"נהיה לשון המאזניים וגורם מכריע"

על השליחות שהוטלה עליו ע"י כ"ק מרן האדמו"ר מגור: מציב יעדים וקובע: "לא נתבייש לדרוש תקציבים" • מעריך: "אני צופה על ממשלה עם גנץ וסער, על המאבק הפנימי בין דגל התורה לאגו"י ועל החשש לזליגת קולות לבן גביר

יצחק גולדקנופף
יצחק גולדקנופף

את מרבית חייו הקדיש לחינוך ולקדושת השבת. כשנקרא לדגל לפני כחודש, להיות נציג הסיעה המרכזית בכנסת במקומו של השר לשעבר יעקב ליצמן – הוא היה מופתע. בראיון מיוחד לרגל המינוי, מתייחס איש חסידות גור הרב יצחק גולדקנופף למערכת הבחירות הקרובות, לאופציות העומדות בפני מפלגתו, ומדוע הוא משוכנע שבנימין נתניהו ישיג יותר מ-61.

איך הגעת לפוליטיקה?

"לא הגעתי, שלחו אותי…"

בלי הודעה מוקדמת?

"קיבלתי הוראה מכ"ק האדמו"ר מגור שליט"א. זה היה בראש חודש סיוון, נכנסתי באותו יום ביחד עם הבן והנכד שלי שחגג בר מצוה, נכנסנו לקבל ברכת מזל טוב על השמחה. הרבי אמר לי 'בערב תחזור אלי'. בערב הגעתי אליו, הכניסו אותי לחדר הפנימי שלו. הרבי אמר לי 'אני ממנה אותך שליח היהדות החרדית ושליח חסידות גור לכנסת. אני מברך אותך שתצליח'. עניתי לרבי בארבע אותיות: הנני".

והרבי הציב לך יעדים, מה תצטרך לעשות בכנסת?

"באותו ערב התפתחה שיחה באיזה נושאים בפוליטיקה צריך לעסוק, וכיצד לפעול", מסביר גולדקנופף, ומוסיף: "הנושאים שעלו הם כל מה שהממשלה הנוכחית החריבה כולל הפגיעה הכלכלית שלה בציבור החרדי. עלה גם נושא גיוס בני התורה, תקציבי הישיבות, קדושת הכותל". גולדקנופף מודה כי "לא ידענו אז, בראש חודש סיוון, שתוך שבועיים תתפוצץ הממשלה, אבל כנראה שגדולי ישראל רואים יותר טוב מאיתנו מה יהיה".

הרב יצחק גולדקנופף הוא איש רב פעלים. כבר במשך שנים מתרוצץ לדאוג לשלל הנושאים שקשורים למגזר החרדי, אבל הנושא שהכי מעסיק אותו הוא קדושת השבת. כמי שמכהן במקביל גם כמזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, הוא מתכוון לעסוק בנושא השבת גם בהיותו חבר כנסת.

כיום ישנו כבר בכנסת מי שפועל לכך רבות, ח"כ משה אבוטבול, שהקים את השדולה למען השבת. גולדקנופף מצהיר שלא מדובר בסתירה: "אנחנו תומכים בכל גוף שקם למען השבת, ההוראה של גדולי ישראל, עוד מתקופת מרן החפץ חיים, זה שבכל עיר יהיו משגיחים שיעוררו את קדושת השבת. עם זאת, שונה ועדת הרבנים מאשר שדולה בכנסת. עשרת הרבנים שחברים בוועדה פותרים בעיות הלכתיות של השבת, יושבים סביב שולחן ודנים. למשל בחנויות שמחללות שבת כמו am:pm האם אפשר לקנות שם ביום חול? היינו הולכים להתייעץ עם מרנן הגרי"ש אלישיב, הגראי"ל שטיינמן והגר"ע יוסף זצוק"ל ויבלח"א מרן האדמו"ר מגור. לשם כך הוקמה ועדת הרבנים – ואנחנו נמשיך עם זה".

"נהיה לשון המאזניים"

נחזור שנייה לפוליטיקה. שעות אחרי ספירת הקולות ומתברר ששוב אין לנתניהו 61 מנדטים, ממשיכים איתו או שמחפשים אופציות אחרות?

"לא שמעתי אצל גדולי ישראל על שינוי במדיניות שלהם. אנחנו הולכים עם הימין, ותמיד יהדות התורה הלכה עם הימין". כשניסינו לתקן אותו שהחרדים לא תמיד הלכו עם הימין, הוא מסביר כי "בפרט עכשיו, אחרי שסבלנו שנה שלמה מממשלת השמאל, אנחנו לא פוזלים לשמאל".

לפני למעלה משבועיים הודיעו בני גנץ וגדעון סער על ריצה משותפת בבחירות הקרובות. כחול לבן ותקווה חדשה חברו למפלגת 'כחול לבן התקווה החדשה', ולטענת גולדקנופף – סער לא פסול, גם לא גנץ בתור חברים לקואליציה. "גנץ עצמו התקשר אלי עם איחולים לבביים, ובהחלט הוא יכול להיות שותף בממשלת ימין. שר הביטחון נמצא במרכז, אבל כל השאלה היא האם הוא יהיה מרכז-ימין או מרכז-שמאל. גם גדעון סער הוא ימין. כמובן שנתניהו בראש אבל האיחוד בין השניים בהחלט יכול להפוך אותם לאופציה.

אין ספק שהנושא שהכי מעסיק את המצביעים החרדים בימים אלו, זאת השאלה האם הרמזים שמפזרים נציגי יהדות התורה לגבי היפרדות מנתניהו, מאותתים על כוונה אמיתית או רק על הגברת מרחב התמרון שלהם במו"מ עתידי מול הליכוד. יו"ר יהדות התורה המיועד, שבהמשך עוד נתייחס לתואר הזה, לא מתאמץ להרוס את התזה הזאת. "אנחנו נהיה לשון המאזניים וגורם מכריע", מצהיר גולדקנופף, "אני צופה ליהדות התורה לא פחות משמונה מנדטים".

'גורם מכריע' משמעותו שתדרשו הפעם תפקידי שרים? "יש לנו הסכם ברור, שמי שעומד בראש הרשימה אז זכותו לבחור שני את התפקיד. אז את התפקיד הראשון יבחר קודם הרב גפני בהתאם להסכם החתום שחובה לכבדו, אני מבין שהוא רוצה את ועדת הכספים. אם הוא לא ירצה אז יתכן ואני אכנס לשם, ואם הוא כן ירצה אז אני אבחן אפשרות של תפקיד סגן שר במעמד שר". כששאלנו את הנציג החדש של חסידות גור האם הוא כבר תכנן איזה תפקיד שר יקבל, משיב גולדקנופף כי לא. "זה עדיין רחוק, יש לנו עוד הרבה-הרבה עבודה לפני שנחשוב על תפקידים", לדבריו.

אחרי שהתעקשנו, הסכים גולדקנופף לשוב ולהתייחס לדרישות שיעלו המפלגות החרדיות, במהלך המו"מ להרכבת הממשלה הבאה. הזכרנו לנו את מקרה רע"מ, שעם ארבעה מנדטים בלבד הצליח מנסור עבאס לקבל 53 מיליארד שקל. "מה שהיה בממשלה האחרונה זה 'הצגה' של הרכבת ממשלה. אם אחד עם שישה מנדטים (נפתלי בנט) יכל להיות ראש ממשלה, אז יהדות התורה גם יכולה לדרוש בבחירות הקרובות את ראשות הממשלה כי אנחנו נקבל שמונה מנדטים…"

"מנסור עבאס עם ארבעה מנדטים קיבל 50 מיליארד, אז ש"ס ואנחנו עם 17 מנדטים נוכל לבקש יותר. הכול יכול להיות", מצהיר גולדקנופף. הכוונה ברורה: אין פשרות הפעם. המפלגות החרדיות יעמדו על שלהן, וידרשו את מה שמגיע להן עד השקל האחרון. לדבריו, "כל אלו שיגידו לנו הפעם ש'אין כסף', אין כסף לישיבות ואין כסף לתקציבים, אז שיסתכלו על יוקר המחייה. מחירי הדלק, הלחם והחלב עולים, ואנחנו נפעל להורדת יוקר המחייה. לא נתבייש לבקש. נקח חלק לישיבות וחלק ליוקר המחייה, נדאג גם לדירות לצעירים, יש לנו מספיק דרכים לסייע לציבור החרדי עם הכספים".

"כנסת קצרה? זה לא כתוב בהסכם"

אחרי הפוליטיקה הארצית, הגענו לפוליטיקה הפנימית. אינסוף תדרוכים וכתבות נכתבו כבר על הסכסוכים בין הפלגים השונים בתוך יהדות התורה, אבל אין ספק שהשיא נשבר עם חתונת נכדתו של ח"כ הרב גפני אליה הוזמנו חברי כנסת רבים כולל חברי 'יש עתיד' ויו"ר מפלגת העבודה השרה מירב מיכאלי, דבר שגם לאי נוחות גם בקרב חברים בדגל התורה. אבל גולדקנופף ממש לא מתכוון ליפול לתוך ההשמצות ההדדיות מול המחותן שלו, ח"כ משה גפני.

"מה יש לי לומר יותר מ'מזל טוב', זה מה שיש לי לומר", הוא אומר.

זה לא היה נראה לך מוגזם? להזמין את אנשי 'יש עתיד' לשמחה משפחתית בבני ברק?

"לא הייתי בחתונה, חיתנתי גם אני נכד באותו יום, והייתי עסוק בשמחה שלי. הגיעו אלינו הח"כים לשעבר הרב ליצמן והרב אריה דרעי, וחברי הכנסת טסלר, מקלב, פינדרוס ואייכלר".

לפי ההסכם בין דגל התורה לאגודת ישראל, הפעם תורו של נציג חסידות גור לעמוד בראשות יהדות התורה. אנחנו רק מתחילים להזכיר את הנושא, עוד לא השלמנו את השאלה, וגולדקנופף כבר יודע מה נשאל. "אנחנו נכבד את ההסכם", מצהיר. תתעקשו על המקום הראשון? "מה פירוש נתעקש? זה ההסכם. אנחנו מכבדים את ההסכם". בתדרוכים פנימיים יודעים להסביר בדגל התורה, שגפני עדיין צריך להישאר בראשות הרשימה מאחר וזאת הייתה כנסת קצרה ועוד באופוזיציה, בלי תפקידים.

גולדקנופף ממהר להשיב: "לא כתוב בהסכם שאם יהיה כנסת קצרה אז הם יקבלו שוב את הראשות. ואם הכנסת הייתה מתארכת במקום ארבע שנים לחמש שנים, זה אומר שהיינו מתחלפים באמצע הקדנציה? לא", הוא מסביר. את סיום התשובה שלו בעניין, אנחנו לא יודעים האם מדובר בציניות או ברצינות: "אני חושב שכל אחד שמח לכבד הסכמים. אם אתה לא מכבד הסכמים אז בשביל מה אתה עושה בכלל הסכם? מחר אף אחד לא ירצה לעשות איתך הסכמים. אנחנו מאוד רוצים לכבד את ההסכמים לטובת כל הצדדים".

"במקרה וההסכם לא יכובד מצידה של דגל התורה", טוען גולדקנופף, "נעלה את הנושא על שולחנם של אגודת ישראל ושל מועצת גדולי התורה. אם בדגל יודיעו שהם לא רוצים לכבד את ההסכם, אז נצטרך ללכת לשולחנם של גדולי ישראל ולשאול שאלה. בינתיים אף אחד לא ניגש אלינו ואמר שהוא לא רוצה לכבד את ההסכם, זאת שאלה היפותטית".

למה נראה לך הוגש חוק הורדת אחוז החסימה על ידי גפני?

גולדקנופף מפתיע: "זה לא בשביל פיצול בינינו. לא הייתי עדיין בפוליטיקה ולא התעמקתי בנושא, אבל שמעתי בשיחות שקיימתי – שזה בשביל הציונות הדתית".

"יש פוטנציאל של מאות אלפי מצביעים"

במהלך הריאיון חזר גולדקנופף שוב ושוב על המסר: "יהדות התורה תקבל 8 מנדטים". כשניסינו להבין מאיפה הוא כל כך בטוח במספרים האלו, לנציג חסידות גור יש תשובה מוכנה מראש: "אנחנו כבר פתחנו את מערכת הבחירות. הקמנו מטה למען שומרי השבת והכוונה שלנו היא להביא קהל מצביעים נוסף דרך המטה. כל יהודי באשר הוא, לא משנה אם הוא גר בקיבוץ או בכפר נידח אם יש להם זיקה לשבת והיא יקרה להם אנחנו הבית שלהם".

"נחלק את העבודה לפי פעילים, וכל מתנדב יקח תחת חסותו כמאה שמות מכל עיר ועיר, אם זה בבאר שבע ואם זה בקריית מוצקין. אם הוא יהודי מתפלל שהולך עם כיפה ומגיע מדי פעם לכותל, יהודי מסורתי, נוכל לפעול לכך שיצביע למען יהדות התורה שדואגת לשמירת קדושת השבת. הצפי שלנו זה ששתי המפלגות החרדיות יגדלו הפעם".

מנגד, ישנם כאלו באגודת ישראל שלא מרוצים מהמהלך של גולדקנופף. לשיטתם עדיף קודם להתמקד בבייס שרק דימם במערכות הבחירות האחרונות, להשיב הביתה את עשרות אלפי הקולות מתוך המגזר החרדי שהלכו לאיבוד, עוד לפני שמתפנים להביא קולות חדשים מהמגזר המסורתי. גם על זה יש לגולדקנופף תשובה: "זה מטות נפרדים, נפעל כמובן גם בתוך המגזר שלנו. אבל, וזה חשוב, אסור לזלזל בשום רעיון שעולה על השולחן לקראת ההיערכות לבחירות. סבלנו מרורים בממשלה האחרונה, כך שאנחנו לא בוחלים בשום רעיון כדי לנצח".

הח"כ העתידי של יהדות התורה יודע לספר לנו על סקר פנימי שקיבלה המפלגה ממכון הסקרים של רפי סמית, בכל הקשור לחשש מאיבוד קולות לאיתמר בן גביר ורשימת הציונות הדתית. לדבריו, "נדמה לי שאין אפילו אחוז אחד של זליגה מיהדות התורה לכיוון בן גביר. כל החבר'ה, הנוער הצעיר שסביבו ורץ עם הדעות שלו – זה הכול נוער צעיר מאוד, או נוער שאף פעם לא היה בכלל ביהדות התורה. הם נהנים מהעובדה שבן גביר מגיע לזירת פיגוע אבל הם יודעים היטב שביום יום מי שיעמוד לצמידם בעת צרה או בעיה אלו הנציגים שלנו".

"יש אלפי פעילים שרק רוצים להגיע ולעבוד, נעשה הכול כדי להקים ממשלת ימין", מוסיף גולדקנופף, ומסיים עם עקיצה כאשר אנחנו מתעניינים מדוע בכל זאת ג' איבדה אלפי קולות במערכות הבחירות האחרונות. "אני לא יודע, רק יכול לומר שלא עמדתי במערכות הבחירות האחרונות בראשות הרשימה. יכול להיות שאם הייתי יו"ר יהדות התורה אז היינו מקבלים יותר קולות".

השארת תגובה