קטאר מתווכת את שחרור החטופים

קטאר שמנסה ליצור לעצמה קשרים עם העולם המערבי, מנצלת את קשריה עם החמאס לתווך את שחרור החטופים הישראלים בעלי אזרחות כפולה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם לוחמי סיירת מטכ"ל במרכז הארץ. צילום - קובי גדעון / לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם לוחמי סיירת מטכ"ל במרכז הארץ. צילום - קובי גדעון / לע"מ

דובר צה"ל דניאל הגרי אמר בתדריך היומי שלו, כי 212 משפחות חטופים עודכנו.

ארה"ב הפיצה לחברות מועצת הביטחון של האו"ם טיוטת הצעת החלטה שמגנה את חמאס ומדגישה את זכותה של ישראל להגנה עצמית.

הצעת ההחלטה קוראת לשחרור החטופים שמוחזקים בידי חמאס ולהעברת סיוע הומניטארי לאוכלוסיה האזרחית בעזה. רוסיה צפויה להטיל וטו על ההצעה.

בריאיון לתקשורת הגרמנית אמר סגן ראש הממשלה הקטארי כי הוא מאמין שהאזרחים החטופים ישוחררו בקרוב: "אנחנו עובדים על הסכם שיכלול שחרור ראשוני של האזרחים, מסלול שמהר מאוד יוביל לשחרורם. אני לא יכול להבטיח שזה יקרה מחר או מחרתיים, אבל אנחנו נמצאים על מסלול שמהר מאוד יוביל לשחרור החטופים, במיוחד האזרחים".

ביום שישי התפרסמה בתקשורת האמריקאית ידיעה כי החמאס עומד לשחרר שתיים מהחטופות בעלות אזרחות אמריקאית. בהמשך הודיעה מדינת ישראל באופן רשמי למשפחת החטופות כי הן עומדות לשוב אל חיק המשפחה.

בערוב יום, הושבו שתי החטופות יהודית רענן בת 59 ובתה נטלי בת 18באמצעות הצלב האדום, לידי ישראל. אורי רענן, בן 71, אביה של נטלי ובעלה לשעבר של יהודית, המתגורר בשיקגו, אמר לתקשורת האמריקנית: “אני דומע ומרגיש טוב מאוד. הלילה אני הולך לישון. דיברתי עם הבת שלי בטלפון, היא מרגישה טוב ונראית טוב”. לימור, בת דודתה של נטלי, אמרה: “יש תחושת ההקלה היא אדירה, הרבה מעבר למה שמילים יכולות לתאר. אין לנו פריבילגיה לחגוג. יש לנו בעזה שמונה בני משפחה חטופים וצריך להילחם על עוד 200 חטופים אחרים”.

נשיא ארצות הברית ג’ו ביידן שוחח עם החטופות ששוחררו וסיפר לאומה האמריקאית: “אני מלא שמחה שהשתיים יתאחדו עם קרובי משפחתן. ארצות הברית תעניק להן את מלוא התמיכה להחלים. לא נפסיק עד שכל אהובינו ישובו ארצה. כנשיא, אין דבר גבוה יותר בסדר העדיפויות מלדאוג לביטחון השבויים האמריקנים בעולם”.

העובדה שלרבים מן החטופים אזרחות כפולה, מאפשרת לקטאר המתווכת לנהל מו"מ באמצעות מדינות צד ג' להפעיל לחץ על ישראל להסכים לתנאים שיביאו לשחרור החטופים – אזרחיהם.

השארת תגובה