פוליטיקה חדשה? מינוי 'יש עתיד' – נפסל

לאחר שיאיר לפיד מינה את גיסתו כחברה בדירקטוריון 'קרן קיימת לישראל' • כעת מתברר כי גם מינוי של השר מאיר כהן מ'יש עתיד' היה בניגוד להמלצת ועדת המינויים – ונפסל

צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת
צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

הוועדה לבדיקת מינויים בראשות השופטת בדימוס בלהה גילאור, התכנסה לדיונים ממושכים בסופם פסלה את מינוי של יובל אלבשן למנכ"ל הביטוח הלאומי.

שר הרווחה מאיר כהן חתם לפני חודשיים על כתב מינוי של יובל אלבשן בניגוד להמלצת ועדת המינויים.

בועדת גילאור אמרו כי הועדה "קיימה דיונים ממושכים בעניין מועמדותו של מר יובל אלבשן למנכ"ל הביטוח הלאומי, וחבריה קראו את החומר הרב שהועבר לעיונם. בסופו של דבר, החליטה הוועדה שלא לאשר את המועמדות, זאת משמצאו כי המועמד אינו עומד בתנאי הכשירות הנדרשים לכהונה כמנכ"ל המוסד לביטוח לאומי".

בועדת המינויים שהתנגדה למינוי של אלבשן עוד בטרם מינהו השר כהן, התנסחו בדאגה מול העובדה שלאלבשן, אין את הניסיון הניהולי הנדרש, והוא לא עומד בתנאי הסף שנקבעו. חברי הוועדה המליצו פה אחד על מינוי ראובן קפלן לתפקיד – אלא שהשר כהן רצה אחרת.

אלא שהשר כהן לא אומר נואש והוא הגיב לפסילת מועמדו: "פרופ' אלבשן מוביל שנים רבות ארגונים גדולים שעוסקים בתחום הבטחון הסוציאלי והוא בעל מומחיות מיוחדת בתחומים אלו. קיווינו שהוועדה תאשר את המינוי, אנחנו מצרים על אי אישור המינוי ומצפים לקבל את ההחלטה המנומקת מהועדה בכדי ללמוד אותה".

פרופסור אלבשן עצמו, פירסם מאמר בו הוא שוטח את משנתו. בין הדברים כתב: "בפעם הראשונה שנכנסתי לסניף הביטוח הלאומי הייתי בן 12. זה היה כמה חודשים אחרי שאבי נפטר בחטף והוא בקושי בן 44. ליוויתי את אמי שנאלצה לעבוד אז כמורה בשתי משרות (בתיכון בוקר ובלימודי מבוגרים בערב) שביקשה לברר מדוע לא מתקבלת קצבת השארים. בגלל שתי המשרות זו הייתה שעת קבלת הקהל היחידה שהיא יכולה הייתה להגיע אליה.

היינו שם יותר משעה והתור לא התקדם. כשאמי, העדינה בנשים שהייתה בכלל בהלם באותם ימים קשים, העזה לשאול את הפקידים בשקט האם כדאי לה להמתין, אחד מהם פתח עליה את הפה ובייש אותה לפני כולם. יצאנו גם בלי תשובה לגבי הקצבה וגם מבויישים עד לקצות אצבעותינו. לעולם לא אשכח את פרצופה הכואב של אמי באותם ימים נוראים של 1982, לפני ארבעים שנה.

כדי שלא יהיו עוד פנים כואבות כמו אלו של אמי הטובה, עבדתי במשך שלושים השנים האחרונות בתחום ולאחרונה אף העמדתי את עצמי כמועמד לניהול המוסד לביטוח לאומי. הצגתי תכנית מפורטת לשינויים במוסד, שינויים אמיתיים שהיו הופכים את הביטוח הלאומי למה שהוא אמור היה להיות: ביטוח ולא מס. מוסד למדיניות חברתית ולא פלטפורמה של קומבינות לפרנסת מקורבים בחברות סיעוד או חברות קדישא ובוועדות רפואיות כיוצ"ב.

לשמחתי שר הרווחה מאיר כהן וראש הממשלה יאיר לפיד התלהבו מהתכנית ובחרו לתמוך בה ובי למרות שאיני איש מפלגתם ומעולם לא הייתי.

לפני כשעה נודע לי שוועדת גילאור לא אישרה את מועמדותי. נימוקיה טרם פורסמו ואני ממתין להם בשקיקה שכן לא הייתה שום מניעה משפטית למינוי.

כך שזה עוד לא נגמר….. אין לי שום כוונה או יכולת להרים דגל לבן….. אין לי את הזכות להתייאש."

השארת תגובה