עוד כשל מודיעיני: הצוות לא פעל

סדרת הכשלים של בכירים מאד במסדרונות המודיעין של צה"ל וכוחות הבטחון הולכת ומתרחבת: קצין בדרגת סגן אלוף, זילזל במידע שסיפקו אנשי מודיעין וצמצם את פעולתם

הרמטכ"ל מאשר תוכניות לחימה, צילום: דובר צה"ל
הרמטכ"ל מאשר תוכניות לחימה, צילום: דובר צה"ל

52 ימים חלפו מאז מתקפת הטרור הרצחנית מעזה, ככל שנוקפים הימים נשמעים הקולות אודות 'התראות' שצצו מהשטח ולא קיבלו את היחס הנכון בימים שקדמו למתקפה.

בשבוע האחרון נחשף כי נגדת בכירה וקצינה צעירה ב-8200 הזהירו כי חמאס מתכנן אירוע חדירה המוני לישראל. מפקד בכיר ענה להן: "אלו פנטזיות".

הנגדת – ותיקה, בעלת ניסיון ומוערכת – חיברה במהלך השנה החולפת תרחיש אותו הרכיבה מפסיפס של מידע מודיעיני גולמי. היא טענה כי מדובר בתרחיש של חדירת המון מחבלים

לאחר תרגיל שערך חמאס כחודש לפני המתקפה, הצטרפה אל הנגדת גם קצינה צעירה המשרתת באותה יחידה. השתיים התריעו כשהן נרעשות ומפרטות את הנקודות בהן מתכוון ארגון הטרור לפרוץ אל ישראל. השתיים הציגו את חששן בפני מפקד בכיר – לא מאותה יחידה אך תפקידו קשור לארוע. המפקד אמר 'אלו פנטזיות'.

עדויות אלו חוברות לעדויות של תצפיתניות על דיווחים חוזרים ונשנים מצידן שנדחו בביטול.

לטענות אלו הגיבו בצה"ל: "צה"ל פועל ונלחם בימים אלו, בארגון הטרור הרצחני חמאס ברצועת עזה. כלל המפקדים והחיילים ממוקדים במשימה זו בלבד, כדי להשלים את מטרות המלחמה. לאחר סיום המלחמה ייערך תחקיר מפורט ומעמיק בנושא לבירור הפרטים עד תום".

אלא שהיום פורסם כי קצין בדרגת סגן אלוף באגף המודיעין, צמצם את צוות אנשי המודיעין ב-8200  שהיה אמון על איסוף המודיעין אודות פעילות חמאס, כך שהצוות לא עבד בלילות ובסופי השבוע. מדובר בקצין שהאמין כי התראה על כוונות זדון  של חמאס – לא יגיעו באמצעות האזנות ומעקב מודיעיני וכך גם אמר בהרצאה לפני כשנתיים: “התרעה בזירת עזה לא תגיע מהמקורות הקלאסיים. אני חותם על זה. סימן קריאה”.

על פי גורם מודיעיני המעורה בפרטים, קיומו של צוות כזה בשעות שלפני המתקפה, לא בהכרח היה יכול להתריע מראש, אך הדבר ייבחן בתחקירים שיבוצעו בהמשך.

עם זאת, אותו צוות יכול היה לסייע במתן תמונת המצב בזמן אמת, בתוך הכאוס של השעות הראשונות למתקפה, כמו לדוגמא, היכן הסתתרו מחבלי כוח נוח’בה.

2 תגובות
  1. המציאות שלא מתאימה לקונספציה הפרוגרסיבית ההזוייה מצונזרת וככה יש צבא מנותק מהמציאות שלא עושה את עבודתו לאן בדעוק הולך כל הכסף של תקציב הביטחון ?

  2. מהפתעה רבתי למחדל רבתי נראה לי יותר עמוק מדובר בהתנהגות לא סבירה הלשון המעטה של כולם כולל כולם הפיקוד דרום במודיעין,ליבי עם הנופלים הנרצחים המטבחים שחולל גופם על ידי הנאצים,סיפור שמתאים למדינה ללא צבא,לכן ימים יגידו אם זה מחדל או יותר

השארת תגובה