בצרה ובשביה: המרוץ להשבת החטופים

החשש מהפצצת צה"ל בעזה שתפגע בחטופים ובשבויים, הפגישה הטעונה של ראש הממשלה נתניהו עם משפחות הנעדרים, העמדה הלא אחידה של נציגי המשפחות, והראיון שהעניק נשיא המדינה ל-CNN

נתניהו-בפגישה-עם-נציגי-משפחות-החטופים
נתניהו-בפגישה-עם-נציגי-משפחות-החטופים

דובר צה"ל, דניאל הגרי, חשף השבוע כי 199 משפחות של חטופים קיבלו הודעה על בן משפחתם השבוי בידי חמאס בעזה, ועוד 291 משפחות של חיילים שנפלו עודכנו. הגרי הדגיש את החשיבות הלאומית של היוזמה להשבת החטופים, ומתאר אותה כ"יעד בראש סדר העדיפויות". צה"ל מחויב למאמץ מתמשך ומקיף לאיתור מקום הימצאם של החטופים בעזה, תוך שימוש בניתוח מודיעיני מתוחכם. הגרי אמר כי בצבא "עושים מאמץ עילאי על מנת להבין את המידע המודיעיני ולנסות להבין היכן נמצאים החטופים בעזה, וכמובן שאנחנו מחזיקים מידע כזה". לדבריו, "אנחנו לא נבצע תקיפה שתסכן את האנשים שלנו, אבל המאמץ המרכזי שלנו הוא לתקוף את ארגון חמאס הרצחני".

התפתחות מעניינת נרשמה השבוע כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים פגישה ראשונה עם משפחות הנעדרים והחטופים ביום התשיעי ללחימה. הפגישה אורגנה על ידי מטה המשפחות להשבת חטופים ונעדרים, גוף המייצג 700 בני משפחה בדיונים מול הממשלה. הארגון הוקם על ידי שלושה יועצים אסטרטגיים בהתנדבות: רונן צור, חיים רובינשטיין ודודי זלמנוביץ'.

עד כה, הלשכה תיאמה פגישות עם הנשיא וגל הירש, האחראי הרשמי לנושא הנעדרים והחטופים מטעם הממשלה. הפעם, עם זאת, ההזמנה לפגישה הגיעה מלשכת ראש הממשלה. הפגישה התקיימה בבסיס צבאי ברמלה, שם עשרה אנשים, בהם חמישה בני משפחה ומלוויהם, המתינו להגעת ראש הממשלה.

האוירה הפכה טעונה כאשר בני המשפחות שיתפו בסיפורים על יקיריהם הנעדרים. בהתפתחות מפתיעה, בני משפחה נוספים שלא הוזמנו על ידי המטה הורשו להיכנס לפגישה על פי בקשתו של נתניהו. הנוכחות הבלתי צפויה של ארבעה בני משפחה נוספים הרימה גבות בקרב נציגי המטה.

אחד הנוכחים שנכנס בהפתעה לחדר, אביה של ילדה חטופה, ניצל את ההזדמנות להביע את נקודת מבטו. הצהרתו הנחרצת הייתה, "עם ישראל במצוקה, מדובר בימים היסטוריים. היו רגעים בודדים בהיסטוריה שלנו עם מומנטום כזה… בסופו של דבר, אנחנו צריכים גם להסתכל על עם ישראל והמשך קיומנו", עוררה תגובה נסערת בקרב הנוכחים.

דבריו עוררו דיון, כאשר אם לילדה חטופה השיבה, "אלו ילדים. הבת שלי בת 12. הם לא חלק מחוקי המלחמה." ובכל זאת, האב עמד על שלו, והדגיש כי דעותיו תקפות לא פחות כהורה מודאג, וקרא לכל הנוכחים לשקול את התמונה הרחבה יותר ואת העיתוי.

לאחר ויכוח סוער בין המשפחות, ראש הממשלה נתניהו הביע את עמדתו, הרגיע את המשפחות והבהיר שאין סתירה בין המשפחות וכי מטרתו ומטרת המלחמה היא להבטיח את שובם הבטוח של הבנים והבנות, רעיון שאינו מפריע לניצחון על חמאס. הוא דחה את ההצהרות המוקדמות השבוע של נציגי הממשלה, כולל צחי הנגבי, בנוגע לסקפטיות שהביעו באשר להשבת החטופים הביתה, ואמר "זה קשקוש". נתניהו הוסיף: "אם אפשר יהיה להביא חלק מהחטופים נביא חלק, ואם אפשר את כולם – יביאו את כולם".

ההצהרות המרגיעות של נתניהו הביאו מידה מסוימת של נחמה למשתתפים. עם זאת, לאחר הפגישה, אירוע בלתי צפוי שוב עורר סערה, לאחר שישות לא מוכרת, המזדהה כ"מטה המשפחות להשבת חטופים ונעדרים", פרסמה הודעה לעיתונות.

בהצהרה זו, הם קראו לראש הממשלה להמשיך להילחם בחמאס עד להשגת הניצחון. כמו כן, הם קראו ל"חיסול מחבלי חמאס, הצלת החטופים, פירוק מוחלט של רצועת עזה והקמת שליטה ישראלית מלאה על האזור".

מטה המשפחות המקורי, שהוקם זמן קצר לאחר אסון ה-7 באוקטובר, התנער במהירות מההצהרה. הוא הבהיר שהדעות שהובעו בהודעה לעיתונות אינן משקפות את עמדות הארגון שלהם, הכולל כ-700 בני משפחה.

מאז, מטה המשפחות הגדול האשים את לשכת ראש הממשלה בכך שהזמינה ארבעה נציגי משפחות לבסיס מאובטח, מה שעורר האשמות על מניפולציה פוליטית כדי ליצור מחלוקות בקרב המשפחות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לטענות: "ראש הממשלה הגיע היום לביקור עם משפחות החטופים והנעדרים. תיאום הביקור התבצע בין הלשכה לנציג המשפחות. בזמן הביקור הגיעו למקום, ללא תיאום, מספר משפחות שהציגו עצמן כמשפחות שיקיריהן חטופים, וביקשו גם הן להיכנס. בקשתן אושרה והן הצטרפו לפגישה. לאיש מלשכת נתניהו אין היכרות מוקדמת עם האנשים, ורמיזה ש'נשתלו' היא שקרית, מזעזעת, מקוממת, אינה מתקבלת על הדעת וטוב שלא הייתה נאמרת".

מצבם של החטופים

כמעט שבועיים חלפו מאז הטבח הטראגי בעוטף עזה ובעקבות כך חטיפת אזרחים חפים מפשע על ידי מחבלי חמאס. השבוע פורסם דו"ח רפואי ראשוני על מצבם של החטופים והנעדרים, המצייר תמונה עגומה של סבלם. דו"ח זה, שהוצג בפני נציגי הצלב האדום בישראל, מדגיש את סכנת החיים המיידית ואת היחס הבלתי אנושי שחווים החטופים.

הדו"ח חושף את היקף הזוועה עמה מתמודדים קורבנות אלו. ביניהם חולי פרקינסון וטרשת נפוצה, אנשים עם צרכים מיוחדים, פעוטות וקשישים. מצבם הגופני מתואר כחמור, כאשר רבים סובלים מעינויים בלתי נסבלים ומסכנים חיים בשל היעדר גישה לטיפול רפואי.

שפע של אתגרים פוקדים את החטופים והנעדרים. פציעות מורכבות ממצבים רפואיים קיימים כגון פרקינסון, טרשת נפוצה, מחלות לב וסרטן. יתר על כן, חולים עם צרכים מיוחדים, כמו אלו עם אוטיזם או דמנציה, חסרים נואשות את הסיוע המיוחד שהם זקוקים להם. הדו"ח מדגיש גם את מצבם הקשה של אנשים שנפצעו במהלך החטיפה, כולל אישה עם קטיעות גפיים ופצעי ירי שלא טופלו.

מקרים מעיקים אלה אינם אירועים בודדים. הדו"ח מפרט על אישה בת 27 עם מחלת קרוהן שחייה נמצאים בסיכון עקב היעדר טיפול רפואי חיוני. בנוסף, גבר עם מחלה אוטואימונית חמורה זקוק לטיפול דחוף בבית החולים כדי למנוע החמרה במצבו. יתרה מכך, גבר בן 60 הסובל מטרשת נפוצה מתמודד עם בעיות ניידות.

הדו"ח גם מדגיש את הנסיבות הקשות העומדות בפני קשישים. גבר בן 85 עם אי ספיקת לב, מחלת כליות, אסטמה והפרעות קצב לב נמצא בסיכון לפתח קרישי דם, אגירת נוזלים ומוות. באופן דומה, אישה מבוגרת עם פרקינסון ודמנציה סובלת מתת משקל ומתמודדת עם סבירות מוגברת להידרדרות ולמוות.

הוועד הבינלאומי של הצלב האדום קיבל תיק מקיף המכיל מידע על יותר מ-150 חטופים ונעדרים. הדו"ח הרפואי המעיק הזה צפוי להגביר את הלחץ על ההנהגה המדינית בישראל, וקורא לה לנקוט בפעולה נחרצת כדי להבטיח את שחרורם של החטופים מידיו האכזריות של חמאס.

שימוש בשבי כבשר תותחים

בתוך כך, נשיא המדינה חשף בראיון ל-CNN את הפרטים המזעזעים של תוכנית חטיפת בני הערובה הרצחנית של חמאס, כפי שמתואר בחוברת שכותרתה "מדריך הלוחם – גרסת הג'יהאד". הנשיא הציג עדויות לטבח שאירע בקיבוץ בארי, תוך דגש על האכזריות של ארגון הטרור חמאס.

החוברת, שחולצה מגופתו של מחבל חמאס שנהרג בשטח ישראל, מספקת תיאור מטריד של השלבים הכרוכים בביצוע חטיפות. שמים דגש על כפייה, כיסוי עיניים והפחדה, כאשר השבויים נתונים למכות חשמל. יתר על כן, המחבלים מקבלים הוראה להוציא להורג כל מי שמהווה איום או הסחת דעת. המדריך גם דוגל בשימוש בשבי כבשר תותחים, ללא הבדל דתם, גזע או מינם.

בדומה לדאעש, המדריך מחייב מחבלים לתעד את מעשיהם בשידור חי, לרבות במהלך התקפות צה"ל, ולהוציא להורג שבויים. בנוסף, מכילה החוברת פרק המפרט את מבנה הדרגות של צה"ל, יכולותיו הטקטיות וטכניקות הלוחמה האלקטרונית.

הנשיא יצחק הרצוג, בראיון ל-CNN, הדגיש את חוסר האנושיות והאכזריות של חמאס. הוא גינה את ארגון הטרור והדגיש את הצורך להתעמת עם הרוע הזה ללא הפוגה. הוא תיאר את החוברת כמדריך הפעלה המורה למחבלים כיצד לחדור לאזורים אזרחיים, לרבות חצרות, קיבוצים וערים, וכיצד לענות ולחטוף אזרחים חפים מפשע.

הנשיא הדגיש כי לא מדובר בסכסוך בין ישראל לפלסטינים או במלחמת דת בין יהדות לאסלאם. זהו קרב בין טוב לרע, קרב למען האנושות. הוא הביע את מחויבותה של האומה לעקור את הרוע מהשורש וליצור אזור ועולם טובים יותר.

הנשיא סיים בקביעה כי אין הצדקה לזוועות שבוצעו. הוא השווה את האידיאולוגיה של חמאס לזו של דאעש, קרא להשמדת ישראל והדגיש את ההכרח במיגור חמאס מקיום.

השארת תגובה