'נוהל חרדה': הטיפול הנפשי למניעת פוסט טראומה

"הפוסט טראומה של הילדים החטופים ששוחררו מהשבי תתגלה רק בעוד תקופה" • מנכ"ל 'בית חם' הרב אריה מונק, מספר על העשייה בימים אלו, ועל שיתוף הפעולה – כשלוחה של הקואליציה לטראומה ישראלית – למתן מענה למתנדבי מד"א, זק"א-תל אביב ויחידה 360

מנכ"ל 'בית חם' הרב אריה מונק | צילום: חנה טייב
מנכ"ל 'בית חם' הרב אריה מונק | צילום: חנה טייב

מנכ"ל 'בית חם' הרב אריה מונק: "כשמדברים על התמודדות עם הנושא הנפשי, צריך לשאול מי המתמודד, ולאיזו תקופה צריך להתאים את המענה. ישנם מעגלים רבים של נפגעים, עמך בית ישראל, תושבי הדרום שהיו חשופים ברמה כזו או אחרת לסכנת חיים, משפחות החטופים וכוחות התגובה הראשונית, כוחות הצלה, וזק"א. חלקם היו בתוך הסכנה וחלקם נמצאים במעגל השני, אבל רואים דברים לא פחות קשים כמו כל אלו שמשרתים בזיהוי חללים".

"להתמודדות ישנם כמה פרקי זמן" הוא מסביר. "יש את אלו שצריכים מענה מידי, והם מחייגים למוקד בית חם, שם הם ישוחחו עם עובד סוציאלי. ישנם אנשים שיהיו זקוקים למענה בפרק זמן הקצר והבינוני, וישנם שצריכים את הסיוע בטווח הארוך, אותם אלו שיחוו ויסבלו מפוסט טראומה".

מה המענים של 'בית חם'?

"המענים כוללים שיחות טלפון, שיחות טיפוליות להן זכאי כל אזרח, מענה טיפולי על פי 'נוהל חרדה' לכל מי שעומד בקריטריון. ניתן להתקשר למוקד, ולברר האם הם עונים לקריטריון. בנוסף, הכנה טיפולית לכל מי שיסבול מפוסט טראומה".

"כבר כיום, כהכנה לעוד כמה חודשים, אנו מקבלים את השמות של האנשים שהמצב שלהם רעוע ובשכך עלולים לפתח פוסט טראומה" הוא מספר. "זה דבר שאפשר למנוע אותו בהרבה מן המקרים. ולכן הטיפול הנפשי צריך להתחיל כבר עכשיו. דבר נוסף שעשינו, זה סיוע בקהילות השונות באמצעות שגרירי חוסן קהילתי, שעוברים הכשרה ומסוגלים לתת מענה, על מנת להעניק פתרונות לבעיות הדינאמיות בתקופה זו".

עמותת "בית חם" מעניקה שירותי טיפול ושיקום בקהילה כבר מעל 25 שנה. אלפי אנשים המתמודדים עם משברי חיים שונים זוכים לתהליך טיפולי-שיקומי, באמצעות צוות של כ-400 עובדים עם ניסיון טיפולי רב הנותנים מענה מקצועי, מגוון ורגיש תרבות. העמותה מפעילה 7 מרפאות לבריאות הנפש ברחבי הארץ.

השארת תגובה