בחזית ההסברה: יוסף חדאד

בראיון מסביר הערבי הישראלי יוסף חדאד מסביר מה הביא אותו לעסוק בהסברה ישראלית ברחבי העולם, איפה ישראל צריכה לשפר את עצמה בנושאי ההסברה והאם עליה לשלוט ברצועה במשטר זמני

יוסוף חדאד
יוסוף חדאד

הוא דובר את השפה שלהם ומראה להם, אחת לאחת, את האמת וכל האמת בפנים. קוראים לו יוסף חדאד והוא עסוק בהסברה סביב השעון למען מדינת ישראל. מאז פרוץ המלחמה הפך חדאד בעיני הציבור ל'שר ההסברה' הישראלי זאת מבלי שהוכתר במעמד רשמי כלשהו. המוני ישראלים רואים בו את מי שמסביר אותם בצורה הנכונה ביותר לעולם והוא, נאמר ביושר, עושה זאת במקצועיות רבה.

בין ריאיון לריאיון שהוא עושה בתקשורת העולמית, תפסנו אותו לשיחה קצרה אודות התפקיד, ההסברה הלוקה בחסר והמסר שהחמאס צריך לקבל – אחת ולתמיד.

ההסברה מטעם המדינה נכשלה

ספר בבקשה לקוראים שלא מכירים אותך על הפעילות שלך מתחילת המלחמה?

"אני כבר עוסק בהסברה הישראלית שנים רבות, גם ברשתות החברתיות וגם במסעות הסברה שאני יוצא בין קהילות וקמפוסים בעולם", פותח חדאד בשיחה ל'קו עיתונות', "מאז שהחלה המלחמה הזו אני כל כולי בחזית ההסברה, מעלה סרטונים ותכנים לרשת כדי לחשוף את המציאות ואת הזוועות שארגון הטרור דאעש-חמאס ביצע, וגם מתראיין לא מעט ברשתות תקשורת זרה כדי להעביר את הסיפור מהצד שלנו ולגייס תמיכה מהעולם".

קוראים לך שר ההסברה החדש של מדינת ישראל, אתה מרגיש ככה?

"אני בסך הכל אזרח שאכפת לו ונרתם למאמצי ההסברה של המדינה", עונה חדאד בצניעות, "לצערי ההסברה הישראלית מטעם המדינה נכשלה, ומי שהיו אמורים לעשות את העבודה הזו נכשלו. המזל הגדול הוא שרבים מהעם נרתמו ופועלים ברשתות כדי לעשות את העבודה הזו. כמוני יש עוד רבים שעוסקים בכך וראויים לכל הערכה".

יש סיכוי שבעתיד נראה אותך בתפקיד ממשלתי כזה או אחר שקשור בהסברה?

"אני את הפעילות ההסברתית שלי, כמו שציינתי, עושה כבר שנים רבות ואמשיך לעסוק בכך גם בעתיד ולא משנה לאן החיים יובילו אותי", עונה חדאד באופן כללי, כשהוא לא מוכן להצהיר הצהרות על תוכניות בעתיד.

מציגים את עזה כקורבן

תאר לנו בבקשה מה אתה עושה בימים אלו? לדוגמה, איזה שאלה של מראיין הכי הציקה לך ומה ענית לו?

"יוצא לי להתראיין לא מעט ברשתות תקשורת זרה, בהן גם היו לי מספר עימותים מול מראיינים עוינים או מול חברי פאנל שהם פרו פלסטינים", עונה חדאד, "אבל מה שאני שם לב, זה שרבים מכלי התקשורת בעולם פשוט מאמצים את הנרטיב של חמאס. שואלים אותי שאלות על סמך הנתונים שחמאס מעביר, כמו למשל כמות הילדים שנהרגו בעזה מתקיפות צה"ל, ובתקשורת זה הופך לעובדה".

"אגב", מציין חדאד, "גם בראיונות כשנותנים לי לדבר ולהציג את הצד הישראלי, מה שרואים על המסך זה שבכותרת למטה מציינים כמה הרוגים יש בעזה ובמקביל מריצים תמונות של ההרס בעזה. ככה שמאזנים את הדברים שלי עם ויזואליה שמציגה את עזה כקורבן. אני שוב ושוב מציין בפניהם את העובדות הנכונות".

לטעמך, הפשיטות הממוקדות שצה"ל עושה כעת בעזה זה טוב או שצריך כניסה קרקעית מלאה?

"אני מאמין שאין מנוס בסוף מכניסה קרקעית וכיבוש זמני של רצועת עזה", עונה חדאד בנחרצות. "אין דרך אחרת להשמיד באמת את חמאס. מצד שני אני גם מאמין שלא צריך לשחק לידיים של חמאס, כי כשהם עשו את מתקפת הטרור שלהם הם העריכו שמיד צה"ל יאלץ להיכנס לרצועה והם היו ערוכים ומוכנים לכך. לכן, זה בסדר לחכות, להמשיך לתקוף מהאוויר בכל הכוח ולהגביר את המצור כדי להחליש אותם, ושאנחנו נגיב כשנהיה מוכנים וערוכים לכך. העיקר שמטרות הלחימה יושגו וזה חיסול חמאס והשבת כל החטופים".

מאידך, אנחנו לא מאבדים זמן מול העולם שאין תגובה הולמת מספיק מול עזה? הזמן חולף ואנשים עשויים לשכוח מהזוועות?

"זה נכון שבעולם כבר השתנה הנרטיב, והתעמולה הפלסטינית משיגה את שלה. אבל אי אפשר לפעול רק במחשבה על כך ובפזיזות, לכן המערכה פה מחולקת לשתיים, המערכה הצבאית שלא מתחשבת בשום שיקול חיצוני או בינלאומי וממשיכה לפעול בכל הכוח ועל פי תכנית צבאית כדי להשיג את היעדים, והמערכה השנייה היא ההסברתית שנועדה למנוע את הלחץ הבינלאומי ולהמשיך לחלחל לעולם את הזוועות שדאעש-חמאס ביצעו כדי שיבינו שאם לא נפעל הם יהיו הבאים בתור וזהו אינטרס בינלאומי להשמיד את חמאס".

לסיום, מה ישראל צריכה לעשות כאן ועכשיו כדי לקדם פעולות הסברה ומה היא צריכה לעשות בעתיד?

"המדינה חייבת להבין שבלי הסברה מטעמה בהשקעה משמעותית אנחנו לא נוכל לנצח. מדינת ישראל צריכה משרד הסברה, אבל לא משרד חלש ולא מתפקד כמו שהיה כאן, אלא משרד מוביל ובכיר עם תקציבים משמעותיים וצוותים שיפעלו בכל השפות ובכל הרשתות – בלי לעצור – כדי להפיץ תכנים, כדי להגיע לכל כלי התקשורת בעולם ולהעביר את המסרים שלנו. צריך גוף עליון שיידע לתפעל את כולם ולהוביל את החזית החשובה הזו, כי כולם מבינים היום כמה חשוב להוביל הסברה חזקה במדינת ישראל, כולם מבינים חוץ מהדרג הבכיר במדינה", חותם חדאד את שיחתנו.

השארת תגובה