איך מתבצע מסחר בסחורות?

חביות צילום: shutterstock
חביות צילום: shutterstock

אחד מסוגי המסחר הבולטים והחשובים ביותר, בוודאי בין מדינות אך גם בין גורמים פרטיים, הוא מסחר הנעשה בסחורות. הרעיון הוא מאוד פשוט, לגורם אחד יש סחורות עם חומרים מסוימים שהוא מייצר, מפתח, לגורם אחר יש צורך בו, אז הוא רוכש ממנו אותם. לעיתים המסחר נעשה דרך עסקאות חליפין של סחורה בסחורה.

כשמדובר על מדינות או על חברות, אז העסקאות הרבה יותר ברורות וקלות להסבר. נניח, מדינת ישראל זקוקה לסוג סחורה מסוים שאין לה יכולת לפתח אותו, מסיבות שונות, אז היא פונה אל מדינות אחרות ומבקשת לרכוש אותה ממנה. אותה מדינה מחליטה האם למכור את הסחורה בכסף או בדרכים אחרות. כך מדינות מייצרות קשרי מסחר וכך הן מתפתחות לאורך זמן.

השאלה היא, מה זה מסחר בסחורות בין סוחרים פרטיים, אנשים אשר מבצעים מסחר בינם לבין עצמם, איך זה מתבצע. אנחנו יודעים שיש מסחר במטבע חוץ, מניות, אגרות חוב, ובמוצרים פיננסיים אחרים. להבדיל, סחורות הם חומר ממשי, פיזי, וברור לכל שאנשים פרטיים לא יכולים להחזיק אותם בבית או במחסן, ברור לכל שגם אין להם אפשרות או צורך להשתמש בהם באופן ממשי. לכן המסחר בסחורות בין אנשים נעשה בצורה שונה.

כיצד מתבצע מסחר בסחורות אצל סוחרים פרטיים

מסחר בסחורות הוא למעשה שוק וירטואלי. אנשים בוחרים להשקיע בסחורה מסוימת אך הם לא רוכשים ומקבלים את הסחורה אלא חוזה עתידי על מחיר הסחורות. למשל, בעסקה המתבצעת על סחורה כמו מזון, אזי שהם סוחרים במחיר שהסחורה תעלה בעתיד. אם נניח המחיר עולה מעל הסכום שנקבע בחוזה, אז גורם אחד ירוויח מכך והגורם השני יפסיד.

צריך לציין, כל התחום של הסחורות, מבוסס על היצע וביקוש בשוק. למשל, אם אנחנו מדברים על מזון, אזי הכל שאלה מה ההיצע העולמי ומה הביקוש. במקרה זה, אם נתייחס למקרה של חיטה, אזי שהמלחמה באוקראינה הביאה למצב בו ההיצע ירד והביקוש עלה, לכן מי שביצע עסקאות על חוזים עתידיים של מחיר החיטה, ייתכן מאוד והוא הרוויח, מאחר והמחיר עלה.

יש כאן סוג מסוים של הימור, לכן צריך להכיר את התחום היטב, להבין איך השוק עובד ולשים לב למגמות של מחירים ולאירועים בינלאומיים שיכולים להשפיע כאמור על מחירי הסחורות, לא רק בארץ אלא גם בעולם כולו.

איך סוחרים בסחורות בפועל?

בשביל לסחור בסחורות כאלה ואחרות, אזי שכל מה שעלינו לעשות זה להתחבר למערכת מסחר אלקטרוני. דרכה אנחנו יכולים לבצע שורה ארוכה של עסקאות, כולל עסקאות סחר בסחורות שונות.

כמו כן אנחנו יכולים לעבוד עם חברות ובעלי מקצוע שמתמחים בתחום של ניהול תיקים וניהול עסקאות של סחר בסחורות או במוצרים פיננסיים אחרים על פי רצוננו. עלינו לבחור את הדרך הטובה והמשתלמת ביותר לעשות את זה.

השארת תגובה