שרת התחבורה במחטף בחירות

במסגרת התוכנית יפעלו להקמת רשויות מרחביות לתחבורה המהוות חוליה מקשרת בין הרשויות השלטון המקומי למרכזי • ח"כ משה ארבל מש"ס פנה ליועמ"ש לממשלה נגד ההחלטה: "ממשלת מעבר אינה זוכה לאמון הציבור והכנסת"

הרכבת הקלה בירושלים
הרכבת הקלה בירושלים

בישיבתה השבועית ביום ראשון אישרה הממשלה את תכניתה של שרת התחבורה מרב מיכאלי. מדובר בתכנית רב שנתית ארצית הפוגעת באופן מהותי בסטטוס קוו ובזהות היהודית ואף פותחת פתח להפעלת התחבורה הציבורית בשבת. לפי התוכנית, יפעלו להקמת רשויות מרחביות לתחבורה, המהוות חוליה מקשרת בין הרשויות השלטון המקומי לשלטון המרכזי.

במסגרת התוכנית, כל רשות מקומיות תשויך למרחב תחבורתי ללא יוצא מן הכלל, לפי זיקות תחבורתיות בין הרשויות. כל המרחבים התחבורתיים ינהלו את התחבורה והתנועה במרחב על בסיס סמכויות ותפקידים שמשרד התחבורה והרשויות יעבירו להן.

הרשויות המרחביות לתחבורה יפעלו בשלב הראשון כרשות תמרור מקומית, יזמו תכניות לתחבורה ציבורית ויתכננו ויבצעו פרויקטים תחבורתיים משותפים, כאשר בכל רשות מרחבית תמונה מועצה מייצגת לכל הרשויות במרחב. בהמשך, עם קידום החקיקה, יואצלו לרשויות סמכויות נרחבות לפרסום והפעלת מכרזי תחברה ציבורית, אכיפה ועוד.

ע"פ התכנית, תוך חודש יפרסם משרד התחבורה טיוטת התקנות להקמת הרשות המרחבית לתחבורה במטרופולין ירושלים, ועד תחילת 2023 תוקם הרשות המרחבית לתחבורה במטרופולין דן. התכנית הרב שנתית תקבע יעדים להקמת רשויות מרחביות גם במטרופולין חיפה ובאר שבע ובשאר המרחבים התחבורתיים כולל בנגב ובגליל.

בעקבות ההחלטה, מסרה ש"ס בתגובה: "מדובר בהחלטה פופוליסטית. נעתור לביטולה. ממשלה שלא קיבלה את אימון העם מבצעת מחטף חמור לשינוי מהותי של הסטטוס קוו ופגיעה קשה בזהות היהודית רק כדי לקושש קולות לקראת הבחירות. בושה וחרפה שזה מה שיש להציע. כולם יודעים שזו החלטה פופוליסטית, ללא סמכות, שתשונה מיד כשנקים ממשלה לאומית הנתמכת בידי רוב העם, שמתנגד בהפיכת יום השבת הקדוש ליום עבודה נוסף. ש״ס תפנה באופן מיידי ליועצת המשפטית לממשלה שתעצור את המהלך המקומם".

ח"כ משה ארבל מש"ס פנה ליועמ"ש לממשלה נגד ההחלטה: "ממשלת מעבר אינה זוכה לאמון הציבור והכנסת. קורא לך שלא לאפשר לבצע מחטפים בתקופת הדמדומים שבין הכנסות ולעמוד על הוראות הדין והפסיקה".

ח"כ משה אבוטבול יו"ר השדולה למען שמירת השבת אמר בעקבות החלטת הממשלה: "זוהי החלטה רעה שכל מגמתה במתן סמכויות לראשי הערים מכוונת בעיקר לאפשר להם להפעיל תחבורה ציבורית בשבתות מה שעד היום נמנע מהם חוקית לבצע. הצעת הממשלה ברגע האחרון אינה בשלה מבחינה חוקתית וכל מטרתה כעת בתקופת בחירות היא להשמיע בקול מצהלות צהלולים שהם יאפשרו תחבורה ציבורית בשבת ונשנה את הסטטוס קוו בדלת אחורית (אולי גם של האוטובוס) ואת זה ורק את זה צריכה מרב מיכאלי כשרה לפמפם לבוחריה, שהיא הורסת כל חלקה יהודית בנושאי השבת כדי לקושש קולות ובמקום לטפל במחדלי הענק של משרדה הזועקים מכל עבר היא מעדיפה להכות בערכי המדינה היהודית, כדי לקבל גיבוי תקשורתי שיחפה על מחדליה הרבים".

ח"כ אבוטבול הדגיש: "יותר ממצער לראות שזה נעשה במשמרת של חובשי הכיפה בנט, אלקין וכהנא וכעת נעשה מול שרת הפנים איילת שקד האחראית על הרשויות ומנסה בכל דרך לקשור את עצמה למפלגת הבית היהודי לברודני ושות', ומציגה בכרטיסה את הדאגה כביכול למסורת ולמדינה יהודית וכאן בהחלטה הקשה כנגד השבת היא נעלמה ונאלמה. הציבור יידע על הקשר הרופף שלה לשמירת השבת במרחב הציבורי שנפרץ לבושתנו היום עם ההחלטה האומללה שהתקבלה".

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מאיר פרוש תקף אף את ההחלטה ואמר: "שרת התחבורה הכושלת שמה לה מטרה לקושש קולות על הגב של שומרי המסורת בישראל, תוך פגיעה בקדושת השבת ובזהות היהודית. לבושתנו, היועמ"שית ממשיכה לתת לממשלת המעבר לעשות ככל העולה על רוחה ללא שום מחויבות לכללי המנהל התקין. אנחנו נעשה הכל בכדי להחליף את הממשלה הרעה הזו".

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז הגיב: "בזמן שאזרחי ישראל תקועים בפקקים, מרב מיכאלי ממשיכה להשתמש במשרד התחבורה ככלי לקמפיין שלה, ולהפיכת ישראל למדינת כל אזרחיה. מדובר במחטף בזוי בתקופת בחירות, שלא היה עובר משפטית אם היתה פה ממשלת ימין. אחרי הבחירות נסדיר בחוק את איסור תחבורה ציבורית בשבת, כפי שהיה כל השנים בישראל. הקמנו מדינה יהודית ונשמור עליה כזו".

השארת תגובה