מה חשוב לדעת על בעיות חניכיים?

בעיות חניכיים הן מהבעיות הנפוצות ביותר בעולם בכל הנוגע לרפואת הפה והשיניים, בעיות מהן יסבלו כשמונים אחוזים (!!) מהאוכלוסייה בשלב זה או אחר של חייהם. מודעות גבוהה לבעיות אלו יכולה לסייע להימנע מהן, ולחסוך לא מעט כאב, עוגמת נפש וכסף…

שיניים, צילום: freepik
שיניים, צילום: freepik

מהן הנקודות שחשוב לדעת ולהכיר בנוגע לבעיות חניכיים, נקודות שבהחלט עשויות להיות רלבנטיות גם עבורכם? מהם התרחישים האפשריים מהם ניתן וכדאי להימנע, ומהם הטיפולים אליהם כדאי להיות מודעים?

מדלקת מקומית ועד צורך בניתוח חניכיים – בעיות חניכיים נפוצות

כאמור, אחוז ניכר מהאוכלוסייה סובל בשלב זה או אחר מבעיות חניכיים, חלקן יחסית קלות וניתנות לטיפול עצמי ופשוט וחלקן חמורות יותר ועשויות להצריך טיפולים מקצועיים מיוחדים, ובמקרים מסוימים אף ניתוח חניכיים.

דלקת חניכיים היא תופעה נפוצה המתרחשת במוקדם או במאוחר בפיהם של מרבית האנשים, ותסמינים אפשריים שעשויים להעיד עליה הם רגישות יתר בחניכיים, ריח רע מהפה, דימום בעת צחצוח השיניים, רגישות מוגברת לחום וקור ועוד. כאשר מדובר בדלקת חניכיים קלה יחסית (או כזו הנמצאת בשלבים ראשוניים) ניתן לרוב לטפל בה באמצעים יחסית פשוטים– הקפדה על צחצוח לפחות פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי, ניקוי תקופתי אצל שיננית אחת לחצי שנה וכד'. בכל מקרה, מומלץ להגיע לביקורת תקופתית אצל רופא שיניים וניקוי אצל שיננית אחת לתקופה, בטח כאשר מתחילים להבחין בחלק מהתסמינים הנ"ל.

הקצעת שורשים כהליך ביניים שעשוי למנוע צורך בניתוח חניכיים

טיפול מיוחד שכדאי להכיר בהקשר של בעיות חניכיים הוא הקצעת שורשים – זהו טיפול הנערך על ידי פריודונט (מומחה לחניכיים), במסגרתו מבוצעים ניקוי וחיטוי עמוקים ויסודיים של החניכיים. במקרים רבים נוצרים בחניכיים כיסים עמוקים בהם מצטברים חיידקים, אליהם לא ניתן להגיע באמצעות צחצוח או אפילו על ידי הכלים של השיננית. לכן נדרש טיפול מיוחד – הקצעת שורשים, המבוצע בהרדמה מקומית ובמספר ביקורים נפרדים. במסגרת הטיפול מגיע מומחה החניכיים אל אותם כיסים עמוקים באמצעות מכשור מיוחד, ומבצע ניקוי יסודי אשר מונע מהמשך התפתחות והחמרת מחלת החניכיים. לאחר הטיפול יש להיות במעקב מספר שבועות על מנת להבטיח כי הוא אכן הצליח וכי מצב החניכיים מתחיל להשתפר.

במקרים רבים, טיפול הקצעת שורשים מאפשר לטפל בבעיה ולמנוע ממנה מלהחמיר, ולהגיע למצב בו נדרש ניתוח חניכיים.

מומלץ ביותר לפנות ספציפית למומחה חניכיים

העצה הטובה ביותר שניתן לתת למי שסובל מבעיות חניכיים או חושד כי הוא מתחיל להרגיש בתסמינים אופייניים לבעיות אלו, היא לגשת למומחה חניכיים (ולא להסתפק ברופא שיניים או שיננית). מומחה חניכיים – פריודונט, הוא רופא אשר התמחה במשך כמה שנים בבעיות חניכיים, ויוכל לאבחן בצורה הטובה ביותר את המצב שלכם, ולהתאים לכם את הטיפול הנכון. זהו הסיכוי הטוב ביותר להימנע מניתוח חניכיים במידת האפשר, ולהבטיח טיפול יסודי, מקצועי ונכון עבור הפה והחניכיים שלכם.

השארת תגובה