הקרם דה לה קרם!

קאפקייקס, צילום": pixabay
קאפקייקס, צילום": pixabay

תאמינו או לא אבל יש כל הרבה קינוחים שיש בתוכם סוג של קרם, רפרפת, פודינג או קצפת, שהיריעה הזו קצרה מידי מכדי להכיל. אם גם אתם נהנים לפרוס פרוסה גדולה של עוגה, פאי, טורט או כל מאפה אחר שממולא בקרם טוב כזה, המאמר הבא הוא בדיוק בשבילכם!

מהצרפתים באהבה

אין צורך להכיר לכם את המטבח הצרפתי, אתם ודאי מכירים אותו משלל הקינוחים שיצאו תחת ידיו המוכשרות והטעימות להפליא. לפניכם עוד כמה קרמים כמו שרק הצרפתים יודעים להכין:

  • קרם ברולההמכונה גם כקרם שרוף, הוא קינוח שעשוי מרפרפת ביצים עשירה עם גרגרים של וניל ממקל וניל, שעל חלקו העליון יש שכבה של סוכר מקורמל מוקשה. כאמור הטעם המסורתי במטבח הצרפתי הוא וניל, אך לפעמים יופיע בטעמים אחרים, ולפעמים יוגש מעוטר עם פירות.
  • קרם שנטילי- הידעתם? קרם שנטילי הוא למעשה הקצפת שאנו מכירים כיום, מספרים כי המציא אותה פרנסואה ואטל עבור סעודה חגיגית לכבוד מלך צרפת, שהתקיימה באחוזת שנטילי ומכאן שמו של הקרם.
  • קרם אנגלז – הוא למעשה רוטב רפרפת ממותקת שמשתמשים בה כרוטב לקינוח או קרם. מדובר בתערובת המשלבת חלמוני ביצים, סוכר וחלב חם בטעם וניל. בקרם האנגלז אפשר לעשות כמה שימושים, אפשר לשלב אותו בקינוחים כמו אי צף או למזוג אותו כרוטב על גבי עוגות או פירות. כמו כן הוא הבסיס לקינוחים נוספים כמו גלידה וקרם ברולה.
  • קרם קרמל – נקרא גם פלאן, פודינג או רפרפת קרמל. זהו למעשה קינוח של רפרפת שמעליה יש שכבה של רוטב קרמל שקוף.
  • קרם בוואריה –הוא קינוח קלסי של קרם המורכב מרפרפת, שמבשלים אותה על בסיס של ג'לטין וביצים עם קצפת שמקפלים לתוך הרפרפת.

לא רק מהצרפתים זכינו לקבל סוגים שונים של קרמים, אחד מהם יצא תחת המטבח האמריקאי השמנוני והוא מציע את קרם החמאה, אשר לא פעם משמש גם כציפוי חמאה, מילוי וקישוט עוגות. מרכיביו הבסיסיים הם חמאה וסוכר לרוב אבקת סוכר. בדרך כלל הוא מגיע בטעם וניל, אך בין הטעמים הנפוצים שלו אפשר למצוא גם שוקולד ופירות. בארצות הברית הוא משמש גם כציפוי של עוגות וגם כחומר מצוין לזילוף משום שהסמיכות שלו קשה יותר משל קצפת והוא מאפשר ליצור עימו מגוון רחב של סגנונות זילוף.

פודינג לכל המבקש

גם פודינג הוא סוג של קרם. יש מגוון רחב של פודינגים שמשמשים כמליות וכקינוחים, הינה חלק מהם:

  • פודינג לחם – קינוח בריטי פופולרי במיוחד המבוסס על לחם מיושן משולב עם שמנת או חלב, ביצים וגם שמן או חמאה. בגרסת הפודינג המתוק מוסיפים סוכר או דבש או סירופ מייפל. אפשר להוסיף לו פירות יבשים ואגוזים וגם לתבלן אותו עם קינמון, אגוז מוסקט או וניל.
  • פודינג אורז – קינוח שעשוי מאורז מבושל ביחד עם מים או חלב, נהוג להוסיף לו קינמון, וניל וצימוקים ולהמתיק אותו עם סוכר.

רפרפת לכולם

רפרפת משמשת במגוון רחב של תפקידים קולינריים. היא מבוססת על חלב ממותק, גבינה או שמנת שמבשלים ביחד עם ביצה שלמה או חלק ממנה כמו החלמון כדי להסמיך אותה. לפעמים מוסיפים לה גם ג'לטין, קמח או עמילן תירס כדי לשחק עם הסמיכות שלה. כך היא יכולה להופיעה כרוטב מזיגה דק – כמו הקרם אנגלז ועד לקרם סמיך שמשמש למילוי אקלרים. גם קינוח הפנקוטה האיטלקי המפורסם אשר מבוסס על שמנת, ג'לטין וסוכר, מזכיר במרקמו סוג של רפרפת.

השארת תגובה