"אין לי חיים, אנחנו בסיוט מתמשך"

מבוי סתום: למרות שחלפו מעל ל-100 ימים מאז נעדר הבחור משה קליינרמן בן ה-16 ממודיעין עילית אין עדיין קצה חוט באשר למקום הימצאו

החיפושים אחר משה קליינרמן
החיפושים אחר משה קליינרמן

שבוע לאחר הפורים, שבת מברכין חודש ניסן. הנער משה קליינרמן, בן 16 ממודיעין עילית, שהה בהר מירון במסגרת שבת התאחדות והתעלות. הזיכרון האחרון שיש מהנער הוא תיעוד מצלמות האבטחה בצהריי השבת כשמוישי נראה פוסע במורד השביל מציון הרשב"י.שיחת הטלפון האחרונה שקיים מוישי היתה בערב שבת כששוחח עם הוריו, מוישי סיפר להוריו כי עשה את הדרך בשלום והגיע אל היעד – ציון הרשב"י.כשמוישי לא יצר קשר במוצאי שבת, החלו התהיות: האם מתארכת סעודת מלווה מלכה? האם ראש החבורה מקיים טקס 'הדלקה'? אלא שגם ביום ראשון בבוקר, לא יצר מוישי קשר עם משפחתו. בני המשפחה לא ידעו עם מוישי עשה את דרכו חזרה לירושלים ואז הלך לישון או שנרדם באכסניה במירון וכעת מחפש את דרכו לירושלים.

הימים חלפו ומוישי לא יצר קשר, במשפחה עוד קיוו כי מוישי שוהה במסגרות ועם חבריו. רק לאחר כעשרה ימים פנתה משפחת קליינרמן אל משטרת ישראל שפירסמה הודעה אודות הנעדר בליווי תמונתו. רק כחלוף שלושה שבועות נוספים, פרצה הזעקה מלב משפחת קליינרמן: כבר חודש מאז נעדר מוישי!.המשפחה זעקה אל חלל העולם ותינתה את צערה: 34 ימים ללא מוישי ואין קול ואין עונה. תחילה פנתה המשפחה בסרטוני וידאו שהופצו בציבור ומשם לראיונות בכלי התקשורת: לא היה מעולם שמוישי נעדר ללא שעידכן את בני המשפחה היכן הוא ולאן הוא שם את פעמיו. לטענתם כשהבחינו כי משטרת ישראל 'גוררת רגליים' כלשונם – פנו לחוקר פרטי.

החברים ששהו עם מוישי באותה שבת, סיפרו כי במוצאי שבת לפני השעה 22:00, מוישי נראה הולך עם 'מישהו' ומאז לא נראו פניו. כמעט שלושה חודשים חלפו מאז נעדר מוישי קליינרמן עד שמשטרת ישראל הקימה צוות חקירה מיוחד לחיפושים אחר הנער האובד. את הצוות מובילים אנשי היחידה המרכזית של מחוז ש"י. שבוע לאחר מכן גם הוועדה לביטחון פנים של הכנסת דיון בהתמודדות המשטרה עם חיפוש אחר נעדרים, בעקבות היעלמותו של מוישי.

גיטי קליינרמן, אמו של מוישי, אמרה בבכי בדיון: "אין לי חיים. איך אני יכולה לטפל בשאר הילדים בבית? אני מרגישה שאין אף אחד שמחזיק את הפרשה של מוישי. אנחנו נמצאים בסיוט מתמשך. הראש שלי לא מרוכז. אני מבקשת מכל הגורמים שיש להם השפעה ומה שלא יהיה בסיפור שלו, להחזיר אותו הביתה. לפחות שיהיה קצה חוט. אין לנו מושג מה עובר הילד הזה. האם הוא חי או מת. נפל לוואדי לתהום? אין לי מילים".

אביו של מויישי, שמואל קליינרמן, אמר בדיון: "מדובר בחיים של ילד והמדינה צריכה לקום על הרגליים. אנחנו מאד חוששים שמדובר בחטיפה. מדובר בילד שמחובר למשפחה שהיה תמיד מתקשר. מישהו מחזיק בו אולי לאומני או פלילי. אי אפשר להחליט שלא מדובר בזה".

רפ"ק אריאל גד, ראש חוליית נעדרים במשטרה, ציין בפני הוועדה את נוהל החיפוש אחר נעדרים ואמר: "90% מהנעדרים נמצאים תוך שעות 24 שעות. עד יומיים שלושה אנחנו מגיעים ל-95% נעדרים. יש בין 6 ל- 10 נעדרים שלא מצליחים לאתר בשנה".

הקרן הפילנתרופית "עם ישראל חי" הודיעה כי תעניק 150 אלף שקלים לכל אדם שיביא מידע רלוונטי שיוביל למציאתו של מוישי בריא ושלם.שמואל סקט, מנהל הקרן, אמר כי "מציאת נער רך בשנים שנעלם לפתע פתאום תהיה הביטוי המזוקק ביותר לערבות הדדית. אני מקווה שהקצאת הסכום הזה תסייע ולו במעט לעודד אנשים נוספים להצטרף למאמצי החיפוש. אסור לאבד תקווה, אפילו לא לרגע".

בשבוע שעבר, עצרה המשטרה אדם החשד במעורבות בהיעדרות של מוישי ומיהרה לבקש ואף קיבלה מבית המשפט צו איסור פרסום גורף על כל פרטי החקירה. – לפני שלושה ימים שוחרר החשוד ממעצר. במקביל לחקירה במישור המודיעיני, כוחות גדולים של משטרה, פרשים, כלבנים, חוקרי מז"פ, בלשים ועשרות שוטרים ולוחמי מג"ב, סרקו בימים האחרונים שטחים באזור הר מירון. בנוסף, השוטרים סרקו קברי צדיקים רבים בצפון הארץ ובישובים נוספים בצפון.

המוחות החוקרים במשטרת ישראל, בודקים את דימוי מקרה היעלמותו של מוישי קליינרמן להיעלמותו המסתורית של משה אילוביץ לפני 3 שנים בנסיבות דומות – גם הוא בהר מירון. מפקד מחוז ש"י במשטרה, ניצב עוזי לוי, הגיע לבית משפחת קליינרמן לשיחה עם הוריו של מוישי ועדכן אותם על פעולות החקירה המבוצעות בתיק. לאחר מכן, סיפרו הוריו של מוישי לכלי התקשורת כי עדיין אין קצה חוט בפרשה המסתורית.

אימו של קליינרמן אמרה בראיון: "בהתחלה הרגשנו מאוד לבד וחסרי אונים. בחודש וחצי הראשונים, בזמן הקריטי, לא מספיק הבינו שהמצב כזה חמור ומסוכן. בזכות אנשים טובים, עכשיו המפכ"ל נכנס לתמונה והגורמים הרציניים עובדים והם איתנו בקשר יום-יומי. מקווים לבשורה טובה".

השארת תגובה