3 מפלגות על קולות הציבור הדתי לאומי

בן גביר מבהיר: חמישה בעשירייה הראשונה, סמוטריץ' מסכים רק לשלושה • מפלגת 'נעם' דורשת שני נציגים • מצד שני: שקד תנסה לחבר אליה כוכבים חדשים • מהצד השלישי: מפלגת הבית היהודי חוזרת

בן גביר בכנסת
בן גביר בכנסת

מאז כבש נפתלי בנט בסערה את ראשות הבית היהודי לפני עשור והוביל את הבית היהודי ואת שאריות המפד"ל להישג שיא של 12 מנדטים, הציונות הדתית מתקשה לשחזר את ההישג.

בנט כבר לא יתמודד בבחירות האלו. אלו שנותרו על המגרש הפוליטי מתעקשים שהם ורק הם הבית האמיתי של הציונות הדתית.

הציונות הדתית יוצגה בעבר על ידי שורה של רסיסי מפלגות. המפד"ל, הבית היהודי, האיחוד הלאומי, תקומה, עוצמה יהודית, הימין החדש, ימינה. בכל מערכת בחירות נותרו איחודים שונים שהותירו חלקים אחרים מחוץ לכנסת.

לקראת הבחירות הנוכחיות, אחרי שנה שבה מפלגת הציונות הדתית נותרה באופוזיציה, היה נדמה שסגירת הרשימות תתקיים הפעם מוקדם מהצפוי.

בפועל, האיחוד בין סמוטריץ' לבן גביר מוטל כעת בספק. למעלה משבוע וחצי שבין השניים אין דיאלוג ישיר. הפופולאריות של בן גביר היא לצנינים בעיניו של סמוטריץ'. ברשימה הנוכחית עוצמה לישראל קיבלה רק מושב אחד. סמוטריץ' שמבין שאין מנוס משילוב נציגים נוספים מטעמו של בן גביר מסכים לנוסחה של 70-30, כלומר שלושה נציגים לעוצמה יהודית בעשירייה הראשונה. בן גביר לא מוכן להתפשר על חלוקה של חמישים חמישים, כשהוא מס' 2 ברשימה.

במסיבת עיתונאים שכינס השבוע הציג בן גביר לערוך סקר מקיף בימין הדתי כדי לבחון את מי הציבור הדתי לאומי רוצה לראות בראשות הרשימה. סמוטריץ' חווה כעת מבן גביר את מה שבנט חווה ממנו עצמו. כאשר הפופולאריות של סמוטריץ' עלתה, בנט לא הסכים להעניק לסמוטריץ' מעבר לשני מקומות ריאליים. כיום, כשהוא בעמדת הנהגת הציונות הדתית, סמוטריץ' לא מעוניין שיקום מנהיג חדש שיקרא תיגר על הנהגתו.

המעניין שהוא שבחלק ניכר מהסקרים הפנימיים, אילו בן גביר וסמוטריץ' יתמודדו ברשימות נפרדות, לשניהם יש סיכוי לעבור את אחוז החסימה. בליכוד מביטים אל מה שמתחולל בתוך הציונות הדתית ונחרדים. רק זה חסר להם – הקטנות הגוש רק בגלל מחלוקות פנימיות. בשלב מסויים וככל שנתקרב אל מועד סגירת הרשימות נראה מעורבות של נתניהו גם בנוגע להרכבת רשימת הציונות הדתית. בפעם הקודמת העניק נתניהו שריון לנציג הבית היהודי אופיר סופר ברשימת הליכוד. לא מן המנע שגם הפעם נתניהו ישתמש באחד השריונים שניתנו לו כדי לסדר את הרכב הרשימה של הציונות הדתית.

בן גביר הוא לא כאב הראש היחיד של סמוטריץ'. גם מפלגת נעם המיוצגת ע"י ח"כ אבי מעוז דורשת שני נציגים בעשירייה הראשונה. סביר להניח שמעוז יסתפק בנציג אחד והדרישה לשני נציגים היא רק עמדת הפתיחה במשא ומתן. מפלג נעם אין אלקטורט של ממש. ספק אם למפלגה יש כוח אלקטורלי ששווה למנדט אחד. כמו סיעות קצה נוספות, גם נעם לא העמידה את עצמה למבחן הבוחר.

גם אם תימצא הנוסחה לריצה משותפת של סמוטריץ ובן גביר, מפלגת הציונות הדתית תמצא עצמה מנהלת קרבות הסברה מול 'ימינה' בראשות איילת שקד שתבקש אמון מחדש של מצביעי המפלגה. תחת ההנחה שתציב ברשימתה כמה דמויות מוכרות בציונות הדתית, שקד עוד עשויה להמציא את עצמה מחדש.

ומבלי ששמנו לב, גם מפלגת הבית היהודי עוד לא אמרה את המילה האחרונה. בראשות המפלגה עומדת כיום חגית משה, חברת מועצת העיר ירושלים. אחרי שניצחה את ניר אורבך בקרב על ראשות המפלגה לאחר פרישתו של רפי פרץ, היא הובילה קו לחבירה עם סמוטריץ'. ניר אורבך שהפסיד בבחירות, קיבל כזכור שריון ב'ימינה'. המו"מ של חגית משה מול סמוטריץ' נכשל רגע לפני סגירת הרשימות. בשורה התחתונה – הבית היהודי לא התמודדה בבחירות האחרונות וחגית משה העבירה את תמיכתה בסופו של דבר לימינה.

כעת, מסנה חגית משה להחיות את המפלגה. היא שיגרה טפסי הצהרה לכאלף מתפקדי המפלגה וביקשה נאמנות מחודשת. 500 מתוכם השיבו בחיוב. היא הקימה מחדש את מוסדות המפלגה כולל את בית הדין של התנועה בראשות שופט בדימוס. היא מתכוונת להריץ את המפלגה בבחירות הקרובות, עבור הציבור שבעבר תמך בבנט ושקד וכיום אין לו בית פוליטי.

חברים בגוף הבוחר בבית היהודי אומרים ל"קו עיתונות", כי לחלקים נרחבים בציונות הדתית אין כיום בית פוליטי. מבנט ושקד הם התאכזבו, אבל מצד שני הם לא רואים עצמם מצביעים למפלגה חרד"לית. סמוטריץ' ובן גביר מייצגים את הצד החרד"לי של חובשי הכיפות הסרוגות ולכן הבית היהודי הוא הבית הפוליטי עבורם.

מי יעמוד בראשות הבית היהודי? חגית משה לא מתכוונת להעמיד עצמה בראשות הרשימה. היא מעדיפה להישאר לעת עתה במועצת העיר ירושלים. השם החם שמדובר עליו רבות הוא ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני. בשנת 2019 כבר עלה שמו כמועמד מוביל לראשות הבית היהודי, אך בסופו של דבר נבחר הרב רפי פרץ לראשות המפלגה.

כעת, מגשש ברודני מחדש את דרכו להנהגת הבית היהודי. אם יצליח לכבוש את ראשות המפלגה, הוא ינסה להוביל לחיבורים פוליטיים. מבחינתו, גם מו"מ עם הציונות הדתית בא בחשבון.

בימים האחרונים, עושים אנשיו של ברודני בדיקות עומק באשר לסיכוייה של המפלגה כרשימה עצמאית. ברודני גם בוחן שמות של מועמדים בכירים בציונות הדתית שיוכלו לחבור אליו.

מבחינת נתניהו, יותר משהוא חרד מתוצאות הפריימריז בליכוד, הוא מביט לעבור מפלגות הציונות הדתית ומבין שאת עיקר האנרגיה עליו להשקיע בציבור הזה. אילו יתפרקו מפלגות הציונות הדתית לרסיסי מפלגות, נתניהו יכול לשכוח מהגדלת הגוש ל-61 מנדטים.

השארת תגובה