יומן מלחמה: סיכומו של יום

"חרבות ברזל": לפחות 700 ישראלים נרצחו ויותר מ-2,200 נפצעו – מאות מהם במצב קשה עד אנוש נפצעו – מאות מהם במצב קשה עד אנוש, במתקפה קטלנית של חמאס • עשרות חטופים ובני ערובה

צהל תוקף בעזה
צהל תוקף בעזה

לפחות 700 ישראלים נרצחו ויותר מ-2,000 נפצעו – מאות מהם במצב קשה עד אנוש, במתקפה משולבת שפתח חמאס בשעה 06:29 בבוקר של חג שמחת תורה.

בשעה 06:29 נשמעו אזעקות צבע אדום במחוזות רבים בישראל, ואלפי רקטות נורו מעזה אל העורף הישראלי בתוך פחות משלוש שעות – והמשיכו במטחים כבדים לאורך יום ועד לשעה זו.

במקביל, מחבלי חמאס פגעו בכוח צה"ל שהוצב על הגדר ופרצו את הגדר פירצה רחבה. מאות מחבלים בטנדרים, אופנועים, ברגל, בסירות, ובמצנחי רחיפה חדרו לשטח ישראל לכל אורך גדר הגבול שברצועה.

המחבלים התפזרו אל עשרות יישובים בעוטף עזה כשהם טובחים בכל הנתקל בדרכם – כולל רכבי הצלה. עשרות אזרחים וחיילים ישראלים נפלו בשבי חמאס ומוחזקים ברצועת עזה.

יישובים שלמים בעוטף עזה ובסיסי צה”ל נפלו לידי המחבלים שעברו מבית לבית, רצחו, השחיתו והציתו את המבנים.

כ-200 מחבלים חוסלו מתחילת היום.

צה”ל גייס עשרות אלפי חיילי מילואים ותוקף ברצועה משעות הבוקר. אלפי רקטות נורו לעבר ישראל.

עם צאת השבת נמסר, כי קרב מתנהל בבית באופקים עם בני ערובה – ומחבל מאיים לפוצץ רימון על יושבי הבית.

כ-50 מתושבי קיבוץ בארי נלקחו כבני ערובה והוחזקו בידי מחבלים בחדר האוכל של היישוב. במקביל, נערכו קרבות ירי בקיבוץ כפר עזה ובשדרות. חלק מהחבלים חוסלו, וחלק מהמחבלים נתפסו ונעצרו, והובאו לתחנת משטרת נתיבות.

דובר הזרוע הצבאית של חמאס אמר, כי ארגון הטרור “מחזיק בעשרות חיילים וקצינים ואזרחים ישראלים. כל החטופים ובני הערובה הועברו למקומות מסתור תת-קרקעיים ברצועת עזה, כגון מנהרות”.

בין הנרצחים: ראש מועצת שער הנגב אופיר ליבשטיין, מפקד תחנת הכיבוי בשדרות ולוחם אש.

שר האנרגיה ישראל כ”ץ חתם על צו המנחה את חברת החשמל להפסיק את אספקת החשמל לרצועת עזה.

השרים החרדים הובלו בניידות משטרה אל ישיבת הממשלה שהתקיימה בתל אביב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני: “מהבוקר מדינת ישראל נמצאת במלחמה. היעד הראשון שלנו הוא קודם כל לטהר את השטח מכוחות האויב שחדרו פנימה ולהשיב את הביטחון והשקט ליישובים שהותקפו”.

נתניהו הוסיף: “היעד השני, במקביל, הוא לגבות מחיר עצום מהאויב, גם ברצועת עזה. היעד השלישי הוא לבצר זירות אחרות כדי שאיש לא יטעה ויעשה את הטעות להצטרף למלחמה הזו”.

ראש הממשלה הדגיש: “אנחנו במלחמה, במלחמה צריך לשמור על קור רוח. אני קורא לכל אזרחי ישראל להתאחד, כדי להשיג את היעד העליון שלנו – ניצחון במלחמה”.

שר הביטחון יואב גלנט אמר:  “היום ראינו את פני הרוע, חמאס פתח בהתקפה חסרת הבחנה ברוטלית ונפשעת נגד אזרחי מדינת ישראל. הוא לא הבחין בין נשים לילדים, הוא פגע בכולם.

“הוא יבין מהר מאוד שהוא עשה טעות חמורה. הוא ישלם את המחיר. לפני 15 שנים כמפקד פיקוד דרום הייתי קרוב לשבירת מפרקתו של החמאס אז עצר אותי הדרג המדיני. התופעה הזאת לא תישנה. אנחנו נשנה את פני המציאות ברצועת עזה. מה שהיה הוא לא מה שיהיה. אנחנו נפעל במלוא העוצמה. אני מבקש מאזרחי ישראל להיות סבלניים ולגבות את צה”ל ואת כוחות הביטחון”.

מפכ”ל המשטרה קובי שבתאי אמר: “אנו מנהלים מספר זירות לחימה ביחד עם צה”ל, הימ”מ, היחידות המיוחדות והכוחות הנוספים. אנחנו יודעים על אזרחים שמתבצרים ונמצאים בכל מיני מקומות, אני פונה לכל הציבור לנעול את הדלתות ולהתבצר, להמתין בסבלנות. אנחנו נגיע בסוף לכולם. אנחנו מתעסקים בכמה זירות במקביל. בכל זמן שאתם מסתגרים בתוך החדר, ככה תהיו יותר מוגנים. אנחנו עושים מה שביכולתנו כדי לחסל את חוליות המחבלים. הרגנו מספר מחבלים, ולצערי יש לנו נפגעים מכוחותינו ונפגעים אזרחים”.

תגובה אחת
 1. בוקר טוב שר הביטחון
  עד עכשו חשבתם שהחמס שוחר שלום!?
  וגם כעת
  מה אתם עושים?
  מפציצים בניינים
  ומודיעים למחבלים ברצועת עזה לצאת מהבתים.
  עדיין נשארתם כפי שהייתם
  יש פיתרון אחד ויחיד
  מחיקת רצועת עזה מעל המפה
  אבל אתם פחדנים
  הבא להרגך השכם להרגו
  אין שום רחמים על נאצים

השארת תגובה