הישיבות הספרדיות: צמיחת עולם התורה

יצאנו לשטח ושוחחנו עם מנהלי הישיבות והרשמים, כדי לחזות מקרוב בייחודיות שיש בכל ישיבה וישיבה, וגילינו את עולם הישיבות הספרדיות שמתפתח מידי שנה באופן מעורר השראה

הישיבה ברכסים
הישיבה ברכסים

ציבור בני התורה הספרדים בשנים האחרונות הלך וגדל למאות ואלפים, כאשר השנה יותר מ-4.000 בחורים ספרדים עולים לישיבות גדולות והן גדלות ומתרחבות באיכות ובכמות.

מן הראוי להדגיש כי באופן כללי דפוסי עבודת הרישום של הישיבות הספרדיות דומים מאד לדפוסי עבודת הרישום בישיבות ה›ליטאיות› אם כי יש הבדלים מועטים. לדוגמא, בישיבות הליטאיות ישנם גורמים רבים שבוחשים בסביבתו של כל בחור לאן יהיו מועדות פניו בשערי חודש אלול, לעומת זאת בקרב בני הישיבות הספרדיות, על פי רוב ההידברות תהיה בעיקר בין ראש הישיבה הקטנה ומולו ראש הישיבה הגדולה. כמובן שהכול מתנהל תוך כדי עדכון וסנכרון עם הבחור ואביו, אך לא יהיו מעורבים נוספים בדרכו של הבחור, מצב זה גורם לתועלת מרובה, שהרישום הספרדי מסתיים בתוך כמה ימים מהרגע שהוא מתחיל, ובוודאי שיש בזה ברכה מרובה.

תוצאה נוספת של העובדה הנ"ל היא שבעוד שבשנים עברו הרישום הספרדי היה מתנהל מוקדם יותר, דווקא בשנים האחרונות הרישום הספרדי מתאחר יותר מאשר הישיבות הליטאיות, זאת משום יכולת השליטה במצב הקיים אצל ראשי הישיבות הספרדיות, ואפשרותם לניווט התקופה על פי התועלת שתהיה לבני הישיבות.

בשנים עברו קיימו ראשי הישיבות קטנות אספות חירום וכינוסי הסברה בקרב ראשי הישיבות הספרדיות, על הסכנה בבחינות המוקדמות לישיבות, מאחר ובחורי הישיבות מתחילים את חופשת 'בין הזמנים' חודש לפני המועד הרגיל – תשעה באב, ובכך נהרס המצב הרוחני של שיעור ג' בישיבות הקטנות, וגם הבחורים עלולים לרדת ברוחניות חס וחלילה. נראה שגם השנה המבחנים יחלו לא לפני השבוע הראשון של חודש תמוז הקרוב, מהלך שנראה כמבורך לכשעצמו.

שינוי תודעתי

בשנים האחרונות בולטת התופעה המרשימה של סלתה ושמנה של בחירי הישיבות הספרדיות המעדיפים לכתחילה ללכת לישיבה ספרדית ואינם נגשים לזה באופן של דיעבד. הנתון הזה הוא פרי עמל של שנים שבו נבנה על ידי ענקי התורה הספרדים, מערך ישיבות גדולות בהיקף עתיר ממדים, הנותן לכל בחור אפשרות לבחור עבורו את המקום הטוב עבורו, והיכולת להתאים סגנון בחור מסוים לאופי ישיבה מסוימת גורם לכך שלכל בחור יש כתובת מתאימה להפליא בישיבה שמתאימה לו.

מטבע הדברים, גם בתוך עולם הישיבות הפרדיות, קיימים הבדלי מעמדות, חלקן בגלל הוותק, חלקן בגלל סגנון ההנהגה בישיבה, חלקם בשל סגנון הבחורים וכדו'.

חשוב לציין, אומרים הרשמים, שאין דבר כזה "ישיבה טובה" ו"ישיבה פחות טובה", כל ישיבה טובה, תלוי למי.

***

המפה המפורטת על עולם הישיבות, הסגנונות והדרישות וכמובן העדכונים והחידושים בעולם התורה הספרדי.

ישיבת 'יסודות התורה' בתל אביב בראשות הגרב"צ לב שליט"א נחשבת לישיבה המובילה והעיונית עם ביקוש חסר תקדים. תנאי הקבלה נוקשים במיוחד, וליוקרה יחשב לחבוש את ספסליה. סגנונה הישיבתי השמור מאוד ורמת הלימוד הגבוהה מושכת אליה את טובי מסיימי הישבו"ק המצוינות בירושלים ובני ברק. אחרי למעלה משבע שנים, מתפתחת תוכנית קריית הישיבה בעיר אלעד שתתפרס על פני מספר דונמים, להכיל את מאות תלמידיה ברווחות של תורה וגדולה במקום אחד.

ישיבת 'מאור התורה' בראשות הגר"א סאלים שליט"א, החליטה בשבועיים האחרונים את מספר ושמות הבחורים שיעלו מהישיבה קטנה שבניהולם, לישיבה הגדולה, ובאופן תקדימי הוחלט לקבל את רוב התלמידים לשנה הבאה מהישיבה הקטנה שבראשות הרה"ג בנימין טולידנו שליט"א, כאשר למרות הביקוש הגדול לישיבה אשר מתייחדת בקו של ‘גדלות האדם‘ וברמה לימודית גבוהה החליטו גם השנה להישאר עם שיעור מצומצם בכמות אבל לשמור על האיכות הגבוהה.

ישיבת ‘יסודות‘ (משכן ידידיה – הרב ויזמן) במושב הדרומי והפסטורלי יסודות, נחשבת לישיבה מצוינת כאשר חלק ניכר מתלמידי הישיבה הם מסיימי ישיבת משכנות הרועים הנחשבת לישיבה שמרנית ונבחרת בעיר בני ברק. הישיבה מקפידה מאד על צביון הבחורים שאף אוסרת על תלמידיה להחזיק אף טלפון כשר מסוג 'שאיומי‘ חצי טאצ‘, והטון המנחה את סגנון הישבה הוא בעלי האופי היותר סגור (צולים) מה שמשרה בישיבה אווירה של תחרת חיובית בין הבחורים. השיעורים הכלליים בישיבה נמסרים ברוטציה בין צוות המגידי שיעורים בישיבה, בדומה לישיבת אורחות תורה.

ישיבת 'בית שמעיה' בבני ברק היא מהישיבות הטובות והוותיקות בקרב הציבור הספרדי בעיקר בשל הקו השמרני. הישיבה מגדלת בוגרים ותלמידים המפארים את עולם ה'כוללים‘. הישיבה מונה כיום למעלה מ-400  בחורים ועומדת בראשותו של הגאון רבי שלמה אנגלנדר שליט"א. הישיבה ידועה כמי שמנחילה לתלמידה ‘השקפה‘ ו‘הנהגה' ומחנכת היטב את תלמדיה לגדול כבני תורה אמיתיים.

ישיבת אהל יוסף: בראשות הישיבה עומדים הגאון רבי ראובן אלקיים והגאון רבי יוסף עבאדי. בשנה האחרונה הישיבה העתיקה את משכנה למתחם רחב ידיים בעיר התורה מודיעין עילית. שמה הטוב של הישיבה יצא למרחוק, בזכות הקו החינוכי המרומם ומייקר כל בחור ובחור, תוך שימת דגש על רמת לימודים גבוהה, מה שגרם לכך שהיא ממוקמת  בכותל המזרח של עולם התורה. הבוחנים בישיבה הם הגאון רבי שלמה אללוף והגאון רבי דוד מלול.

ישיבת ‘רכסים‘ נחשבת לישיבה הגדולה ביותר בכמות הבחורים בעולם הישיבות הספרדי. שמה הולך לפניה כישיבה מוצלחת ורבים מבקשים להתקבל למקום. הישיבה מובילה קו הנחשב ל‘פתוח‘, בשל העובדה שמלכתחילה אין בישיבה 'השגחה' קפדנית אלא מאפשרים לכל בחור לצמוח ולגדול ללא משטר. הישיבה מונה כשש מאות בחורים ועומדת בראשותו של הגאון רבי אליהו ציון סופר שליט"א מזקני ראשי הישיבות הספרדיות.

ישיבת אורחות התלמוד: הישיבה שהוקמה לפני שלוש שנים, כבר קנתה לעצמה שם של כבוד בעולם התורה. הישיבה שוכנת במבנה רחב ידיים ומפואר בשכונת רמות בירושלים ועומדת בראשותו של הגר"ת טוויל והגר"י אהרונוב. השיחות בהיכל הישיבה נמסרות ע"י המשגיח הגר"א דונט שליט"א אשר נודע בדרכו הייחודית בבניית שיעור קומתם של הבחורים ובניית דרך חיים בשיחותיו הידועות. הישיבה מונה כשישים בני עליה ולקראת זמן אלול עשרות בני עליה מתדפקים על דלתותיה, הישיבה נערכת לקראת שיעור א' של כחמישים בחורים לכך אף מתעדים לפתוח את האגף הנוסף בישיבה עבור חדרים לרווחתם של בני הישיבה. בישיבה משקיעים בבחורים בקניית דרך לימוד בהבנת התורה מתוך תחושת מאן מלכי רבנן ע"י צוות רבני הישיבה אשר שמם נודע לתהילה בהיכלי התורה.

ישיבת אש התלמוד מהמובילות בעולם התורה הספרדי מונה כ-400 בחורים. בראשות הישיבה עומדים הגאונים הרב יוסף לסרי שליט'א והרב אריאל וילנסקי שליט"א חתנו של הגרב"מ אזרחי. הישיבה מובילה קו שמור ואיכותי מאוד עם דגש נכבד על משפחות בני תורה. בני ישיבות רבים מבקשים ללמוד בה והיא משאת נפש של טובי הבחורים בישיבות הקטנות. עקב צפיפות גבוהה בהיכל הישיבה יתקבלו לשנה הבאה כ-60 תלמידים בלבד, כאשר השיעור בנוי בעיקר מטובי בחורי הישיבות הקטנות הנחשבות בבני ברק ובירושלים.

ישיבת באר התלמוד: נחשבת לאחת מהישיבות הבולטות והמוערכות בעולם התורה הספרדי ומתייחדת בצוות הישיבה אשר משריש את הלימוד בצורה הטובה ביותר. סגנון הישיבה שמור בסגנון ירושלמי. בראשות הישיבה מכהן הגאון הרב חנוך כהן שליט"א. לישיבה סניף נוסף בעיר נתיבות, הסניף קנה לעצמו שם של מקום תורה חשוב, ולמעשה היא הישיבה המרכזית הספרדית שנמצאת באזור הנגב כולו בשנה האחרונה בעקבות הצלחתו של הסניף בנתיבות נפתח לישיבה סניף נוסף בעיר קרית גת.

ישיבת דעת חכמה: בשורה מרנינה בעולם התורה עם פתיחת הישיבה למצוינים ‘דעת חכמה' בראשות הגאון רבי יעקב ישראל קדוש שליט"א. טובי הלומדים כבר מתדפקים על דלתות הישיבה אשר שמעה יצא למרחוק לאחר שגדולי ראשי הישיבות הקטנות ביקשו לשלוח את בחירי תלמידיהם לישיבה החדשה שתפתח בזמן אלו הבעל"ט.

בכינוס ראשי הישיבות שנערך בשבוע שעבר בהשתתפות מרנן ורבנן הגאון הגדול רבי שרגא שטיינמן שליט"א והגאון הגדול רבי יגאל רוזן שליט"א התכנסו ראשי הישיבות לפעול יחדיו להצלחת הישיבה והביעו קורת רוח מרובה ממקום תורה זה אשר מתעתד להעמיד דור של ת"ח מופלגים בידיעת התורה והבנתה.

בראשות ישיבת ‘דעת חכמה‘ יעמוד הגאון רבי יעקב ישראל קדוש שליט"א וצוות הישיבה שנבחרו בבירור אחר בירור למען יגדלו דור של ת"ח מופלגים וביניהם הגר"ש גבאי הגר"א אבן עזרא, הגר"ש חדד והגר"י פישהוף אשר שמם הולך לפניהם. הישיבה תפתח בבני ברק ותמנה תחילה כ-30 בחורים בשיעור א', כאשר במקום ייפתח בנוסף קיבוץ מטובי עולם הישיבות וכן כולל אברכים גדול בהיכל הישיבה שבו ילמדו טובי האברכים.

ישיבת אבני נזר מיסודו וראשותו של הגאון הרב זמיר כהן שליט"א ובראשות הגאונים הרב משה הראל שליט"א והרב אשר חמוי שליט"א. הישיבה נפתחה בשנה שעברה וכבר מסתמנת כבשורה אדירה בעולם התורה. שיעור א‘ הראשון של הישיבה מונה כ-40 בחורים ובשנה זו מתעקשים בישיבה לקבל מספר דומה על מנת לבחור בקפידה את התלמידים שיתקבלו לשנה הבאה. קיבוץ הישיבה בנוי מישיבת יסודות זיאת כאשר כשלושים בחורים נבחרו לייסד את הישיבה. הישיבה שוכנת בירושלים במתחם ישיבת תורת זאב סולובייצ‘יק לשעבר.

ישיבת משכנות התורה בבני ברק: הישיבה נחשבת לישיבה בסגנון סגור אותו מנחיל הגאון הרב אפרים כהן שליט"א ונחשבת לאחת הישיבות היותר יציבות, עם דגש על רמה רוחנית וצביון תורני. לישיבה בוגרים רבים בארץ, שמפארים את טובי הכוללים ושמם הטוב הולך לפניהם.

ישיבת ‘דעת חיים‘: הישיבה הממוקמת בכניסה לבית וגן נחשבת לישיבה מבוקשת בקרב בחורים רבים המחפשים ישיבה 'פתוחה' יותר בסגנונה, כמובן ללא פשרות על ה'יראת שמים' של התלמידים, אבל מאידך גיסא עם רמה לימודית גבוהה. הישיבה מונה כיום מעל שלוש מאות וחמישים בחורים ועומדת בראשותם של הגאון רבי שלום ביתאן חתנו של הגאון הגדול רבי גבריאל טולידנו זצ"ל ראש ישיבת 'אור ברוך'. ר"מ בישיבה מכהן הגאון רבי ישי טולידנו שליט"א שפתח ישיבה קטנה חדשה בירושלים, ששמה הטוב הולך לפניה. רבים מתדפקים על דלתותיו בכדי לשמוע את שיעוריו העמוקים, המיוחדים בכושר בהירות. הישיבה מתעתדת לקבל לשנת הלימודים הבאה כשישים בחורים מהארץ, ועוד מספר מצומצם של תלמדים מאירופה בעיקר מצרפת.

ישיבת בית הלוי: הישיבה בראש העין בראשותו של הגר"א עפג'ין שליט"א המשמש כראש המוסדות. בראשות הישיבה משמשים הגרש"ש יחיא שליט"א הידוע בלמדנותו ובשיעוריו הברוכים והעמוקים והגר"ע חבה שליט"א אשר נודע כעילוי עצום וכמי ששולט בכל מכמני התורה. הישיבה תפסה את מקומה בכותל המזרח של עולם התורה הספרדי, והיא מתייחדת ברמה לימודית גבוהה. דבר זה גורם לנהירה רבה של בחורים שחשוב להם להבנות בלימוד ומאידך לא מוותרים על מקום שמור ועל אקלים של נכבדות ורוממות הדעת. הישיבה מונה כיום כ-250 בחורים כ"י ובשנה זו מכיוון שיש חוסר מקום בפנימייה והפנימיה החדשה טרם הושלמה בנייתה, הישיבה תצמצם את קבלת הבחורים ולא יהיה ניתן לקבל יותר מ-60 בחורים, על אף שכבר בשלב זה נרשמו מאות בחורים לישיבה. הבוחנים בישיבה הם ראש הישיבה הגרש"ש יחיא שליט"א והגר"י ביטון שליט"א אשר משמש בראשות הישיבה לצעירים בית שמש. המראיין הוא המשגיח הגר"א עזרא שליט"א.

ישיבת שערי תבונה: הישיבה הממוקמת בעיר אלעד בראשות הגאון הרב אהרון חדד שליט"א, נחשבת לאחת הישיבות שקנתה לה מעמד מכובד בשנים האחרונות כאשר בחורים איכותיים מתדפקים על דלתותיה. הישיבה מתייחדת בסגנון איכותי וברמה לימודית גבוהה מאוד אותה מתווה ראש הישיבה הגר"א חדד הידוע בלמדנותו העמוקה וביכולת להאהיב את לימוד התורה על תלמידי הישיבה. הרמי"ם בישיבה הם הגאון הרב אברהם בן זמרא שליט"א חתנו הצעיר של הגאון הגדול רבי ניסים טולידנו זצוק"ל. ר"מ נוסף בישיבה הגאון הרב אברהם בן שושן שליט"א מטובי הרמי"ם בעולם התורה הספרדי. לישיבה יש שתי ישיבות קטנות בעיר בני ברק אשר טובי הבחורים מהישיבות הקטנות עולים אל הישיבה הגדולה.

ישיבת היכל שמעון: הדים נרחבים בעולם התורה לקראת פתיחת הישיבה הגדולה "היכל שמעון" שתפתח בזמן אלול הבא עלינו לטובה. משכנה הקבוע יהיה בשכונת רמת שלמה ירושלים. בראשות הישיבה יכהן הגר"ח אבן צור שליט"א וכמנהל הרוחני יכהן הגר"מ מרגי שלט"א. לצד הרישום לשיעור א' יפתח קיבוץ מהישיבות המובחרות.

ישיבת אהל יוסף ירושלים: בראשות הגאון רבי נתן מרג‘ן שליט"א תלמידו המובהק של המשגיח הגר"ש וולבה זצ"ל ובהכוונתו של הגאון רבי יוסף עבאדי, אשר נחשבת לאחת מהישיבות המבטיחות בעולם התורה הספרדי עקב סגנונה הייחודי ששם דגש על הגדרת בני תורה בפנימיות ובחיצוניות. את ספסלי הישיבה חובשים כ-150 בחורים ובישיבה נערכים לקראת ימי הרישום לקבל 50 בחורים ממיטב הישיבות הקטנות. בין הרמי"ם בישיבה נמנים הגר"א מיארה שליט"א, הגר"ד מרג'ן שליט"א, הגר"י פרץ שליט"א והמשגיח הגר"י מורה שליט"א אשר נודע בשיחותיו העמוקות. צוות הבוחנים בישיבה הם הגר"ד מרג‘ן והגר"א מיארה.

ישיבת היכל צבי – אהל יוסף: הישיבה עומדת בראשות הגאון רבי צבי פדידה, הגאון רבי עובדיה יוסף והגאון רבי יעקב שרבני. המשגיחים בישיבה הם הגאון רבי מאיר פדידה והגאון רבי מנחם כהן.

הישיבה שייכת למוסדות "אור גאון" הוותיקים ולאחרונה נבנה בית מדרש רחב ידיים ומפואר להכיל את הבחורים שיבואו לשנה הבאה.

ישיבת תפארת דוד: הישיבה בנשיאותו של האדמו"ר רבי דוד חנניה פינטו שליט"א היא הישיבה הגדולה הספרדית בעיר אשדוד. רה"י הוא הגאון רבי אבנר רווח הנודע בגישתו המיוחדת לכל בחור ובחור, בשנה האחרונה הישיבה נמצאת בתנופה עם הגעתם של עשרות בחורים מבחירי ישיבת בית שמעיה לקיבוץ בישיבה. השנה הוחלט בישיבה עקב הביקוש הגובר בקרב הישיבות הקטנות להגיע לישיבה לפתוח את הרישום לישיבה כבר בעיצומו של זמן חורף זאת בשביל להצליח לעמוד בביקושים לישיבה. בהנחיתו של האדמו"ר רבי דוד חנניה פינטו שליט"א צוות הישיבה נותן דגש מירבי על רווחתם של הבחורים ברוחניות ובגשמיות.

ישיבת תפארת לוי: הישיבה בראשות הגר"מ הלוי שליט"א באלעד זוכה לקבל לשורותיה אף מהישיבה הקטנה הידועה לאחת מהישיבות הקטנות הטובות בירושלים. בשונה משנים עברו נראה שהשנה תתארגן קבוצה מכובדת מהישיבה קטנה, שיעלו ביחד לישיבה גדולה, מהלך שאם יצליח בוודאי ישדרג את הישיבה גדולה בכמה רמות.

ישיבת ברית יעקב: הישיבה בבית וגן בירושלים שהוקמה ע"י הגה"צ המפורסם רבי מיכאל טולידנו שליט"א ובראשות בניו ראשי הישיבה הגר"י טולידנו ואחיו הגר"ש טולידנו שליט"א מצינת השנה חצי יובל להקמתה. הישיבה הספיקה להוציא מאות תלמידי חכמים מפוארים ובוגרים המכהנים כר"מים וראשי ישיבות. הישיבה ידועה בלמדנות ובירא"ש והדבר מוכיח את עצמו בביקוש להירשם לישיבה מטובי הישיבות הקטנות הטובות. בעקבות הצפיפות בביהמ"ד, נבנתה בהיכל הישיבה תוספת לבית המדרש.

ישיבת קול יעקב: הישיבה הוותיקה בראשות הגר"י עדס שליט"א, נחשבת לאחת הישיבות הוותיקות בולם הישיבות הספרדיות, והיא שומרת על מקומה בקידמת עולם הישיבות. הישיבה מונה 250 בחורים ומתאפיינת בקו שמור ביותר בדומה לישיבת אור ישראל.

ישיבת ברכת אפרים: הישיבה בראשותו של הגר"ב פנחסי שליט"א, מהוותיקות שבעולם הישיבות הספרדיות, שכנה במשך עשרות שנים ברחוב צפת 14 בבני ברק, אולם עקב ריבוי ספסלי בית המדרש צר המקום מלהכיל את מאות תלמידי הישיבה ואת התלמידים הרבים המתדפקים על דלתות הישיבה, ונוצר צורך דחוף במציאת מקום חדש למשכן הישיבה. בס"ד נמצא המקום המתאים בשכונת אור החיים בבני ברק בקמפוס מרווח המתאים לצרכי הישיבה. במקום אף נמצא בשלבי בניה בית מדרש חדש שאמור להכיל למעלה מ-600 מקומות, שייתן מענה לבחורי הישיבה ולאלה המתדפקים על דלתותיה. הישיבה מתייחדת בבוגריה המיוחדים המפארים את עולם הכוללים, כמו"כ רבים מבוגרי הישיבה מחזיקם כיום במשרות מכובדות בעולם התורה והישיבות, הישיבה ידועה בקו ההשקפתי הישיבתי מייסודו של מרן הגראמ"מ שך זצוק"ל, מבלי לזוז מדבריו והנהגתיו כמלא נימא.

ישיבת רינת התורה: מהישיבות הוותיקות שבירושלים. הישיבה מתייחדת בדגש חזק על לימוד המוסר וההשקפה. הישיבה מוגדרת כ'חסידות' כאשר בני הישיבה הם תלמידים בלב ונפש של הגר"ע ניסן ראש הישיבה שליט"א.

ישיבת שער התלמוד בירושלים בראשות הגאון הרב יוסף בן עמרם שליט"א ממשיכה בהצלחתה ורושמת לשורותיה כחמישים בחורים ממיטב הישיבות הקטנות בבני ברק ובירושלים. הישיבה מתייחדת בקו השמור וברמה הלימודית הגבוהה אותה מנחיל הגאון הרב אפרים רוב שליט"א מראשי ישיבת מיר ברכפלד.

ישיבת אמרי דעת: בהיכלה של ישיבת "אמרי דעת" בראשותו של הגאון הרב שאול גבאי בשכונת בית וגן נערכים למאות בחורים איכותיים הצובאים על דלתות הישיבה לרישום לקראת זמן אלול. אחד הדברים המושכים את ליבם של בני התורה על דלתותיה, הוא גדלותו של ראש הישיבה הן בדרך הלימוד המיוחדת להשריש בבחורי הישיבה את בהירות הסוגיא לפרטי פרטים מה שנוטע בהם את היכולת למסירת שיעורים והרבצת תורה, והן בספריו המפארים את היכלי התורה "שערי דעת" בסוגיות הש"ס בהלכה ובמוסר.

ישיבת דעת אליהו בראשות הגאון הרב דוד אברהם שליט"א בנין אב רושמת לשורותיה כשלושים בחורים אשר יצטרפו לבחורים הלומדים בישיבת בנין אב אשר עמדה תחת נשיאותו של הראשל"צ הגאון רבי אליהו בקשי דורון זצ"ל.

ישיבת פורת יוסף: אם הישיבות הספרדיות, בראשה עומד כיום נשיא מועצת חכמי התורה מרן ראש הישיבה הגר"ש כהן שליט"א. הישיבה שמקום משכנה בעיר העתיקה בירושלים, הוקמה לבקשתו של מרן הבן אישי חי זיע"א בשנת תרפ"ג. ראש הישיבה המיתולוגי הגר"ע עטיה זיע"א ביסס את הישיבה כישיבה המובילה בציבור הספרדי ורבים מגדולי ישראל שהאירו פני המזרח נמנו עם תלמידי הישיבה ובהם מרנן ורבנן הגר"ע יוסף זצ"ל, הגרב"צ אבא שאול זצ"ל, הגר"י צדקה זצ"ל, הגר"י עדס זצ"ל וגדולי תורה נוספים, שחלקם אף כיהנו בעצמם כראשי הישיבה. הישיבה מונה כיום כ-180 בחורים.

ישיבת פורת יוסף גאולה: לאחר קום המדינה כאשר העיר העתיקה לא הייתה בידי ישראל, חיפשו מנהלי הישיבה מבנה מתאים עבור הישיבה. בשנת תשי"ד נחנכה בשכונת גאולה ישיבת פורת יוסף גאולה. כשנתיים לאחר מלחמת ששת הימים חזרו תלמידי הישיבה לעיר העתיקה, אולם הוחלט להשאיר גם את הישיבה בשכ‘ גאולה על תילה. באשות הישיבה עומד הגר"מ צדקה שליט"א, בנו של הגר"י צדקה זצ"ל, שעמד אף הוא בראשות הישיבה לצידו של הגרב"צ אבא שאול זצ"ל.

ישיבת באר יהודה בראשות הרה"ג אליהו תופיק שליט"א. בניהול הרישום עומד מבכירי הרשמים הרב יוסף ניאזוף שליט"א מקורבם של גדולי ישראל הספרדים. הישיבה מתייחדת בקו ספרדי שמור מאוד וסגור תוך שמירה על מנהגי הספרדים בהנהגות והליכות בדקדוק רב. ישנם בחורים רבים אשר חפצים ללמוד רק בישיבה זו והישיבה רושמת לשורותיה כשישים תלמידים.

ישיבת אור לציון: הישיבה מונה היום מאה וחמישים תלמידים. עם סילוקו של ראש הישיבה ומייסדה הגאון רבי אליהו אבא שאול זצ"ל, התמנה אחריו בנו בכורו הגאון רבי בן ציון אבא שאול שליט"א, אשר נודע שמו בעולם התורה, בגדלותו בתורה ויר"ש, ובהעמדת תלמידים חשובים. השנה יש תנופה עצומה ברישום לישיבה, כאשר מיטב הישיבות הקטנות בירושלים כדוגמת ישיבת פני יהושע, יקירי ירושלים, תפארת הלוי, ומשכן חיים, אשר בראשותם עומדים מגדולי תלמידי מרן האור לציון זצ"ל, ועמיתיו וידידיו של ראש הישיבה רבי אליהו זצ"ל, שולחים ממיטב התלמידים המובחירים שלהם לישיבה, והדבר מעורר גלים גדולים בכל הישיבות בכל תפוצות הארץ. על מלאכת הרישום אמון הרב ישראל קינד, אשר ידיו רב לו במלאכת הרישום, המפעיל תחתיו מספר רשמים מובילים.

ישיבת אהל התורה (לשעבר שארית יוסף): הישיבה אשר נוסדה בשנת תשכ"ד ע"י הגאון הגדול רבי ניסים טולדנו זצ"ל ממייסדי עולם התורה הספרדי, עומדת כיום בראשותו של בנו מ"מ הגאון רבי יוחנן טולדנו שליט"א ששיעוריו קנו להם שם של כבוד בעולם התורה. בישיבה מציינים את התנופה האדירה ואת הביקוש ההולך וגובר לחבוש את ספסלי בית המדרש של הישיבה, יחד עם שיעור א‘ לבני עליה התקבצו עשרות בחורי קיבוץ ממיטב הישיבות. הישיבה ממוקמת בישוב באר יעקב במקום שקט ופסטורלי אך נגיש לתחבורה.

ישיבת דברי חיים בראשות הגאון הרב יעקב ויזמן שליט"א מצליחה לייצר לעצמה שם של מקום תורה חשוב, שסוחפת אליה בחורים רבים לשערי הישיבה.

ישיבת כסא רחמים: בראשות הגאון רבי מאיר מאזוז שליט"א, מהישיבות הספרדיות הוותיקות, השוכנת מזה עשרות שנים בבני ברק, מונה 250 בחורים ונודעת בשיטת הלימוד הייחודית שלה בניחוח ספרדי של הדורות הקודמים, אותה מנחיל ראש הישיבה לתלמידיו. רבים מבוגרי הישיבה נשלחים על ידי ראש הישיבה לכהן כרבנים ומורי הוראה בקהילות ישראל.

ישיבת תורת דוד: הישיבה בראשות הרב רביבו עברה מבאר יעקב לבני ברק. למרות הטלטולים, הישיבה שומרת על כוחה, וניגשת לרישום עם הישגים יפים בהצלחת התלמידים שבאו אשתקד לשעריה.

ישיבת דרכי דוד בבית שמש בראשות הגר"מ ישראל שליט"א והגר"א חזן שליט"א. הישיבה שינתה את שמה לבית אליהו ע"ש תורם הישיבה. הישיבה בונה בשנים האחרונות את תדמיתה ומקבלת לשורותיה תלמידים מובחרים מטובי הישיבות הקטנות.

ישיבת באר יצחק טלז סטון בראשות הגר"מ תופיק אביעזרי שליט"א שנחשב לגאון עצום בכל התורה כולה ממש, נחשבת לאחת הישיבות המצליחות בעולם התורה הספרדי.

ישיבת אוהל תורה בראשות הגר"ש מועלם הינה ישיבה שהוקמה בשנים האחרונות ומציינת הצלחה ביחס לשנותיה הספורות. הישיבה שמה דגש על ירא"ש ואיכות הבחורים. ישיבה זו מיוחדת בלשמר ולהוסיף באיכות הבחור הנכנס לשעריה, וכל באי שעריה, מעידים על כך.

ישיבת תורת אברהם בראשות הגר"ד זאדה הוקמה לפני שנים ספורות בשכונת גבעת שאול בירושלים. הישיבה משלבת את העיון הישיבתי הליטאי יחד עם הניחוח הספרדי של חכמי ‘פורת יוסף‘.

ישיבת אמיתה של תורה: בראשות הגר"י עיני שליט"א שמוכר בלמדנותו המופלגת. הישיבה מונה כ-100 בחורים.

ישיבת שיח יוסף: רה"י הוא הגר"י טבל שליט"א. הישיבה מתאפיינת בסגנונה הישיבתי, ומונה כ-200 בחורים.

מערכת קו עיתונות דתית תמשיך לעקוב אחרי הרישום בעולם התורה הספרדי ואי"ה לקראת זמן אלול הבעל"ט תתפרסם כתב מסכמת עם כל העדכונים וההתפתחויות.

תגובה אחת
  1. אין על משכנס

השארת תגובה