בעיצומה של מלחמה: נפתח כביש עוקף חווארה

שרת התחבורה מירי רגב וראש מועצת שומרון יוסי דגן חנכו הבוקר את שלב א' בכביש עוקף חווארה מצומת יצהר עד ככר הביתות. רגב:"מדובר בכביש מציל חיים שיוסיף למתיישבים החלוצים ביטחון ובטיחות״. יוסי דגן בירך ברכת שהחיינו ואמר: "רגע של תקומת עם ישראל, נצחון הרוח והציונות, דווקא מתוך הקושי"

WhatsApp Image 2023-11-12 at 15.31.52
WhatsApp Image 2023-11-12 at 15.31.52

נפתח לראשונה לתנועה כביש עוקף חווארה – שלב א'. שרת התחבורה מירי רגב וראש מועצת שומרון יוסי דגן חנכו את שלב א' של כביש עוקף חווארה. מצומת יצהר הגדול עד ככר הביתות.

יחד איתם הגיעו למקום הרב אליקים לבנון רב השומרון, מח"ט שומרון אל"מ שמעון סיסו, יו"ר נתיבי ישראל יגאל עמדי, מנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ, קמ"ט ארכיאולוגיה ישראל אפריאט ויו"רים ויו"ריות תושבי גב ההר כדי לחנוך את הכביש ולקיים בו את הנסיעה הראשונה.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן בירך בשם ובמלכות ברכת שהחיינו הנוכחים ענו אמן בהתרגשות ויחד עם השרה מירי רגב גזרו את הסרט עם רב השומרון.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים וחברת הקבינט המדיני-ביטחוני תא"ל (במיל') מירי רגב: "חנוכת המקטע הראשון והמשמעות בכביש עוקף חווארה הוא סגירת מעגל מרגשת עבורי, מדובר בכביש מציל חיים שיוסיף למתיישבים החלוצים ביטחון ובטיחות, בפרט בתקופה הקשה בה אנו נמצאים מאז אירועי השביעי באוקטובר. המקטע החדש יאפשר לתושבים לנוע בכביש בבטחה, לא דרך הכפר העוין שבו אירעו פיגועים רבים כנגד ישראלים כולל בתקופה האחרונה. אנחנו כמשרד התחבורה מגוייסים באופן מלא לטובת בטחון המתיישבים. כפי שהתחייבתי, בעז"ה נחנוך גם את החלק השני עוד לפני סוף השנה".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן : "5 שנים אחרי שביתת הרעב של ראשי הרשויות והמשפחות השכולות – אנחנו חונכים את שלב א' של עוקף חווארה. הרגע הזה הוא רגע מרגש של תקומת עם ישראל, רגע של נצחון הרוח והציונות דווקא מתוך הקושי שהאוייב הברברי כפה עלינו, אנחנו נותנים מכה ניצחת של נצחון מלא ואנחנו בהתיישבות כאן ובהמשך גם בעוטף עזה בגבול הצפון ובכל מקום ביו"ש נותנים את המענה ההתיישבותי החזק וזה חלק מהניצחון" עוד הוסיף דגן: "אנחנו לא בורחים משום מקום, כל הכבישים יהיו פתוחים ליהודים כולל כביש חווארה הישן".

"אני מבקש להודות לקב"ה, שזיכה אותנו לחיות כאן, לבנות את לב ארץ ישראל, לעשות את זה בצורה גדולה ומסודרת בדרך למליון בשומרון, אני מבקש יחד עם כולם לחזק את צה"ל ומערכת הבטחון במלחמתם בשם עם ישראל. אני רוצה להודות למח"ט שומרון אל"מ שמעון סיסו, למפקד האוגדה, לאלוף לשר הבטחון, לכל המערכת על העבודה היומיומית, יום יום ולילה לילה על המהלך המשמעותי, להגיע לפתיחת הכביש".

עוד אמר דגן, "אנחנו כולנו ברגע הזה מודים למשפחות השכולות; לראשי הרשויות,  ששבתו יחד איתנו רעב לפני 5 שנים, בכוהל המחאה כדי להגיע לסלילת הכבישים העוקפים. אני מודה לתושבי השומרון שעומדים כאן כחלוצים בשם כל עם ישראל, ושומרים על המקום הזה היסטורית ובטחונית והכביש הזה הוא עוד כלי חשוב בדרך לצמיחה בדרך למליון בשומרון.  אני רוצה להודות לראש הממשלה, לשרי הממשלה, על העברת התקציב, להודות לנתיבי ישראל היקרים, לניסים פרץ מנכל החברה ולכל הצוות, למנהלי העבודה, לחטיבת שומרון על הליווי המקצועי לאורך כל הדרך, אני מבקש להודות ליו"רים ויו"ריות גב ההר, שותפי ושותפות אמת בתהליך, ליוני הישראלי ויעקב ווינברגר אחי לקבוצת ההתיישבות "הליכוד שלי" שהולכים אתי דרך ארוכה וכמובן לרפי אביטל מנהל התחבורה במועצה שפעל בנושא במשך שנים יחד עם קמ"ט תחבורה במנהל האזרחי ישראל אפריאט,  וכל הצוות כאן שעושים עבודה נפלאה".

הרב אליקים לבנון בירך ואמר: "המציאות אין לה כנפים מהירים כשל הדמיון. כך אומר הרב קוק באורות התשובה, ההתיישבות יש לה 3 זרועות: הקמת ישובים, הבאת אנשים וסלילת כבישים, סלילת הכבישים זה מפתח להתיישבות, אנחנו ראינו; במקומות בהם יש ישובים אין מלחמה במקומות בהם אין ישובים אנחנו משלמים מחיר יקר מאוד. על הרגע הזה נאמר את הפסוק: אז תראי ונהרת פחדת ורחב לבך, נהרה מצד אחד שמחה גדולה מצד שני פחד. בעיצומה של המלחמה:  "רחב לבבך". בעה שיהיה ציר תנועה לעם ישראל, לארץ ישראל, ועם ישראל יצמח כתוצאה מהכביש הזה".

בשל הצורך הביטחוני הדחוף, ובשיאה של מלחמה, הצליחו בכוחות משותפים, כל הגורמים לסיים את סלילת הכביש החשוב. הכביש סלול מצומת יצהר הגדול עד צומת הביתות. עד חודש ינואר צפויה להסתיים סלילת הכביש כולו והוא ייפתח לתנועה. פתיחת הכביש בשיא הלחימה הפכה ליעד מרכזי בשל הפיגועים הרבים על הכביש  בין השאר רצח האחים הלל ויגל יניב הי"ד. במועצה האזורית שומרון עמלו בשיתוף פעולה מלא יחד עם נתיבי ישראל, משרד התחבורה וצה"ל כדי שהכביש ייפתח במהירות תוך עמידה על הסדרי הבטחון, כמו כן גם כביש חווארה הישן לא נסגר לתנועת ישראלים.

השארת תגובה