סמוטריץ: "כן להידברות, לשיח ואפילו לפשרות"

בראיון חג מסביר סמוטריץ' בהרחבה כיצד הוא נאבק ביוקר המחיה ואיזה רפורמות ממתינות על המדף, חושף את דעתו על המצב הביטחוני ולא נמנע מביקורת

אבי גרינצייג מראיין את סמוטריץ
אבי גרינצייג מראיין את סמוטריץ

קרוב לתשעה חודשים חלפו מאז הוקמה ממשלת ישראל השלושים ושבע, ומי שעשה את הזינוק המשמעותי ביותר במעמדו הוא יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ'. מי שהיה עד לא מזמן ח"כ מן השורה ולכל היותר שר התחבורה, קיבל לידיו את מושכות הכלכלה הישראלית כשר האוצר, ועל זה נוסף לו תפקידו כשר במשרד הביטחון. אם כל זה לא מספיק, סמוטריץ' גם השיג עבור מפלגתו את משרדי הקליטה וההתיישבות (עבור השרים סופר וסטרוק, בהתאמה), ואת ראשות ועדת חוקה, חוק ומשפט עבור ח"כ שמחה רוטמן.

בחודשים שחלפו מאז השבעת הממשלה, מצטייר סמוטריץ' יותר ויותר כדמות השקולה והאחראית. קולו לא נשמע היכן שאין בכך צורך, הוא נמנע מהצהרות פומפוזיות מיותרות וממעט להתראיין ולספק כותרות שווא. שבעת החברים במפלגתו מהווים עוגן יציב בקואליציה, ובניגוד למה שהורגלנו בעבר ממפלגות המצויות 'ימינה מהליכוד', הוא אינו מחפש לאתגר בפומבי את ראש הממשלה ולייצר עימותים. אם לסכם בתמצית: סמוטריץ' בא לעבוד ברצינות.

כבר בתפקידו כשר התחבורה זכה סמוטריץ' לאינספור שבחים, גם מפיהם של יריביו הפוליטיים, על תפקוד יעיל, על זמינות לציבור ועל יכולתו לקחת אחריות ולא להתנער מבעיות ומסוגיות מורכבות. בתפקידו הנוכחי, הוא נאלץ להתמודד עם אתגר מורכב במיוחד בתקופה של יוקר מחיה מאמיר ושל עליית ריבית דרמטית, וזאת במקביל לניסיונותיהם של מובילי המחאה לפגוע בכלכלת ישראל.

כמעט בלתי אפשרי למצוא שעה פנויה ביומנו של השר בימים אלו, ובכל זאת, הוא נאות להקדיש מזמנו כדי לפנות לציבור החרדי באמצעות 'קו עיתונות', וכדרכו, לענות גם לשאלות הקשות, בהרחבה וביסודיות.

נפתח בשאלה המתבקשת לגבי יוקר המחיה המשתולל בימים אלו, וזאת לצד העלאת הריבית שמשפיעה באופן דרסטי על החזרי המשכנתאות ולצד מחירי הדירות הגבוהים. הקושי של האזרחים להתמודד עם כל זה ניכר. מה אתה עושה כדי להקל על אזרחי ישראל?

"מהיום הראשון שלי בתפקיד הגדרתי את המאבק ביוקר המחיה כמאבק החשוב ביותר שלי בתפקיד. אני עסוק בכך ימים ולילות ואני לא חושב שיצא לי מאז כניסתי לתפקיד לראות את הבית לפני השעות הקטנות של הלילה. הורדתי מכסים על ייבוא של מאות מוצרים, הגדלנו מכסות של עובדים זרים – מה שיביא להקלה בשרשרת הייצור של תחומים שונים, כולל בניה. אנחנו מקדמים את האפשרות לבצע פיקדונות בשוק ההון דרך הבנקים, מנענו ואנחנו עדיין מונעים את ההתייקרות במחירי הדלק, ביצענו רפורמה בתחבורה הציבורית, מנענו התייקרות בתרופות, הורדנו את המכס על ייבוא החלב ולראשונה מקום המדינה יובא לארץ חלב ניגר, אנחנו מקדמים את רפורמת טוב לאירופה טוב לישראל, הוספנו נקודות זיכוי להורים לילדים בגילאי 6 עד 18 והשוונו בין אבות לאימהות בנושא הזה, סבסדנו את העלייה בתעריף מעונות היום וזו רק רשימה חלקית.

"אנחנו באמת עסוקים ביוקר המחיה יום ולילה ואנחנו לא מתכוונים להרפות. המאבק הזה הוא משותף לכל אזרחי ישראל ואנחנו את חלקנו משתדלים לעשות על הצד הטוב ביותר. מדינת ישראל איתנה ויציבה ובעזרת השם היא תצא מהמשבר הזה כשידה על העליונה.

"לגבי שאלתך על המשכנתאות ומחירי הדיור, צריך לחלק את התשובה לשני חלקים: החלק הראשון זהו המשכנתאות. אנחנו צריכים מאד להיזהר מעיסוק בתחום הזה בסוגיית גובה הריבית, משום שחייבת להיות הפרדה מוחלטת בין משרד האוצר וממשלת ישראל לבין נגיד בנק ישראל. עצמאות הנגיד היא חובתנו כמדינה מפותחת ועל כך אני מתכוון לשמור בכל כוחי. באשר למחירי הדיור, אין ספק שאנחנו נמצאים בתקופה בה יש שינויים רבים, אך האתגר שלנו הוא לתת לשוק לעשות את שלו מבלי לפגוע בהתחלות הבניה. אסור לנו להגיע למצב בו הביקוש יחזור לגדול והשוק לא יהיה ערוך לכך מבחינת היצע. זה משהו שאנחנו עוסקים בו בעצימות גבוהה.

כבר בתחילת הדרך, ביטלת את גזירות המס שהטיל איווט ליברמן והיו מוכוונות ישירות לפגיעה במגזר החרדי. נדמה היה שהתכוונת גם להעביר כאן מסר…

"האתגר שעודף הסוכר בשתייה הממותקת מייצר הוא אתגר אמיתי ומשמעותי שאני מקדיש לו זמן לא מועט מאז נכנסתי לתפקידי, יש לנו צורך מהותי לשנות את הרגלי הצריכה של כל המגזרים בנושא הזה. אבל, ויש כאן אבל גדול, ההחלטות של ליברמן שהושתו במכוון כנגד המגזר החרדי גם בשתייה הממותקת וגם בחד פעמי, היו החלטות שניתנו ללא שיקול דעת ובלי רצון אמיתי להגיע לתוצאה המתבקשת. בע"ה נעמיק בסוגיה – אבל מתוך ראיה רחבה ובשיתוף כלל המגזרים".

"העריצות לא יכולה להימשך"

אנחנו עוברים לשני הנושאים שהעסיקו את מדינת ישראל בחודשים האחרונים יותר מכל – המצב הביטחוני הרעוע והמאבק סביב הרפורמה המשפטית. בשני המקרים, לסמוטריץ' יש נגיעה ישירה והשפעה מהותית על התהליך, מעבר להיותו שותף קואליציוני בכיר. בהיבט הביטחוני משום שהוא מכהן כשר במשרד הביטחון ומהווה נציג טבעי של אלו הסובלים יותר מכל מהטרור – מתיישבי יהודה ושומרון, ובהיבט של הרפורמה – הן משום שמדובר בחלק עיקרי ממצע מפלגתו המובל על ידי ח"כ רוטמן משורות הציונות הדתית והן בגלל הניסיונות החוזרים ונשנים של מתנגדי הרפורמה לפגוע בכלכלה והטענות כאילו הרפורמה עצמה גורמת נזק מהותי לכלכלת ישראל.

האם מבחינה ביטחונית אתה חושב שהממשלה עושה את הדבר הנכון? מה היית מוסיף ועושה כדי לדכא את גל הטרור הנוכחי? וכיצד אתה פועל לקדם את הנושא מול ראש הממשלה בנימין נתניהו?

"אנחנו מחויבים לביטחון ישראל, לביטחון האישי של אזרחי ישראל ואנחנו עוסקים בכך. את ההצעות והשיח הביטחוני אני אשאיר לפורומים הסגורים שעוסקים בכך וזה לא סוד שאני לא מרוצה מההתנהלות הממשלתית בעניין, אני פועל כדי להשפיע ככל שביכולתי מול ראש הממשלה ושר הביטחון, ומקווה שנצליח בע״ה לשנות ולקדם את ביטחונם של אזרחי ישראל.

"חשוב לי גם להדגיש את הפעולות שכבר נעשו למאבק בטרור ולחיזוק הביטחון והביטחון האישי של אזרחי ישראל – יצאנו למבצע בעזה ובג'נין, אנחנו כבר תקופה ארוכה בפעילות חשובה מאד שמתבצעת בכל המרחב וב"ה מביאה הישגים שהשתיקה יפה להם. נכון, יש לנו עוד הרבה מה לעשות ואנחנו עובדים על כך, אבל עד כה נעשו פעולות כפי שהזכרתי קודם לכן.

"מעבר לכך, העברנו החלטות ממשלה תקדימיות בהיקפים שלהם ובמנעד הרחב שהם מכסים. החלטת ממשלה לטובת שדרות ועוטף עזה, החלטת ממשלה לחיזוק העיר אשקלון, החלטת ממשלה מיוחדת ומקיפה לירושלים ולמזרח העיר וצעדים נוספים משמעותיים שיחזקו את האחיזה שלנו בכל הארץ ויאפשרו לאזרחים להיות בטוחים יותר.

האם ההתנהלות עד כה בסוגיית הרפורמה המשפטית הייתה נכונה? האם אתה יכול להצביע על שגיאות שנעשו בדרך?

"הרפורמה רק התחילה. עם ישראל מבין שעריצות של מערכת המשפט ותפיסות מעוותות בפרשנות מונחי יסוד לא יכולה להימשך כפי שהייתה עד היום. זה רע למרכיב הדמוקרטי ורע למרכיב היהודי של המדינה.

"אני בשיח מתמיד בעניין הזה – כמו ביתר העניינים – עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואני חושב שהמסר שלנו הוא מאד ברור – כן להידברות, לשיח ואפילו לפשרות מסוימות, אבל בשום פנים לא להסכים לדורסנות של ראשי מפלגות האופוזיציה שהפסידו את הבחירות ורחוקים מאד מייצוג דעות של רוב העם בישראל".

האם אתה מתייחס ברצינות לטענות שהרפורמה פגעה בכלכלה?

"אי אפשר להתייחס לטענות שהרפורמות מזיקות לכלכלה ברצינות כי הטוענים אותם מניחים הנחת יסוד מוטעית שהרפורמה פוגעת בדמוקרטיה ומשכך פוגעת בכלכלה.

כמובן שלטענת המחנה הלאומי הרפורמה מחזקת את הדמוקרטיה ולכן לא רק שהיא לא תזיק לכלכלה אלא ההיפך, היא תחזק את הכלכלה. פסקי דין אקטיביסטים של בית המשפט העליון הובילו לריקון חוזים מתוכן ולספיקות נוספים בשוק הישראלי, מה שהוביל בין היתר להפחדת משקיעים ולגילום אי הוודאות בתוך מחירי עסקה.

"כאמור, אני כמובן סבור שהרפורמה תועיל לכלכלה הישראלית, הרפורמה מחזקת את הדמוקרטיה הישראלית והרפורמה מחזיקה את האמון ביסודות שלנו כמדינה משגשגת וחופשית. מספיק להעיף מבט על השווקים ועל הסקטורים השונים המרכיבים את הכלכלה הישראלי ולראות שהניסיונות הבלתי אחראיים של האופוזיציה ושל מנהיגי מחאת השמאל להוציא את דיבתה של ישראל רעה בעולם – כשלו ונחלו תבוסה.

"בהקשר הזה, אי אפשר להתעלם מהמחאה וההשפעות שלה על הכלכלה, במחאה יש אנשים שבאופן אקטיבי עושה כל מאמץ לפגוע בכלכלה הישראלית ולייצר סנטימנט שלילי. אלו שפועלים בידיהם כדי להרע את המצב כדי להגיד, תראו אמרנו לכם שהרפורמה פוגעת בישראל, אלו בהחלט גורמים נזק. עם זאת, השוק הישראלי חזק ובע"ה נתגבר".

"לא בכפיה ולא בהתנשאות"

בשינוי של 180 מעלות מהתנהלותו האישית של שר האוצר הקודם, יו"ר ישראל ביתנו ח"כ איווט ליברמן, שר האוצר הנוכחי נחשב גם ברמה האישית למי שאוהב את הציבור החרדי ומחובר אליו בכל נימי נפשו. סמוטריץ' פוקד כדבר שבשגרה את חצרותיהם של גדולי ישראל מכל העדות והחוגים, הוא מבקר בישיבות ולא מהסס לרגע להצהיר על הקשר ההדוק והחשוב הזה. יש לו גם משנה סדורה בכל הנוגע לסוגיות רגישות, כמו שילוב חרדים בתעסוקה או חוק הגיוס.

לאחרונה התפרסמו נתונים של שיפור בתעסוקת גברים חרדים. מה אתה מתכוון לעשות בנושא כדי לקדם אותו יותר?

"יש לי כבוד והערכה עצומה למגזר החרדי ולערכים שלו. אנחנו אמנם לא באים מאותו בית מדרש, אבל זה לא סוד שיש לי קשר עמוק עם הציבור החרדי ועם נציגיו וזה לא קשר שהתחיל אתמול. בכל הקשור לתעסוקה במגזר, צריך לדעת שאחוז הנשים החרדיות שעובדות שוות לאחוז הנשים שעובדות בציבור הכללי כך שבתעסוקת נשים, הציבור החרדי לא נופל ממגזרים אחרים. בתעסוקת גברים אנחנו אמנם נמצאים עם אחוזים נמוכים יותר, אבל כפי שאמרת, יש שיפור מתמיד ועקבי. רק בימים האחרונים הכלכלן הראשי באוצר פרסם נתונים מעודדים מאד שמצביעים על גידול משמעותי של תעסוקת גברים חרדים, ואנחנו בטוחים שעם סט כלים נכון ושילוב מתוך כבוד והערכה הדדית, נוכל להגביר את השתתפותם של הגברים החרדים בשוק העבודה.

"סוגיית השתלבות בשוק העבודה היא כבדת משקל עבור הכלכלה הישראלית ואת הצעדים גם בנושא הגיוס וגם בכלכלה יש לקדם בהסכמות ולא בכפייה. גם מניסיון של השנים האחרונות – הניסיון לקדם תהליכים חברתיים בכפייה נידון לכישלון. אז צריך לעשות המון בתחומים האלו ואנו עושים, כדוגמת פתיחת שלוחות של מכללות טכנולוגיות, מתן מלגות לימודים באקדמיה, פתיחת חוגים אחרי הצהריים במקצועות טכנולוגיות וליבה ועוד, הכל ממקום של שיח וכבוד, צעדים שיקדמו את הציבור החרדי ואת מדינת ישראל גם בתחום התעסוקה.

"חשוב לי לציין גם את ההתעקשות שלי במסגרת תקציב המדינה לתקצוב גבוה יותר למוסדות החינוך במגזר החרדי. עד היום כשהתכוונו ל-75 אחוז תקצוב זה נשחק והגיע ל-40 אחוז ובמקרים של מוסדות פטור גם פחות מכך. אני לא מוכן שילדים ילמדו בקרוואנים דולפים שחם בהם בקיץ וקר בהם בחורף. התעקשתי להכניס שינויים בנוסחאות של התקצוב, כך שמצד אחד הוספנו עוד נדבכים של מצוינות והשכלה ומצד שני הבאנו להשתתפות גבוהה יותר של המדינה בחינוך החרדי.

"אני לא רוצה להתערב לציבור החרדי בתהליכי העומק שהוא עובר. אני מוכן לסייע ולעזור ואני רוצה להשקיע כמה שיותר במי שמעוניין בכך, אבל בשום פנים ואופן לא מתוך כפיה ולא מתוך התנשאות והחלטות שרירותיות".

האם תרצה להעביר מסר לציבור החרדי שנרדף בימים אלו עד חורמה?

"אני חושב שההסתה כלפי המגזר החרדי חמורה, הזויה ומסוכנת. אני זועק את זעקתו של הציבור החרדי בכנסת לא מהיום, ואני עושה את זה כי אני מאמין שהציבור החרדי הוא חלק חשוב והכרחי לקיומה של מדינת ישראל. המחנה הלאומי נמצא כעת בשלטון ועלינו מוטלת החובה והזכות לייצג את כל מרכיבי המחנה, לצד דאגה לכל אזרחי ישראל".

לסיום, תן לנו כמה מילים על בצלאל סמוטריץ' האיש…

"שר האוצר של כל אזרחי ישראל, מתפלל ועובד קשה מאד כדי להצליח לקדם את כלכלת ישראל ולהקל על כל אחד ואחת מאזרחי ישראל במאבק המשותף שלנו ביוקר המחיה ובשלל הסוגיות הכלכליות הניצבות בפני מדינת ישראל".

מה תרצה לאחל לקוראי קו עיתונות לקראת החג?

"אני מאחל לכל קוראי קו עיתונות ולכל אזרחי ישראל שנה טובה מתוקה ומבורכת, שנת שגשוג כלכלי והצלחה ושנה שבה נזכה לראות את הטוב ונזניק את מדינת ישראל לגבהים חדשים".

השארת תגובה