עיסקה: החטופים החיים ישובו הביתה

המערכה להשמדת חמאס לא תיעצר, חמאס ישיב את החטופים שבידיו ואחרים שיוכל 'להשיג' • צה"ל יעניק 'ימי שקט' לרצועת עזה במהלכם יאורגנו מחדש סדרי הכוחות

ראש הממשלה בנימין נתניהו, בקבינט המלחמה. צילום: חיים צח' לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו, בקבינט המלחמה. צילום: חיים צח' לע"מ

חודש וחצי מאז פרוץ מלחמת 'חרבות ברזל', חמאס הגיש באמצעות המתווכים הקאטרים הצעה לעסקה בהמלכה ישוחררו החטופים.בעיסקה המתגבשת ישוחררו 53 חטופים שנמצאים בידי חמאס, ועבור כל עשרה חטופים נוספים שיצליח להשיג ולהעביר לישראל – תעניק ישראל לעזה עוד יום אחד של 'הפוגה'.

בהפוגה, יישארו חיילי צה"ל בשטחים שאחזו בהם ברצועת עזה ולא ייסוגו לאחור.

בתמורה לכל חטוף שישוחרר, ישראל תשחרר 3 אסירים בטחוניים. גם ישראל תשחרר קודם נשים אסירות וקטינים.

לעיסקה יוקדשו ארבע ימי 'הפוגה', במהלכם ישובו החטופים לישראל בקבוצות.

צה"ל יארגן מחדש את כוחותיו, עשרות אלפי אנשי מילואים ישובו לבתיהם. עשרות אלפי לוחמים ינוחו קמעא ויתאמנו לקראת המשך המערכה להשמדת חמאס.

על פי דרישת ישראל, החטופים שנכללים בעיסקה, הינם רק כאלו המחזיקים באזרחות ישראלית (בלבד או בנוסף לאזרחות אחרת).

העיסקה מדברת על שחרור אזרחים חטופים ולא חיילים. החטופים שישוחררו יהיו ילדים עד גיל 19 ונשים או מבוגרים מעל גיל 50.

בתמורה לשחרור החטופים, ישראל הסכימה לעצור את פעולותיה בשמי עזה ל-6 שעות מדי יום במהלך 'ימי ההפוגה'. כמו"כ במהלך ימי ההפוגה, תותר כניסת 300 משאיות של סיוע הומניטרי לרצועת עזה לצד דלקים שיועברו לבתי חולים ומאפיות.

משפחות שכולות וארגונים שונים מביעים התנגדות לעיסקה עוד בטרם פורסמו באופן רשמי פרטיה.

לאחר אישור העיסקה בקבינט המלחמה, הקבינט המדיני-בטחוני ובממשלת ישראל, תינתן ההזדמנות לעתור נגד העיסקה לבג"צ.

שר הבטחון יואב גלנט אמר: "סיימתי כעת ביקור בגזרת הדרום, הייתי גם במפקדת אוגדת עזה. ראיתי מתוך חמ"ל התצפיות גם את הכוחות שנמצאים בפנים וגם את הבנות שנמצאות כאן, מאחור. ואני רואה את השילוב בין התקפה לבין הגנה.

הכוחות נחלמים בחזית ומקבלים גיבוי מחמ"ל התצפיות של נחל עוז, שנמצא כעת במפקדת האוגדה, ומבצע עבודה מצוינת. כמו ששיקמנו ושיפצנו והקמנו מחדש את חמ"ל התצפיות, כך נעשה בכל עוטף עזה, ולא ירחק היום ונחזיר את כל היישובים ואת כל המקומות.

החיילים מתמרנים בעומק השטח, הם עושים עבודה מצוינת. הנחישות שלהם, ביחד עם הדייקנות, השילוב בין כוחות יבשה, אוויר וים, יחד עם מודיעין מדויק מביא לתוצאות בלתי רגילות ואני משבח את חיילי צה"ל, את אנשי שירות הביטחון הכללי, את כל הגופים הביטחוניים שעושים עבודה למופת. ככל שמעמיקים את הפעולה הזו, אנחנו רואים את האכזריות של החמאס.

כל הפירים בנויים מתחת לבתי חולים, כל המנהרות ההתקפיות וההגנתיות נמצאות מתחת לבתי ספר, עם חיבור ביניהם, הם לא בוחלים בשום דבר. המפקדות הראשיות מתחת לבתי חולים, תופעה שלא ראינו. אבל בזכות הפעולה הנחושה מאוד של חיילי צה"ל, אנחנו מביאים צעד אחר צעד להכרעת החמאס ולקירוב המצב של חזרת חטופים לבתיהם.

אני חושב שאנחנו כולנו נידרש להכרעות קשות, חשובות בימים הקרובים. אין רגע שבו לאורך כל המערכה הזו, 45 יום, אני לא חושב על החטופים ואני לא רואה לנגד עיני את הפנים שלהם, של הילדים, של החיילות, של הנשים, של החיילים, של המבוגרים, של ניצולי השואה, של כמי שנמצא כאן״.

השארת תגובה