שחרור החטופים: חמאס כבר מזגזג

עיסקת שחרור החטופים נתנה 'מרווח זמן' של ארבעה ימים וחמאס החל כבר ביום השני לנסות 'להרוויח זמן' • ישראל הבהירה את עמדתה וחמאס התקפל

ראש הממשלה וראש המל"ל בחדר המצבעים - צילום: קובי גדעון | לע"מ
ראש הממשלה וראש המל"ל בחדר המצבעים - צילום: קובי גדעון | לע"מ

בעסקה לשחרור החטופים, התחייבה ישראל לארבעה ימים של 'הפוגה במלחמה', מאות משאיות של סיוע הומניטרי – חלקן אף לצפון רצועת עזה שהתרוקנה כמעט כליל מתושבים. מנגד התחייבה תנועת הטרור חמאס לשחרר 50 חטופים בשלבים יומיים של לפחות עשרה חטופים ביום. חמאס התחייבה כי משפחה שכמה ממנה נחטפו – ישוחררו ביחד.

עם כניסת שבת, שיחררה תנועת החמאס 13 חטופים, כמו גם עוד 12 חטופים תאילנדים וחטוף פיליפיני ששוחררו בהתאם לעסקה אחרת שנערכה בין מדינות זרות לאיראן.

במוצאי שבת, שעה שהיתה אמורה לשחרר את השלב השני של החטופים. לאחר שהצלב האדום כבר הכריז כי החטופים בידיו – הודיעה תנועת החמאס על 'עיכוב'.

הדיווחים מספרים כי לשני בני משפחה ששוחררו יחדיו ישנה עוד בת משפחה שנחטפה, אלא שבחמאס טוענים כי אין בידם להגיע אל החטופה הנוספת.

עוד נטען כי תנועת החמאס טוענת על 'הפרה' מצד ישראל לאחר שהעבירה כמה משאיות לצפון רצועת עזה – שטרם הגיעו אל יעדן.

מטוס מנהלים מחברת תעופה קטארית, הגיעה במהלך השבת לישראל. בקטאר טענו כי מדובר בנסיון להפוך את 'הסכם הפסקת האש' להסכם של קבע.

בישראל לא שעו לטענות תנועת החמאס והבהירו כי שעת חצות בה מסתיימת יממה נוספת, היא שעת ה-ש' בה התחייבה תנועת החמאס להעביר את החטופים שישוחררו בשלב השני. הדברים הובהרו ונשמעו כאיום חד וברור: או שהחטופים יועברו לידי ישראל לפני חצות ליל. או שישראל תשוב ללוחמה פעילה ומלאה.

אמנם, החטופה הנוספת לא הועברה. חמאס ניסו בטיעון זה לבטל את שחרור הילדה הקטנה מאותה משפחה – ולהעביר במקומה חטופות אחרות בוגרות. ישראל התנגדה בתוקף. אולם טרם חצות הזדרזו בחמאס לשחרר את החטופות שהיו בידיהם כאשר שתי משפחות בישראל חיבקו שוב את יקירהן – במצב 'חסר' ללא בן/ת משפחה נוסף שנותר בעזה.

לא ידוע מצב החטופים שנטען כי לתנועת החמאס אין יכולת להגיע אליהם.

אחת החטופות ששוחררה אמש, הינה צעירה שנחטפה מהמסיבה ב'רעים' והיא פצועה ברגלה. היא תעבור ניתוח והרופאים אומרים כי לא נשקפת סכנה לחייה.

יחד עם החטופים בשלב השני, שוחררו עוד ארבעה תאילנדים במסגרת ההסכם מול איראן.

השארת תגובה