שלב שני: הפסקת האש תוארך ביומיים

הרופאים נאבקים על חיה של אלמה אברהם בת ה-84 • 50 חטופים הושבו לישראל במסגרת הסכם הפסקת אש • ישראלי נוסף הוחזר מחוץ להסכם וכן עובדים זרים שנחטפו

הילד אוהד מונדר מחולץ במסוק צבאי של צה"ל (דובר צה"ל)
הילד אוהד מונדר מחולץ במסוק צבאי של צה"ל (דובר צה"ל)

הסתיימו ארבעה ימי הפסקת אש להם הסכימה ישראל בתמורה לשחרור 50 חטופים.

ארגון הטרור חמאס אמנם שיחרר 50 חטופים, אלא שכבר בפעימה השניה שהיתה במוצאי שבת, החלו בחמאס להפר הסכמים. שתי משפחות זכו לחבוק מחדש רק חלק מבני משפחותיהם שנחטפו, בחמאס טענו כי אין כרגע באפשרותם להגיע לאחרים – אלא שהחטופים ששוחררו סיפרו כי גם האחרים שהו עימם לאורך כל התקופה.

היום הסכימה ישראל להאריך את הפסקת האש בעוד יומיים – במהלכם ישיבו חמאס לישראל עשרה חטופים בכל יום – עדיין בהגדרה של נשים, ילדים וקשישים.

ישראל התנתה את הסכמתה בהעברת רשימה של 20 חטופים נוספים שישוחררו ביומיים הקרובים, אולם עד לשעה זו טרם קיבלה ישראל רשימה שכזו.

אלמה אברהם בת ה-84 חזרה משבי חמאס בו היתה נתונה 51 ימים ופונתה באופן מיידי, באמצעות מסוק, לבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם הוגדר מצבה קשה ואף נקבע כי היא מצויה בסכנת חיים.

קרובי משפחות החטופים סיפרו מה שמעו מהחטופים: "התנאים היו לא פשוטים. במהלך ימי השבי בני המשפחה עברו כמה וכמה מקומות ביחד עם החוטפים, באחד המקומות שדיי הזכיר קופת חולים נטושה. כדי לישון הם היו צריכים לחבר שלשות של כסאות פלסטיק וזה היה תקופה של למעלה מחודש.

הם אכלו מעט כי לא היה אוכל, באחד המקומות שבהם הוחזקו, היה שומר שהיה מביא להם אוכל, האוכל התמעט עם הזמן, ובגלל שלא היה קמח באזור שבו הוחזקו אז המאפיות נסגרו כי לא עשו לחם."

קשישה ששהתה בשבי עם בתה ונכדה סיפרה: “היה מחניק, אסור היה לפתוח את הווילונות. אני סתם פתחתי חלון, כדי שיהיה לי אוויר. ישנו על כיסאות, כמו שמחכים בקופת חולים, בלי מזרון.

קמים מאוחר, הנערים הלכו לישון מאוחר, והבנות היו בוכות לפעמים. היה מאוד קשה. בלילה התכסינו בסדין, זה מה שהיה, לא תמיד היה לכולם. הבנים שהיו איתנו ישנו מתחת לספסלים, על הרצפה, כי רצינו שהם יהיו איתנו, שלא יהיו לבד”.

חטופה ששוחררה משבי החמאס בעזה וחזרה בימים האחרונים לישראל סיפרה לבני משפחתה על אירוע שקרה בימים הראשונים למלחמה.

לפי דיווח של עמית סגל בחדשות 12,  היא וחטופים אחרים הוחזקו במנהרה ברצועת עזה, כאשר לפתע הורגשה תכונה ואז נפתחה דלת. בפתח הדלת עמד אדם מזוקן שדיבר אליהם בעברית מצוינת ללא מבטא – ושמו: יחיא סינוואר.

סינוואר, שהורה אישית על רצח, אונס, טבח ועריפת ראשים, רצה לברר את מצב החטופים, התבונן אליהם במנהרה ואמר להם: “שלום, אני יחיא סינוואר, אתם הכי מוגנים פה. לא יקרה לכם כלום”.

תגובה אחת
  1. מחבלים שנישבו הם נחשבים כיום כשבוי מלחמה וניתנים להחלפה שבוים תמורת שבוים

השארת תגובה