השמות החמים: מרוץ צמוד בפריימריז

כולם רוצים מקום ברשימת הליכוד: אליעזר (צ'ייני) מרום, גל הירש, פרופ' אבי שמחון, גלעד שרון, בועז ביסמוט, דני דנון, גלעד ארדן, משה פייגלין, עוזי דיין ואחרים

נתניהו עם חברי הליכוד. צילום: הליכוד
נתניהו עם חברי הליכוד. צילום: הליכוד

על 35 המקומות הראשונים ברשימת הליכוד לכנסת הבאה מתמודדים מלבד חברי הכנסת המכהנים (מלבד יובל שטייניץ שהודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים), שורה ארוכה של מתמודדים חדשים שרוצים להימנות על חכ"י המפלגה בכנסת הבאה.

השמות המעניינים שבכוונתם להתמודד בפריימריז הקרובים: האלוף במילואים אליעזר צ'ייני מרום, מפקד חיל הים לשעבר. שמו של מרום עלה כחשוד בפרשת הצוללות אך בתום החקירה הוחלט לא לסגור נגדו את התיק לאחר שטענותיו התקבלו בשימוע.

מועמד נוסף שלוטש עיניים לכנסת הבאה, הוא גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. אחרי שאחיו עומרי כיהן כחבר כנסת בליכוד בעוד אביו מכהן כראש ממשלה, הבן השני מפתח אף הוא קריירה פוליטית. אחרי שבעבר נתניהו לא שש להצטרפותו, בחודשים האחרונים מקבל גלעד חיזוק מנתניהו שאף הגיע במיוחד להשתתף בערב בו השיק שרון את תכניתו לחיזוק הנגב.

גם תא"ל במילואים גל הירש מתכנן את צעדיו הראשונים בפוליטיקה ובכוונתו להתמודד בפריימריז של הליכוד. שמו של הירש עלה כמי שהוכרז כמפכ"ל הבא בשנת 2015, מינוי שסוכל ברגע האחרון לאחר שהיועמ"ש דאז אביחי מנדלבליט פתח בבדיקה. הירש טען לרדיפה משפטית, דבר שמסתדר עם האג'נדה של הליכוד. הירש נחשב לדמות אהודה בליכוד והסקרים הפנימים מצביעים על כך שביכולתו להיבחר לצמרת הרשימה.

פרופסור אבי שמחון, פרופ' לכלכלה ששימש כיועץ הכלכלי של נתניהו בשנים האחרונות, כבר ניסה בעבר את מזלו כאשר התמודד בפריימריז של הליכוד במשבצת של מחוז מישור החוף, אך בשל העובדה שבאותה מערכת בחירות הליכוד וישראל ביתנו התמודדו ברשימה אחת, הוצב שמחון במקום לא ריאלי. כעת הוא מקווה להיבחר במקום ריאלי.

גם שני השגרירים האחרונים של ישראל באו"ם שכיהנו בעבר כחברי כנסת רוצים לשוב אל הכנסת. דני דנון, מהשמות החזקים בליכוד שאף כיהן כיו"ר הליכוד העולמי, התמודד בעבר על ראשות הליכוד מול נתניהו והפסיד אך הגיע למקום החמישי ברשימה לכנסת. גם גלעד ארדן, שעדיין מכהן כשגריר באו"ם לאחר שיאיר לפיד כשר החוץ בחר להשאירו בתפקיד, שוקל לשוב לחיים הפוליטיים. בימים הקרובים יחליט האם לפרוש מתפקידו באו"ם כדי להתמודד בפריימריז שיתקיימו בתוך פחות מחודש.

שם נוסף מהעבר ששוקל לחזור לחיים הפוליטיים – משה פייגלין. בעבר כיהן כח"כ מטעם הליכוד, לאחמ"כ התמודד ברשימה עצמאית בשם "זהות", אך לא צלח את אחוז החסימה. באחד מסבבי הבחירות האחרונים נתניהו הבטיח לו תפקיד של שר ע"מ שלא יתמודד לכנסת ויאבד קולות למחנה הימין. בעבר נהנה פייגלין מקבוצות תמיכה גדולות בליכוד אך בשנים האחרונות כוחו במרכז המפלגה ובקרב המתפקדים נחלש.

שם נוסף שעולה בימים האחרונים כמי שצפוי להתמודד בפריימריז של הליכוד, הוא איש התקשורת בועז ביסמוט. מי שכיהן כעורך העיתון "ישראל היום" עד לפני כשנה קיבל בשבוע האחרון קריאות מצד חברי ליכוד רבים שהבטיחו לו את תמיכתם. ביסמוט נועד עם נתניהו בלשכתו בכנסת אך טרם הכריז על ההתמודדות. שמו של ביסמוט עלה גם כמועמד לריצה אפשרית משותפת עם ח"כ עמיחי שקלי שלא יוכל לרוץ במפלגה קיימת. גם שמו של גל הירש מוזכר כמועמד למפלגה חדשה יחד עם שיקלי וביסמוט.

גם חברי כנסת לשעבר כדוגמת עוזי דיין, אסנת מארק, עמית הלוי ואחרים נערכים לקראת הפריימריז ומצפים להיבחר במקומות יותר ריאליים שישאיר אותם לכהונה שלמה בכנסת מבלי להזדקק לחוק הנורווגי.

בסביבתו של יו"ר הליכוד ח"כ בנימין נתניהו מבהירים כי הפעם אין בכוונתו של נתניהו לתמוך פומבית באף אחד מועמדים על מנת לתת למתפקדי הליכוד להכריע באשר לזהות המועמדים לרשימה לכנסת. למרות זאת, מאחורי הקלעים ידאג נתניהו לכמה מנאמניו על מנת שייבחרו במקומות גבוהים.

בסביבת יו"ר הליכוד מוסיפים כי נתניהו ממתין לראות אלו מהשמות החדשים שמתמודדים בפריימריז ייבחרו למקומות ריאליים, ובמידה ואחד מהמועמדים שנתניהו חפץ בקידומו לא ייבחר במקום ריאלי, ליו"ר הליכוד שמורה הזכות לשריין שלושה אנשים כפי שמרכז הליכוד אישר זמן קצר לאחר הבחירות האחרונות.

השארת תגובה