לאן מפנים קן יונים עם גוזלים

צילום: Giannino Nalin | PEXELS
צילום: Giannino Nalin | PEXELS

ן יונים הוא מטאפורה לבית חם ונעים, בדיוק כפי שזוג יונים מסמלים עבורנו זוגיות מוצלחת, יציבה וארוכת טווח. במציאות התמונה שונה: אם יונים בנו אצלכם בבית או במשרד, במחסן או בחנות, קן, התוצאה כמעט תמיד היא מטרד של ממש. היונים מייצרות רעש, הקן שהן בנו מושך אליו חרקים ומזיקים שונים שיכולים לעבור גם אליכם, ויש גם לא מעט מחלות שיונים מעבירות לבני אדם.

בהתאם ההמלצה החד-משמעית היא לפנות את הקן, ובהקדם. כשיש בקן גוזלים, ובעצם גם כשיש "רק" ביצים, עולה באופן טבעי השאלה לאן מפנים את הקן – וכאן בעמוד תמצאו תשובה מפורטת.

האם אפשר לפנות את הקן בלי לפגוע בגוזלים?

פינוי קן יונים עם גוזלים מציב בפנינו דילמה מוסרית: מצד אחד מדובר כאמור במטרד קשה. אם נחכה עד שהגוזלים יגדלו ויעזבו את הקן, נסבול מפגיעה של ממש באיכות החיים במשך תקופה לא מבוטלת. בהקשר זה כדאי לציין שבדרך כלל גוזל של יונה נשאר בקן עד שהוא מגיע לגיל חודשיים בערך.

מצד שני, רוב בני האדם מעדיפים להימנע מפגיעה לא הכרחית בבעלי חיים, ולכן רוצים לדעת האם יש דרך לפנות את הקן בלי להזיק לגוזלים. התשובה חיובית – כשנעזרים באיש מקצוע אחראי הפינוי יתבצע בדרך כזו שלא ייגרם נזק לגוזלים.

חוות גידול ייעודית

פינוי גוזלי יונים כך שלא יאונה להם כל רע, כאמור בעזרת איש מקצוע מנוסה, יתבצע לחוות גידול ייעודית. ברחבי הארץ פזורים מספר מקומות גידול כאלה. כל חווה כזו צברה ניסיון רלוונטי והעובדים במקום יודעים איך לגדל את הגוזל עד שהוא יכול להתעופף באופן עצמאי וליהנות מהחיים. עוד כדאי לדעת שניתן לפנות לחוות הגידול גם ביצים שנמצאות בקן שנבנה אצלכם בבית או במשרד ומהווה מטרד.

מצוות שילוח הקן

גם ההלכה היהודית עוסקת בשאלה מה קורה כשיש בבית (או בכל מקום אחר שאתם נמצאים בו) קן יונים עם גוזלים. ההתייחסות היא במסגרת מצוות הנקראת 'שילוח הקן'. בפרק כ"ב של ספר דברים מופיע הפסוק הבא: "כִּי יִקָּרֵא קַן צִפּור לְפָנֶיךָ בַּדֶּרֶךְ בְּכָל עֵץ או עַל הָאָרֶץ אֶפְרוחִים או בֵיצִים וְהָאֵם רבֶצֶת עַל הָאֶפְרוחִים או עַל הַבֵּיצִים לא תִקַּח הָאֵם עַל הַבָּנִים".

הכוונה היא שהעברת הגוזלים מהקן, וכאמור ישנה אופציה של חוות גידול שתטפל בהם, צריכה להתבצע כשהיונה לא בקן – על-מנת לא לצער אותה.

להקדים תרופה למכה

אחרי שפתרתם את בעיית הקן והגוזלים, כדאי להקדיש תשומת לב גם למניעת חזרת התופעה. על-מנת להקדים תרופה למכה, חובה למנוע כניסת יונים למקום שבו גיליתם את הקן. ברוב המקרים הדרך האפקטיבית ביותר לעשות זאת היא באמצעות רשת. יש רשתות מונופיל שהוא סוג של ניילון ויש רשתות פוליאתילן, ולכל סוג יתרונות וגם חסרונות. איש מקצוע מיומן בפינוי גוזלים מהקן ידע לעזור לכם גם לבחור את הפתרון הנכון להרחקת יונים.

המאמר באדיבות חברת הדברה סנטר: https://www.hadbara-center.co.il

השארת תגובה