – והוא הגיב.

נסענו לבדיקות כדי לברר מה קרה לילד. בבית החולים עשו לו בדיקת CT ראש וגילו דימום מוחי. מאז לא הסכימו לנו להיות לבד עם הילד. הייתי כל הלילה בטיפול נמרץ והצמידו אלינו אחות שתפקח עלינו ההורים. הרגשתי שחושדים בנו וזה היה לא נעים”.

בעקבות הדיווח של בית החולים, האב אהרון נעצר לחקירה. “כשחזרתי הביתה חיכו לי שוטרים בחוץ. הייתי בהלם, לא הבנתי מה רוצים ממני”,

לדבריו, בזמן המעצר הוא לא ידע מה קורה עם בנו, ורק אחרי 10 ימים בישרו לו כי הוא פקח את העיניים. “צהלתי משמחה. לא היה לי משנה שאני עצור, העיקר שהילד בסדר. אחרי ששוחררתי נציגים של הרווחה בדקו את האינטראקציה שלי עם הבן שלי. זו הייתה חוויה משפילה, אבל באותו זמן עוד האמנתי שהם מנסים לעשות את עבודתם נאמנה”.

לאחר שנחקר, התיק המשטרתי נגדו נסגר והפעוט הוחזר לבית הוריו. “הילד התחיל משפחתון, התכוונו לפתוח דף חדש. אחרי 9 ימים ראיתי שהילד לא מזיז את יד ימין ופחדתי שחזרה לו הבעיה הנוירולוגית”.

ההורים לקחו במהירות את התינוק לבית החולים ושם התברר כי הוא סבל משבר ביד ובצלעות. “רצנו איתו למרכז לרפואה דחופה, התעקשנו לבדוק ולעשות צילומים. האורתופד גילה שבר בהליכי ריפוי מתקדמים ביד, שמנו לו גבס וחזרנו הביתה. לאחר מכן קיבלנו שיחת טלפון מהרווחה להתייצב במיון או שיוציאו נגדנו צו חירום.

האב סיפר כי בבית החולים אפשרו להם לשהות עם הילד רק בחדר מצולם: “הסכמנו לכל התנאים, רק שלא ייקחו לנו אותו”.

בבית החולים חקרו את הורים במשך 6 שעות. “הם היו כל כך נחושים לקחת מאיתנו את הילד. צעקו עלינו ‘אתה רוצה להרוג את הילד שלך, אין לך לב, אתה שקרן, אתה רוצח. צעקו על אשתי שהיא משוגעת ורוצחת”.

חוות דעת של רופאים בכירים מחזקות את עמדת המשפחה. כך למשל כותב פרופסור עמוס תורן, מנהל המערך להמטו-אונקולוגיה ילדים בבית החולים שיבא תל-השומר: “העובדה הברורה מבחינה גנטית היא שנמצאה מוטציה בגן MPL. מוטציה זו כשהיא מתגלה בתינוק בהחלט יכולה להתאים למצב של דימומים קשים ולנטייה מוגברת של שברים”.

בחוות דעת שכתב הפרופסור איין כהן, מומחה ברפואת ילדים נכתב: “בדיקות ה-MRI מצביעות על כך שהדימום המוחי החל לפני הלידה ודימום נוסף בתקופה שבה היה התינוק בטיפול נמרץ. אין כל עילה לייחס את הדימום במוח לבני משפחתו או לצד שלישי כזה או אחר”.

למרות שההורים עברו בדיקת פוליגרף בה התגלו כדוברי אמת, הדבר לא שינה את עמדת הרווחה בבית המשפט. “כל העולם חרב עלינו, תחושה קשה של חוסר אונים. היינו מוכנים להיות בליווי צמוד של אחיות אצלנו בבית ותחת פיקוח של מצלמות. הצענו כל הצעה אפשרית, רק שיאפשרו לנו להישאר יחד”.

עורכי הדין  המייצגים את ההורים בהליך הפלילי אמרו לחדשות 12: “לאחר חקירה ארוכה, החליטה הפרקליטות לסגור את תיק החקירה כנגד ההורים ובצדק. מצופה היה כי עם סגירת התיק, יוחזר הילד למקומו הטבעי אצל הוריו. אנו מקווים שכך יעשה בהקדם”.

משרד הרווחה והביטחון החברתי מסר לחדשות 12: “הטענות שמובאות בכתבה אינן נכונות. מפאת חובת החיסיון, צנעת הפרט והעובדה שהתיק מתנהל בבית המשפט לא נוכל למסור פרטים נוספים”.

השארת תגובה