צה"ל נלחם גם בעומק השטח באיו"ש

מתחילת המלחמה נעצרו ברחבי יהודה ושומרון כ-1,650 מבוקשים, כ-950 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס • ארי טננבוים התלווה לסיור עם מג"ד איו"ש סא"ל במילואים עידו גרינשפן על גדר העיר ביתר ושמע ממנו סקירת מצב ביטחונית על הנעשה בגזרה

ארי טננבוים בסיור על גדר העיר ביתר עם מגד עציון
ארי טננבוים בסיור על גדר העיר ביתר עם מגד עציון

אם יש גזרה שכוחות הביטחון נלחמים שתישאר רגועה, גם בתקופה במתוחה זו, זוהי גזרת איו"ש. שם, ברוב המקומות, הצבא 'תופס' חזק מאוד את השטח ודואג שלא תתלבה האש, מטאפורית ופיזית. המצב מתוח, כמו תמיד, אך רגוע.

אומנם ישנן זריקות אבנים, בקבוקי תבערה ואף מספר אירועי ירי, אך כפי שהסביר לנו השבוע סא"ל במילואים עידו גרינשפן, מפקד גדוד 21 בחטמ"ר עציון בסיור שערכנו בעיר ביתר: "האירועים הללו שאתה שומע עליהם, הם כאין ואפס למה שהיה יכול להיות לולי הצבא לא היה עושה את מה שהוא עושה ברחבי הגזרה".

הכוחות בתוך הכפרים העוינים

רק ביום ראשון השבוע עצרו כוחות שב"כ, מג"ב וצה"ל, חמישה עשר מבוקשים ברחבי איו"ש והחרימו מכונות לייצור אמצעי לחימה בחברון. בין העצורים, שישה תומכי חמאס.

עוד לפני המלחמה – ומאז תחילת המלחמה, ביתר שאת – עוצרים כוחות הביטחון באיו"ש עשרות מחבלים שעשו או תכננו לעשות פעולות טרור. כל מיידה אבנים או זורק בקבוק תבערה – נתפס, כל מעלה לרשת תוכן תמיכה בחמאס – נעצר. הצבא נוקט בשיטת אפס סובלנות כלפי פורעים.

רק בשבוע שעבר דיווחנו כאן כי מחבלים ערביים מכפר נחלין משמיעים מדי ערב קריאות חמורות נגד יהודים תושבי העיר ביתר עילית. המג"ד עידו גרינשפן מציין בפנינו כי כל אותם צועקים כלואים וכי מתחת לפני השטח נעשות פעולות רבות על מנת להוביל לרגיעה ולא להתססה.

עידו מסביר את משל הבצל: "גדר העיר משולה לבצל שכדי להגיע אליו צריך לקלף הרבה קליפות. אומנם התושבים רוצים לראות 'כמה שיותר חיילים על הגדר', אך אם אני אשים חיילים על הגדר, זה סימן לא טוב. הגעתי לקצה. לכן, כמו הבצל, יש לי הרבה שכבות קודם למיצוב חיילים על הגדר".

כוחות הצבא פועלים לילות כימים לאיסוף מודיעין נרחב מתושבי הכפרים הסמוכים ליישובים יהודים ובעת הצורך נכנסים ועוצרים את הפורעים והמסיתים.

רק השבוע, במסגרת פעילות משותפת של שב"כ, צה"ל ומג"ב בכפר בורקא, חיסלו לוחמי ימ"ס איו"ש את המחבל מנתצר סיף, בן 34, תושב הכפר בורקא. סיף היה כלוא לתקופה של 17 שנה על רקע מעורבות בפעילות טרור, ולאחר מכן שוחרר והמשיך בפועלו. המחבל ניסה לברוח מהכוחות כשמטען בידו – אך, כאמור, הוא חוסל במקום.

שלושה מחבלים נוספים חוסלו. על פי המידע, מדובר במחבלים השייכים לחוליית טרור האחראית על מספר פיגועים בגזרה, ביניהם פיגוע מטען ממנו נפצע חייל צה"ל במהלך החודש האחרון.

בפעילות הנדסית לסיכול טרור בעיר ג'נין שהתקיימה בתחילת השבוע, ירו מחבלים לעבר כוחות הצבא שהגיבו בירי וחיסלו את אחד המחבלים. כאשר יצאו הכוחות מהכפר הם עצרו חשוד שמבדיקה בתיקו גילו שלושה מטענים מוכנים לשימוש, ואלה הוחרמו.

מתחילת המלחמה ועוד לעת כתיבת השורות נעצרו ברחבי יהודה ושומרון כ-1,650 מבוקשים. כ-950 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס.

סיכולים ממוקדים גם באיו"ש

מעניין לציין כי בנוסף לפעילות הצבא באיו"ש עצמה, פועל הצבא והשב"כ לחסל מחבלים מרצועת עזה שעסקו בקידום פיגועים ברחבי איו"ש במהלך השנים האחרונות. חלקם מחוסלים מרחוק על ידי חיל האוויר בהכוונת השב"כ.

נכון לעת כתיבת השורות חיסלו בצה"ל כעשרים מחבלים שתכננו פיגועים באיו"ש ויש להם קשר ישיר עם ארגון החמאס, ימ"ש. מחצית מהמחבלים שחוסלו משתייכים ל"מטה הגדה", הגוף שאמון על גיוס פעילים מאיו"ש וירושלים למימוש פיגועים בישראל, מימון וניהול פעילות חמאס באיו"ש.

זאת ועוד, למעלה מעשר מטרות הותקפו בשכונת "מדינת אלעמל", בה שוהים מחבלי חמאס ששוחררו מהכלא הישראלי בעסקת חילופי שבויים ומאז שחרורם המשיכו לעסוק בקידום פעילות טרור, בדגש על מימון והכוונה של פיגועי חמאס באיו"ש ובישראל.

לא ישנים בלילות

ובחזרה לסיור עם המג"ד עידו: "הגזרה שלי הינה מקריית ענבים (ליד שורש. א"ט) ועד בית גוברין. מדובר בשטח די גדול, ובכל זאת, שבעים אחוז מהזמן שלי אני נמצא בסמיכות לעיר ביתר, נחלין וכפר חוסאן. אנחנו כאן גם בגלל שמדובר בעיר גדולה אך גם כי את עיקר הפעילות שלנו אנחנו ממקדים כאן".

כשאנחנו מבקשים שיפרט הוא משיב: "קח לדוגמה את אירוע זריקת האבנים שהיה על ציר חוסאן השבוע. הכנו מארב למחבלים ועוד בטרם הספיקו לברוח ירינו בהם ברגליים. אני לא יורה עליהם בראש", מסביר עידו את הרציונל, "כי אם אירה בו בראש, הוא יהפוך לשאהיד. אבל אם אני יורה בו ברגל הוא נהפך לנטל עבור המשפחה שלו. הם צריכים להוציא עליו כסף. אם הוא חוזר צולע לכפר כולם צוחקים עליו".

עידו ממשיך: "כל פעולת טרור שלהם נענית בסיר לחץ שלנו. אנחנו חוסמים להם את היציאות הסמוכות לישובים יהודים, ואם הם ימשיכו בטרור נחסום להם את כל היציאות מהכפר. הם יישבו בתוך הכפר ו'יישברו את הראש' איך אנחנו עוצרים את הטרוריסטים האלה שמונעים מאיתנו לנהל חיי שגרה תקינים. בצורה כזו – כמו רבות אחרות – אנחנו פועלים למגר עד כמה שאפשר את פעולות הטרור בגזרה".

כאשר אני שואל את עידו מה המסר שלו לקוראים, הוא משיב נחרצות: "אני לא ישן הרבה בלילות. אנחנו עסוקים בכל העת בפעילות מבצעית. אנחנו באמת פועלים לילות כימים כדי לעצור מבוקשים ולסכל פעולות טרור. אנחנו לא ישנים בלילות כדי שאתם התושבים תוכלו לישון בשקט".

נראה כי כוחות הביטחון עושים כל שביכולתם לשמור על ביטחוננו, עתה נתפלל לאבינו שבשמיים: "אם ה' לא ישמור עיר, שווא שקד שומר".

השארת תגובה