בחזית הרגשית: המהפכה בעולם הישיבות

פתיחת פורום ייחודי לרבנים ואנשי חינוך ומחזורים נוספים של התוכנית למאמנים רגשיים-חברתיים ומנחי קבוצות המיועדת לרבני ישיבות • רב המרכז הרב שלמה ליפשיץ שליט"א: "זוהי מלאכה קשה שבמקדש, והיא דורשת הצטיידות בכלים חדשים ומעודכנים"

הרבנים ברב שיח
הרבנים ברב שיח

זה היה מחזה לא שגרתי. באולם אחד התכנסו ראשי ישיבות, רבנים, אנשי חינוך וטיפול בכירים מכל הארץ, אבל במקום להעניק תעודות ולפרוס את משנתם החינוכית, הם באו לקבל בעצמם תעודה עם תום המחזור השלישי של תוכנית חדשנית להכשרת מאמנים רגשיים רגשיים-חברתיים ומנחי קבוצות.

את התוכנית – בשיתוף תוכנית חנוך שמטעם הג'וינט – שמעניקה כלים פרקטיים ויישומיים לראייה, קידום והעצמה של כל יחיד בתוך המסגרות הישיבתיות ובקהילה, ייסד ומוביל בפועל מנהל מרכז קומ"ה הרב אבי אברהם, שפועל באמצעות הנגשת מידע מקצועי ומתודות מתחומי החינוך הבלתי-פורמלי והאומנויות.

במהלך המפגשים, פעלו המשתתפים באופן אקטיבי בחוויית למידה והעשרה מסוג פעיל וחדשני, דרך משחק ודרמה, סימולציות, הנחייה קבוצתית, פיתוח ויזמות. במגוון נושאים חשובים שעלו כצורך מהשטח כגון: גילוי חוזקות, הנעה למוטיבציה ולפיתוח חזון אישי, ניהול זמן, גיל ההתבגרות, שיח ערכים וזהות, תקשורת בין אישית חברתית וויסות רגשות.  איכות הקבוצה ויצירת שיח עמיתים יצרו דיון מפרה והניעו לתהליכים מערכתיים, זאת לצד תהליך פנימי אישי של המשתתפים עם עצמם דרך מפגש עם שלל הנושאים האקטואליים. ההשתתפות בתוכנית הכשירה אותם לתת מענה פנימי מותאם במסגרת שבה הם משמשים בתפקיד ומחוצה לה כזיהוי, ניטור וסיוע ממוקד ומקצועי.

"בתוכנית הזו לומדים כיצד לפתח ולהשתמש בכלים כדי להיות הרב והמחנך 'של פעם', אך עדיין להגיע לליבו של הנער". הסביר רב המרכז הרב שלמה ליפשיץ שליט"א, רבה של קהילת יסודות בבני ברק, בכנס הסיום שהתקיים במרכז הקהילתי בפרדס כץ, "זו אחריותנו להשתלם בכך, לראות כל נער שבמסגרת ולהתאים לו את דרכו הרגשית והחברתית, לא פחות מאשר לכוון את דרכו הלימודית. זוהי מלאכה קשה שבמקדש, והיא דורשת הצטיידות בכלים חדשים ומעודכנים".

את טקס הענקת התעודות מטעם מרכז קומ"ה, ג'וינט ישראל ועיריית בני ברק העניקו יחדיו הרב מנחם שפירא, סגן ראש העיר והרב דובי מרמילשטיין, מנהל תוכנית חנוך שמטעם הג'וינט, שהביע את התפעלותו מהקבוצה האיכותית ומהביקוש הגדול לקורס, שנמצא כעת בעיצומו של המחזור הרביעי ובשלב הרישום למחזור החמישי (!), והביע את הנכונות לסייע וללוות מעשית בהטמעה במסגרות, ולהגדיל בכך את ההשפעה והיכולת של המשתתפים בתוכנית ההכשרה.

"אני מוכן להתחייב לכם באחריות שהעתיד שלכם יהיה שונה לאחר הקורס הזה" הבטיח הרב משה רוזנטל, ראש מינהל החינוך בעיריית בני ברק לבוגרי המחזור החדש שהתחיל לא מכבר. הרב יצחק פריימן, ראש אגף קהילות, צעירים ונוער ומבוגרי התוכנית הודה נרגשות למוביל הקורס הרב אברהם על תהליך חווייתי אישי וקבוצתי שספג במהלך ההכשרה המדויקת לצורך. "התוכנית עזרה לי להבין את עצמי בעבר ובהווה, את היכולות שלי, את הסביבה שלי בצורה כזו שמשדרגת עבורי בפועל את כל העשייה בשטח".

"ראיתי את ההשפעה הדרמטית התוכנית על רבנים בישיבה, וכששמעתי על רישום למחזור חדש קפצתי גם אני על העגלה, שיתף נציג הבוגרים, הרב רפאל אללוף שליט"א, ראש ישיבת "תורת חיים". "נתרמתי רבות, בפיתוח המודעות והשיח הרגשי, לצד כלים רבים ושימושיים שמניעים מיידית לשינוי מיטיב במסגרת". הרב אלדד אשורי, מנהל מחלקת נוער, ציין את היכרותו רבת השנים עם מוביל הקורס ואת שיתופי הפעולה הפוריים בעבר וציין כי ניתן לראות בהם אופק עתידי נוסף לסיוע הנוער וההורים המתמודדים שבעיר.

במיצג מיוחד שהוקרן לרגל האירוע ציינו בוגרי הקורס לשבח את השפעת הקורס על חייהם בפועל, הן ברמה המעשית מול התלמידים ומטופלים, הן במישור האישי, וכן את ייחודיות התוכנית, המאחדת בספסל אחד גיוון גדול ואיכותי, המשלבים כוחות לתועלת ראיית כל נער ונער.

במהלך הערב הודה הרב אבי אברהם לבוגרי התוכנית בעבר ובהווה, שגרירי הבשורה, המשקיעים מזמנם ומרצם לדיוק ושכלול יכולותיהם לתועלת קידום ראיית הפרט במסגרות הישיבתיות ומניעת התופעות השליליות בהיבט הרגשי והחברתי, וכן הכריז על פתיחת פורום ייחודי כמענה לצורך שעלה מהשטח. הפורום שנפתח ומיועד לקהילת הבוגרים, משלב עשרות מבוגרי תוכנית ההכשרה, שיתאחדו מידי חודש למפגשי המשך פיתוח ההון האישי, למידת עמיתים איכותית, ליווי והכוונה על ידי מומחי תחום מקצוענים ומימוש משאבי הרשת הקהילתית.

השארת תגובה