גם ליברמן רוצה להיות ראש ממשלה

ליברמן רואה את עצמו מתאים לתפקיד ראש הממשלה • גבי אשכנזי סירב להצטרף לתנועת הליכוד • בן גביר וסמוטריץ מתגוששים – שקד/אורבך/כהנא עדיין לא מגובשים

ניר אורבך
ניר אורבך

ראש ממשלת המעבר יאיר לפיד ישן רק לילות בודדים במעון בירושלים. כך פרסם העיתונאי מיכאל שמש ברשת ב’.

לפי הדיווח, מאז שמונה לתפקיד ראש הממשלה, ב-1 ביולי, יאיר לפיד ישן רק לילות בודדים במעון בבלפור ולא יותר מרבע מהלילות, והרוב בבית ברמת אביב.

זאת למרות הבטחתו, עם כניסתו לתפקיד, כי יתגורר בירושלים, בניגוד לקודמו בתפקיד נפתלי בנט.

ההצהרה הגיעה על רקע הביקורת הציבורית על בזבוז כספי הציבור בביתו של בנט ברעננה.

לטענת גורמים בכירים בקואליציה, רק כשהוא ממש נזקק לשירותי לינה בירושלים הוא פונה לדירה בבלפור. לפיד מעדיף להעביר ימים שלמים במשרד ראש הממשלה בתל אביב ומספר הישיבות שם גדל משמעותית – כך שסדר היום שלו  מנוהל מהמשרד שנמצא בקריה.

מיש עתיד נמסר בתגובה: “ראש הממשלה לפיד מחלק את זמנו בין הדירה בבלפור לבין ביתו בתל אביב, על פי לוח הזמנים”.

שר התפוצות נחמן שי הגיב ברשת ב’: “ראש הממשלה צריך לגור בירושלים, זה מרכז חייה של המדינה. השיירות שחוצות את כבישי ישראל – זה לא לעניין. אם אנחנו לא נילחם על ירושלים, מי יילחם עליה? זה התחיל עם בנט שעשה טעות. צריך לגור בירושלים”.

הליכוד בלי אשכנזי

בעקבות סקר פנימי שנערך בליכוד, איש עסקים שמקורב מאוד לראש האופוזיציה בנימין נתניהו פנה לרמטכ”ל לשעבר גבי אשכנזי בהצעה מפתה: להשתריין בליכוד עם אופק.

על פי הדיווח של העיתונאי בן כספית ב’אולפן שישי’, אשכנזי דחה את ההצעה על הסף.

בדיווח נאמר כי הפנייה לאשכנזי מגיעה בזמן שנתניהו נאבק על המנדטים של ‘הימין הממלכתי’ – שחלקם עברו לסער ומחפשים את דרכם. נראה שמדובר בניסיון להחזיר אותם ולחזק את הכוח של הליכוד.

ברקע נראה כי גם בכחול לבן ובתקווה חדשה מכוונים לשם ובמפלגות האלו מחפשות אישיות כמו אשכנזי שיכולה לייצב אותן.

הימין המפולג

מעורבים במשא ומתן בין יו”ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר ליו”ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ’ קיבלו לקראת סוף השבוע מסר מכיוון בנימין נתניהו: אם לא תרוצו יחד, נצא בקמפיין נגד המפלגה הקטנה מהשתיים. כך פורסם ב’כאן חדשות’.

השיחות לאיחוד יימשכו בתחילת השבוע – וייתכנו הסכמות על מיזוג המפלגות.

בראיון לאתר ‘מאקו’ בסוף השבוע  אמר סמוטריץ’: “אני לא מצליח להבין למה איתמר בן גביר כבר חודש מנהל קמפיין בחוץ לעיני הציבור, בעיניי זה רק מזיק. בעיניי מה שאיתמר עושה זו שגיאה.

“אמרתי לו שבעיניי הוא טעה טעות קשה. אני רואה שבסקרים אנחנו פאוור קאפל מצוין, שהציבור אוהב את הביחד הזה. כואב לי שאיתמר מנהל את המשא ומתן הזה בתקשורת, זו שגיאה והלוואי שאיתמר היה שומע בקולי ונרגע. איתמר ואני לא מסכימים על כל דבר וזה בסדר, אבל צריך להיזהר מלזרוק קולות מתחת לאחוז החסימה.

“איתמר זרק לא פעם ולא פעמיים קולות, והימין החדש זרקו קולות ואנחנו בתוך הטרללת של השנים האחרונות רק בגלל הרפתקאות כאלה של הימין החדש ושל פייגלין ובן גביר. אז גילינו אחריות ונמשיך לגלות אחריות ונלך ביחד כי זה מה שנכון”.

בן גביר צייץ לאחר פרסום הריאיון: “בצלאל יקירי, ככה אתה עושה אחדות?”

ליברמן רוצה להיות ראש ממשלה

יו”ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, הצהיר בריאיון ל’פגוש את העיתונות’, כי הוא לא פוסל את עצמו לראשות הממשלה. הוא הדגיש כי לא יסכים לשבת בממשלת רוטציה בראשות בנימין נתניהו ובני גנץ – וחשף את התוכניות שלו ליום שאחרי הבחירות.

על מי תמליץ לאחר הבחירות כראש ממשלה – על גנץ או על לפיד?

“קודם כל אני מאמין שאם השלישייה הזו חוזרת, ביבי, דרעי וגפני – זה אסון. זה אסון אם האנשים האלה יחזרו. אני מחויב לעשות הכול כדי שתקום ממשלה בלי ביבי, בלי דרעי ובלי גפני. מי שרוצה למנוע ממשלה עם דרעי ועם גפני חייב לדאוג שישראל ביתנו תהיה יותר גדולה מש”ס ומיהדות התורה ביחד”.

שר האוצר המשיך – וסיפק רמז מסקרן לעתיד: “אמליץ על מי שיש לו יותר סיכוי. יש מספיק אנשים מתאימים – לפיד, גנץ ואני לא פוסל גם את עצמי – בהתאם לתוצאות הבחירות. אני מקווה שנקבל הרבה יותר מ-6 מנדטים, יש לנו כמעט 3 וחצי חודשים, זה הרבה זמן בפוליטיקה הישראלית, אני בן אדם אופטימי”.

אתה תהיה שותף לממשלת רוטציה בראשות נתניהו וגנץ?

“אני חושב שרוטציה בין ביבי לגנץ זה דבר פסול – בלתי מתקבל על הדעת שגנץ ייכנס לממשלה עם נתניהו בתמיכת דרעי וגפני. אני מקווה שכל השמועות והפרשנויות לא נכונות. בכל מקרה, אנחנו נתנגד לזה בתוקף”.

תשב בממשלה של לפיד עם המשותפת?

“אין דבר כזה, המשותפת לא הייתה שותפה בממשלה הזו. אני אומר דבר יותר חשוב – אם לנתניהו אין 59 מנדטים, ההערכה היא שגם בתוך הליכוד לא יקבלו ניסיון חמישי – אף אחד לא רוצה ללכת לבחירות שישיות. אני חושב שברגע שהוא לא יקבל 61 עם השותפים הטבעיים שלו, סמוטריץ’, גפני ודרעי, באותו רגע בליכוד, שעוברים שם תהליך לא פשוט ובטח לא דמוקרטי עם הפריימריז שמשאיר הרבה צלקות, אני שומע מתוך הליכוד הרבה יותר נכונות להגיד לא לנתניהו”.

האיחוד בין סער לגנץ יכול להביא לממשלת רוטציה.

“אני מקווה שלא”, אמר ליברמן – והוסיף: “איחוד כוחות זה דבר מבורך – אבל לא לטובת נתניהו. אני לא מתאחד, אנחנו מפלגה מאוד ייחודית, מפלגת ימין אמיתית לא רק בנושאים מדיניים – גם בנושא הכלכלי, דת ומדינה – ימין אמיתי.

“בניגוד לנתניהו – הצבענו נגד גירוש יהודים מגוש קטיף, נגד ההתנתקות, נגד עסקה מבישה עם המחבלים. תמיד היינו בצד הנכון ומבחינה זו אנחנו ימין ממלכתי וליברלי”.

תסכים להצטרף לממשלת אחדות?

“אם נתניהו בפנים – אני אהיה בחוץ, נקודה. כל מי שרוצה באמת לנסות להסתיר את זה בכל מיני מונחים של ‘רוטציה’ או ממשלת אחדות – לא מבין”.

ימינה מהימין

חבר הכנסת ניר אורבך מימינה סיפר, בראיון לרדיו ‘גלי ישראל’ על ההתמרכזות של נפתלי בנט – שהובילה, בין היתר, לנפילת ממשלתו, ועל ההתלבטות של שרת הפנים איילת שקד בימים אלו.

“שקד נמצאת היום בפרשת דרכים, היא מתלבטת בין ללכת לכיוון לא ברור שכבר ניסינו והוא נכשל – ממשלת אחדות שהיא למעשה ממשלה עם הערבים, הכיוון השני זה ללכת חזרה לבייס, לחזור חזרה בצורה מלאה לגוש ימין בראשות נתניהו”, אמר אורבך.

לטענתו, אם שקד תבחר בגוש הימין היא צריכה להתפטר מיד מהממשלה של לפיד, “כי זה דיסוננס בעיני”.

אורבך סיפר: “אני לא יודע אם אשאר בימינה, המערכת הפוליטית כולה כרגע בערפל. כן, אני נותן עצות לאיילת שקד, איילת קיבלה כעת הזדמנות”.

ברשת ב’ דווח הבוקר על שיחה קשה שנערכה לאחרונה בין יו”ר ימינה, השרה איילת שקד, לבין חבר מפלגתה, סגן השר מתן כהנא. במהלך השיחה הבהירה שקד לכהנא שאם לא יישר קו עם המסרים שהיא מבקשת לקדם, הוא לא יהיה חלק מימינה וייאלץ לפעול לבד.

הרקע לדברים היו כמה ראיונות שהעניק כהנא לתקשורת ובהם אמר שממשלת ימין צרה תהיה אסון ושהוא אינו מתכוון להשתתף בממשלה שכזו.

האמירה הזו גורמת נזק לשקד, שמנסה למצוא את דרכה אל ליבם של מצביעי הימין. שקד גם ביקשה מכהנא שלא להתראיין בתקופה הקרובה ללא תיאום איתה.

מהלשכות של שקד וכהנא נמסר בתגובה משותפת: “כהנא ושקד מדברים יום יום ומתואמים ביניהם”.

תגובה אחת
  1. גם אני רוצה להיות ראש ממשלה אז מה?

השארת תגובה