בראש החץ: ​העלויות האדירות

היכולות המיוחדות, שיתוף הפעולה בין המדינות וההבדלים בין המערכות השונות • הכל על מערכת החץ שיודעת לנטרל איומים בליסטיים ארוכי טווח • חֵץ וְלֹא יְקַדְּמֶנָּה

מערכת החץ
מערכת החץ

"החץ". הכירו את המערכת שיודעת ליירט טילים בליסטיים ארוכי טווח אשר לעיתים יוצאים מאטמוספרה ויכולים לנוע מאות קמ"ש בשניות.

יחידת "חרב מגן" הכפופה למערך ההגנה האווירית היא זו שאמונה על הפעלת המערכת. עד כה יוצרו שתי מערכות כאלה, 'חץ 2' ו'חץ 3', כאשר האחרונה הינה כלי בעל שיפורים משמעותיים ביותר.

יחד עם המִנהל למחקר ולפיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (או בקיצור: מַפְאָ"ת), והסוכנות להגנה מפני טילים האמריקאית, פיתחו בישראל את מערכות ה'חץ' המשוכללות. עלות הפרויקט נאמדת בלמעלה משני מיליארד דולר, כאשר ישראל נושאת ב-20% מהעלויות ואמריקה משלימה את כל השאר.

אם שאלתם איה מערכת 'חץ 1', התשובה היא שהיא שימשה לניסוי הכלים, מיד לאחר שהמערכת אושרה לשימוש, שודרג שמה ל'חץ 2'.

במהלך השנים, מאז פיתוח המערכת, ועד היום, בוצעו עשרות ניסיונות לבדיקת המערכת, כך לדוגמה ב-2020 נעשה ניסוי בטיל 'חץ 2', שמטרתו לבחון את שדרוג יכולות מערכת היירוט מול השדרוג של הטילים ארוכי הטווח של האיראנים.

במסגרת הניסוי, שוגר לעבר שטח ישראל טיל מטרה מסוג "אנקור" ממטוס קרב שחג בלב ים. לא חלפו שניות בודדות והמכ"ם זיהה את הטיל והנתונים זרמו לחדר הבקרה.

במהלך המלחמה ביצעה מערכת 'חץ 2' יירוטים מבצעיים מוצלחים בכמה זירות. היירוט הראשון היה נגד רקטה מסוג "עיאש 250" ששוגרה מרצועת עזה על ידי החמאס ימ"ש לעבר יישובי חבל אילות, והשני היה יירוט של טיל בליסטי ששיגרו הטרוריסטים החות'ים מתימן לכיוונה של העיר אילת.

מערכת חץ 3 משכוללת אף יותר והיא מסוגלת ליירט כלים עוינים במרחק רב יותר בכדור הארץ ומחוצה לו. המערכת משמשת את צה"ל לצורך מבצעי ואף היא יירטה בשבוע שחלף בהצלחה רבה, טיל שנשלח מתימן לעבר ישראל. מחיר טיל מיירט של מערכת החץ נע בסביבות 2-3 מיליון דולר.

המהנדס סוגר מעגל כמנכ"ל

מנכ"ל התעשייה האווירית, בועז לוי, השותפה ליצירת המערכת, מספר על הפעלת המערכת: "שני טילים נורו לכיוון מדינת ישראל בשבועות האחרונים. האחד מתימן והשני מכיוון עזה. לכאורה שני טילים. אחד ארוך טווח והשני קצר טווח. אלו שני איומים שונים לחלוטין.

"האיום ארוך הטווח של אלפי קילומטרים נע במהירות עצומה. הגילוי, ההחלטה על השיגור ומעוף המיירט ופגיעתו במטרה, כל זה נעשה באופן מושלם. טיל החץ הגן על אילת מהתקפה של טיל בליסטי.

"כמו כן, ראינו שיגור מרצועת עזה לטווח קצר יחסית לכיוון אילת. המערכת גילתה את האיום וברגע המתאים יצא מיירט לכיוון נקודת היירוט המתוכננת. הוא טס במהירות הנדרשת והשמיד את המטרה.

"בשתי הפעמים האלה מדינת ישראל קיבלה הוכחה שמערכת ההגנה הרב שכבתית ורב זירתית – עושה את הנדרש בצורה המיטבית ביותר. אין הרבה מקומות שיש מערכות מהסוג הזה. הטכנולוגיה הישראלית מרקיעה שחקים".

לוי מציין עובדה נוספת שמרגשת אותו: "יש לי כאן סגירת מעגל חשובה. התחלתי כמהנדס בקרה ולאחר מכן המהנדס הראשי של 'חץ 2'. משם המשכתי הלאה. בזמנו – מספר רב של שנים אחורה – הטכנולוגיות היו פחות טובות ולא היה מענה כזה בשום מקום בעולם. אנחנו כתבנו את 'הספר' של יירוט טילים וכשאתה רואה שהטיל יוצא לדרכו ומשמיד את המטרה זה סיפוק אדיר", חותם לוי.

מערכת החץ הינה הוכחה נוספת שלצה"ל ולמערכת הביטחון הישראלית יש את כל הכלים לשמור על עצמה מפני איומים, אפילו בליסטיים, מהאוויר, הים או היבשה. את ההשתדלות – מערכת הביטחון עושה, עכשיו, לא נותר לנו אלא להישען על אבינו שבשמיים שישמור עלינו מכל פגע רע.

השארת תגובה