מזרח תיכון בוער: תוכנית איראן

מתקפת חמאס בשמחת תורה הייתה רק יריית הפתיחה במלחמה הכוללת שהכריזה איראן •בלבנון, בסוריה, בתימן, ביהודה ושומרון וכמובן באיראן ממתינים להרחבת המערכה שבחלקה זוכה לגיבוי של סין ורוסיה

תרגיל משותף לצהל הצבא האמריקאי
תרגיל משותף לצהל הצבא האמריקאי

במערכת הביטחון מעריכים כי אם תתרחש כניסה קרקעית לעזה, הדבר עלול לעורר אי יציבות אזורית, במיוחד עם מעורבות איראנית. כצעד יזום, צה"ל עוסק בהתייעצות יומיומית עם פיקוד המרכז של צבא ארה"ב כדי לחזות תרחישים אפשריים ולטפל בהם.

תיאום זה משתרע מעבר ללבנון, ומקיף אזורים כמו סוריה, עיראק ותימן. שיתוף פעולה כזה הוא חיוני בתגובה יעילה לכל איומים שמתעוררים. על ידי שמירה על קווי תקשורת פתוחים ותכנון אסטרטגי, הן ישראל והן ארה"ב פועלות יחד כדי להבטיח ביטחון ויציבות אזוריים.

בינתיים, ארצות הברית פרסה נוכחות צבאית משמעותית באזור, מה שמאותת על מחויבותה ליציבות אזורית. בנוסף, איראן  מנסה לפגוע בנכסים ישראלים ואמריקאים, מה שמחמיר עוד יותר את האקלים ההפכפך. בתימן שיגרו החות'ים טילים לישראל והוסיפו לסערה האזורית. בינתיים, פעילות חיזבאללה בגבול מסלימה את המצב. לאור ההתפתחויות הללו, יש אינדיקציות שיועצי ראש הממשלה נתניהו מציעים להתנהל בזהירות, תוך שימת דגש על הצורך להימנע מכניסה חפוזה לעזה כדי למנוע הסלמה רחבה העלולה להתפתח למלחמה אזורית.

איראן: ראש התמנון

בתקשורת האיראנית, הידועה בנטייתה לשדר דיווחי תעמולה המייצגים את הרפובליקה האסלאמית, דיווח עדכני שופך אור על פוטנציאל למתקפה על ישראל מכמה כיוונים, מלבד ההתמקדות המתמשכת בעזה. הדו"ח הציג את המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, שקבע שאם המלחמה בעזה תתגבר, כוחות ההתנגדות יהיו בלתי ניתנים לעצירה. לאחר מכן טען נטען כי חיזבאללה, הקבוצה המיליטנטית שבסיסה בלבנון הנתמכת על ידי איראן, יתאם עם מיליציות פרו-איראניות בעיראק ובסוריה ממזרח, יחד עם החות'ים בתימן מדרום. המטרה היא ליצור על ישראל "מצור מכל עבר" מקיף באמצעות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים (מל"טים), לפי הדיווח.

הדיווחים האחרונים בטהרן מצביעים על כך שלחות'ים בתימן יש טילים עם טווח של כ-2,000 קילומטרים. בנוסף, על פי ההערכות, חיזבאללה מחזיק בטילים מתקדמים המסוגלים לכוון לכלי שיט ותל אביב. עוד נטען בדיווח כי כוחות המיליציה בעיראק התמקמו ברמת הגולן לצד עמיתיהם הסורים. התפתחויות אלו, כך נטען, עשויות להתפתח בעתיד הקרוב למלחמה של ממש אם לא תהיה תגובה לקריאתו של המנהיג העליון חמינאי "להפסיק את ההתקפות על עזה", כלשונו.

בתגובה למתיחות ההולכת וגוברת, גנרל מוחמד חוסיין בכרי, ראש המטה של ​​צבא איראן, השתתף בשיחות טלפון עם שרי ההגנה של רוסיה וקטאר. במהלך דיונו עם שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, הזהיר בכרי מפני המשך פעולותיה של ישראל, והזהיר כי פעולות מסוג זה, יחד עם תמיכת מדינות מסוימות, עלולות להוביל להידרדרות נוספת של המצב.

בתקשורת האיראנית הממלכתית נשמע חמינאי מצדיק את רצח האזרחים במתקפת הטרור של חמאס. "מי שחיים בהתנחלויות הישראליות בפלסטין הכבושה אינם אזרחים – רובם חמושים". הוא אמר כי יש להעמיד בכירים ישראלים לדין בגין "פשעיהם" נגד הפלסטינים ועזה והוסיף: "אנחנו חייבים להגיב, אנחנו חייבים להגיב על מה שקורה בעזה.

לבנון: התגרות של חיזבאללה

מאז תחילת המלחמה, התרחשה שורה של הסתננות, ניסיונות הסתננות, ירי פצצות מרגמה ושיגור טילים נגד טנקים שמקורם בשטח לבנון, הכל בחסות ובהנהגת חיזבאללה. בתגובה, צה"ל חיזק משמעותית את נוכחותם באוויר ובקרקע לאורך הגבול. צה"ל התמודד באופן פעיל עם התקפות אלו, סיכל ופתח בפעולות נגד פעילי חיזבאללה ותשתיות. יתר על כן, הצבא מוכן להסלים את העימות עם חיזבאללה אם לא יהיה מנוס.

בהתייחסו למצב, שר הביטחון יואב גלנט העביר מסר ברור וחמור לבכירי חיזבאללה. הוא הציע להם להשוות את התמונות הנוכחיות העולות מרצועת עזה עם ההשלכות הפוטנציאליות שלבנון עשויה להתמודד. בעוד המתיחות ממשיכה לעלות, צה"ל נותר ערוך לפעולה נחרצת בלבנון, להגנה על ביטחון המדינה ותושבי הצפון.

על פי הערכות שונות נמצאים בידי חיזבאללה 130 אלף רקטות וטילים, מתוצרת רוסיה, סוריה ואיראן, ובעת מלחמה יוכל לירות לעבר ישראל 1,200 טילים ורקטות בממוצע מדי יום. רובם הם מדגמים קטנים יחסית (107 מילימטר ו-122 מילימטר) שאינם מדויקים והם בעלי טווח מוגבל, אך מספרם הרב מהווה איום כשלעצמו. בארסנל זה כלולים גם טילים בקטרים גדולים יותר ובעלי טווחים גדולים יותר, 100 ו-200 קילומטר ואף 300 קילומטר. הם נושאים ראשי קרב כבדים יותר, עד למאות קילוגרמים. הטיל הכבד והמסוכן ביותר לישראל הוא הזלזאל, שנאמד כי חיזבאללה מחזיק ב-14 אלף יחידות ממנו.

חיזבאללה מפעיל מאמץ בסיועה של איראן לשפר את דיוק הפגיעה של הטילים שברשותו, במיוחד אלו שלטווח ארוך, על ידי התקנת מערכות הנחיה בהם. מערך הטילים והרקטות של חיזבאללה מהווה נשק אסטרטגי, שנועד לפגוע באוכלוסייה אזרחית ובמתקנים צבאיים כאחד.

תקציר האירועים: כ-25 שעות לאחר תחילת המלחמה, נורו רקטות מדרום לבנון להר דב. מוצב צה"ל ניזוק, ללא נפגעים. צה"ל הגיב בהתקפה ארטילרית ובהריסת אוהל של חיזבאללה שנבנה בשטח ישראל. ניסיון של מחבלי חיזבאללה להקים מחדש את האוהל הופסק בירי אזהרה.

בתאריך 20 באוקטובר 2023 חדר מחבל לשטח ישראל, ירה לעבר כוח צה"ל שפעל ביישוב מרגליות, המחבל נמלט ומרדף ארוך התנהל אחריו.

בהמשך הלחימה בוצעו מספר פיגועי חדירה על ידי חיזבאללה והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, ומדי פעם שוגרו רקטות וכטב"מים מלבנון ומסוריה. עיקר המתקפות שביצע חיזבאללה היה ירי טילי נ"ט על יישובים ואזרחים, ועל מוצבים וכוחות צה"ל. צה"ל הגיב בירי ארטילרי ובתקיפת עמדות חיזבאללה באמצעות כלי טיס לרבות מסוקי קרב וכטב"מים.

בלחימה בצפון נהרגו 8 חיילי צה"ל ואזרח ערבי-ישראלי. מנגד, כוחות צה"ל הרגו לפחות 32 מחבלי חיזבאללה, 3 מחבלי חמאס ו-3 מחבלי ג'יהאד אסלאמי.

סוריה: הדיוויזיות של איראן

גורמים פרו-איראניים עשו ניסיונות לשגר מרגמות מהגבול הסורי, והדגישו את תפקידו האינטגרלי של משטר אסד בציר ההשפעה של טהראן. מאז תחילת המלחמה, היו מאמצים משותפים להבריח נשק מתקדם דרך שדות תעופה בדמשק ובחאלב. ההתפתחויות הללו הובילו את ישראל לנקוט על פי הדיווחים צעדים לסגירת נמלים בסוריה.

מעורבותם של גורמים פרו-איראנים בסוריה וניסיונותיהם לבצע תקיפות מהגבול מדגישים את הדינמיקה המורכבת של האזור. ההתיישבות של משטר אסד עם איראן מסבכת עוד יותר את המצב ומעוררת חששות לגבי הפצת אמצעי לחימה מתקדמים.

נוכחותה של איראן בסוריה מאופיינת בהפעלתה של דיוויזיית חוסיין, כוח המורכב מעשרות אלפי שיעים פרו-איראניים בפיקודו של קצינים איראנים. לוחמים אלו מתמחים בלחימה הן בשטחים עירוניים בנויים והן בשטח פתוח, ולרוב משתמשים בטנדרים כפלטפורמות ניידות. כמו כן, לחטיבה יש ארסנל משמעותי של סוגי טילים שונים, כאשר חלק מהלוחמים הלבנונים נמצאים גם בפיקוד איראני.

בתגובה לאיום הפוטנציאלי הנשקף מהכוח הנתמך על ידי איראן, צה"ל פרסם אזהרות חמורות לאזור, והזהיר מפני כל ניסיון לפתוח חזית נגד ישראל. צה"ל הבהיר כי כל פעולה כזו תביא לתוצאות קשות הן לאיראן והן למשטר בשאר אסד בסוריה.

אמנם לא היו תקריות גדולות מסוריה, מלבד היתקלות קלה עם חוליה פרו-פלסטינית, אך צה"ל נשאר ערני. ישראל עוקבת מקרוב אחר המצב כדי להבטיח את ביטחון ויציבות גבולותיה.

תימן: טילים ארכי טווח

השבוע יירטה ספינת מלחמה אמריקאית בהצלחה סדרה של מל"טים וטילים ששוגרו מחופי תימן, כשהמטרה לכאורה שלהם היא ישראל. USS, כלי שיט של הצי האמריקני, מצא את עצמו עומד בפני מטח משמעותי ומתמשך. בפרק זמן של תשע שעות, הספינה יירטה בהצלחה ארבעה טילי שיוט ו-15 כלי טיס בלתי מאוישים. הטילים והמל"טים נסעו צפונה לאורך הים האדום, ולא הותירו ספק רב באשר ליעדם המיועד: ישראל.

ארה"ב הצהירה במפורש כי USS Carney השתמש בטילי SM2 במהלך היירוט, ולא הביא לנפגעים. ראוי לציין כי ספינת המלחמה האמריקאית הגיעה לים האדום דרך תעלת סואץ ב-18 באוקטובר. צבא ארה"ב הדגיש כי נוכחותו של USS Carney משמשת לשמירה על הביטחון הימי והיציבות במזרח התיכון.

הטילים ששוגרו מאזור נמל מוחה בתימן עוררו חששות בשל היכולות ארוכות הטווח שלהם, שעלולים להגיע לישראל. על פי ההערכות, טילים אלה, שיכולים לעבור מרחקים של 2,000 ק"מ ויותר, סופקו לחות'ים על ידי איראן. בינתיים, בעוד שהמיליציות השיעיות בעיראק ובסוריה אולי לא מחזיקות בטילים ארוכי טווח ומדויקים, יש להן ארסנל משמעותי של סוגים שונים של כלי טיס בלתי מאוישים (מל"טים) תקיפה והתאבדות. ניתן לפרוס את המל"טים הללו בנחילים למרחקים ארוכים, המהווים איום ברור על ישראל מצפון מזרח.

מעורבות איראנית זו באמצעות החות'ים ומיליציות שיעיות אחרות מייצגת פרובוקציה ישירה ומכוונת כלפי ארצות הברית.

גורם בכיר בממשלת החות'ים בתימן אישר כי מורדים שיעים פרו-איראנים הם ששיגרו מטח טילים ומזל"טים לעבר ישראל. זה סימן את המתקפה הראשונה כזו של המורדים נגד ישראל, והחריף עוד יותר את המתיחות באזור.

עבד אל-עזיז בן הבתור, ראש הממשלה הזמני בצנעא, הצהיר כי חלק מהשיגורים "הגיעו ליעדם", אם כי לא סופקו ראיות לביסוס טענה זו. יתר על כן, הוא פרסם אזהרה ש"אם התוקפנות בעזה תימשך, ספינות ציוניות בים האדום יהיו ממוקדות מטרה".

ירדן: הפגנות אלימות

לאורך גבול ישראל לא דווח על תקריות משמעותיות לאחרונה. עם זאת, הפגנות אלימות פרצו בירדן לתמיכה בפלסטינים ברצועת עזה, כוחות הביטחון הירדנים ניהלו את המצב ביעילות עד כה בניסיון להשקיט את הרחוב הירדני.

המלך עבדאללה הביע גינוי כלפי מתקפת ההגנה של צה"ל והדגיש כי ירדן לא תהיה מוכנה לארח פליטים מעזה. החשש העיקרי טמון בפוטנציאל של האוכלוסייה הפלסטינית בממלכה לעסוק בהתפרעויות נרחבות, שעלולות להוות איום על היציבות השלטונית.

יו"ש: השטח בוער

בזירת יהודה ושומרון התקיימו עשרות תקריות וניסיונות להצית את השטח בצל הלחימה בדרום. ארגוני הטרור הפלסטינים ביהודה ושומרון, בעיקר חמאס, הגבירו מאמצים להוציא פיגועים, ולגרום לתסיסה ציבורית על רקע אירועי המלחמה. במקביל לתקיפות חיל האוויר הישראלי ברצועת עזה, פעלו כוחות צה"ל למיגור וסיכול תשתיות הטרור ברחבי יהודה ושומרון.

המלחמה נתנה אותותיה גם בקרב תושבים פלסטינים ביהודה ושומרון, שחלקם יצאו בהמוניהם לרחובות הערים, להפגין סולידריות עם תושבי רצועת עזה, תוך הבעת תמיכה בחמאס.

חמאס פעל להבעיר גם את אזור יהודה ושומרון והציף את הרשתות החברתיות בקריאה לפלסטינים לצאת ולהתעמת עם כוחות צה"ל. עד סמוך לתחילת המלחמה, התחולל גל טרור, רצף פיגועי טרור שבוצעו במהלך שנת 2023 בידי מחבלים פלסטינים וערבים ישראלים ורבים מהם בוצעו ביהודה ושומרון. האזור הוגדר כמרחב רגיש בו היו קיימות התרעות חמות לפיגועים.

להלן מקצת מהאירועים שעשויים היו להבעיר את השטח: ב-11 באוקטובר ניסה עצור פלסטיני שוהה בלתי חוקי לתקוף ולחטוף נשק מחייל צה"ל בכביש המנהרות. המחבל נוטרל ואזרח ישראלי נפצע באורח בינוני.

ב-13 באוקטובר נהרג קצין צה"ל מאש כוחותינו סמוך לשכם, בעת פעילות מבצעית. חמאס קראו לצאת ב-18 באוקטובר ל"יום זעם", אך לא היו מוקדים משמעותיים ובפיקוד המרכז שלטו במצב. עם זאת, בצה"ל הודיעו כי במסגרת הפרות סדר ליד טול כרם, כוחות מיחידת המסתערבים של מג"ב איו"ש פתחו בירי ונטרלו לפחות 4 מחבלים, סך הכל במהלך היום נוטרלו 11 מחבלים.

ב-17 באוקטובר אירע פיצוץ בבית החולים אל-אהלי בעזה בעקבות שיגור כושל של רקטה מרצועת עזה לעבר ישראל. משרד הבריאות בעזה הכחיש עובדה זו וייחס את הפיצוץ לתקיפה ישראלית. בעקבות זאת, חמאס קרא להפגנות ונערכו תהלוכות זעם ברחבי יהודה ושומרון. בנוסף, הרשות הפלסטינית הכריזה על שלושה ימי אבל.

ב-19 באוקטובר פעלו כוחות צה"ל במחנה הפליטים נור א-שמס. בעימותים, נפצעו 10 לוחמי צה"ל ומג"ב. אחד מהם נפצע קשה ונפטר מפצעיו. בפעילות חוסלו 12 מחבלים ונפצעו מספר מחבלים פלסטינים מירי של הכוחות שכלל תקיפה של רחפן מתאבד.

ב-22 באוקטובר תקף כלי טיס של צה"ל תשתית טרור תת-קרקעית במסגד אל-אנצרי במחנה הפליטים ג'נין שבו הסתתרה חולייה של 5 מחבלים של חמאס וגא"פ שעמדה להוציא פיגוע. על פי דיווחים פלסטיניים, לפחות 2 נהרגו ועוד 3 נפצעו או נלכדו מתחת להריסות.

רוסיה: האינטרס של פוטין

מתקפת הטרור האחרונה על ישראל, עוררה שאלות לגבי עמדתה של רוסיה בנושא. בעוד שרק לפני שבוע הכיר פוטין בזכותה של ישראל להגנה עצמית, הוא גם הזהיר מפני פעולות בעזה, תוך הקבלה מחפירה בין המצור על רצועת עזה למצור הנאצי על לנינגרד. בעקבות התקיפה טען בכיר בחמאס כי מוסקבה אפשרה לארגון לייצר תחמושת, בעוד כלי תקשורת רוסים פרסמו "הפרכות" של הטבח שביצע חמאס.

נראה שלקרמלין, שהאשים במהירות את ארה"ב בהסלמה, יש אינטרס להחמיר את המצב. זה משמש להסיט את תשומת הלב העולמית מהמלחמה המתמשכת באוקראינה. בדומה לסין, רוסיה שואפת לאתגר את מעמדה העולמי של וושינגטון כחלק מהשאיפות שלה לבנות מחדש את תחום ההשפעה שלה.

סין: גינוי רק לישראל

תגובתה של סין למתקפת הטרור האחרונה על ישראל משכה את תשומת הלב על חוסר הגינוי שלה. מסרים רשמיים מסין גינו את "פעולות הפוגעות באזרחים" מבלי לייחס אחריות לחמאס, לצד קריאה להפסקת אש. הדיפלומט הסיני וואנג יי הדגיש עוד את הנייטרליות של סין בכך שקבע שהתקיפות הישראליות "חורגות מעבר להגנה עצמית".

עמדות אלו תואמות את עמדותיה של רוסיה, בעלת בריתה של סין, שיש לה מערכת יחסים כלכלית מתגברת עם סין. יישור זה משקף מטרה משותפת של הפחתת השפעת ארה"ב בסדר העולמי.

משרד החוץ הביע "אכזבה עמוקה" בפני סין בנוגע לעמדתה. המעורבות האמריקנית במזרח התיכון נתפסת על ידי סין כמי שעלולה להחליש את חוסנה מפני איומים על טייוואן.

אם לא די בכך, השליח המיוחד של סין למזרח התיכון אמר כי המצב בעזה חמור, והזהיר מעימות צבאי קרקעי רחב היקף לאורך הגבול של ישראל עם לבנון וסוריה. הוא אמר שסין תמשיך לשמור על קשר עם כל הגורמים באזור ותעשה כל שביכולתה לעודד דו שיח שיוביל להפסקת הלחימה בעזה.

השארת תגובה