דרישה: בדיקת חברות הביטוח – שמתעמרות בחולי טרשת נפוצה

עו''ד גיל קראוס  צלמת יעל אורבך
עו''ד גיל קראוס צלמת יעל אורבך

חברות הביטוח וקרנות הפנסיה מתעמרות בחולי טרשת נפוצה, המבקשים להאריך או לחדש את תקופת אובדן כושר העבודה שלהם – כך טוען עו"ד גיל קראוס במכתב תלונה ששלח לאחרונה למפקח על הביטוח במשרד האוצר.

עו"ד קראוס, המלווה זה מספר שנים את עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה", טוען במכתבו, כי התקבלו אצל העמותה תלונות רבות, לפיהן חברות הביטוח קיצרו באופן קיצוני ומגמתי את תקופות אובדן כושר העבודה לחולים המבקשים להאריך או לחדש תקופות אלה.

זאת, לטענת עו"ד קראוס, ללא כל הסבר מניח את הדעת, וחרף העובדה כי טרשת נפוצה היא מחלה קשה חשוכת מרפא, ההולכת ומידרדרת בדרך כלל ושתלווה את החולה למשך כל ימי חייו.

עו"ד קראוס מדגיש במכתבו, כי בעבר, אותם חולים בטרשת נפוצה שלפתע קיצרו להם את תקופות אובדן כושר עבודה, חברות הביטוח אישרו להם תקופות אובדן כושר עבודה שלא היו קצרות משנה. אלא שלאחרונה, לטענתו, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה מאשרות בחלק מן המקרים תקופות של מספר חודשים בלבד, כמו למשל 4 או 5 חודשים לחלק מהחולים "זאת ללא כל סיבה אמיתית ולמרות שאין שינוי במצבם התעסוקתי או הרפואי של החולים (ובחלקם אף מצבם החמיר)".

עו"ד קראוס מוסיף וטוען, כי בהתנהלותן זו יוצרות חברות הביטוח וקרנות הפנסיה מצב שאינו מתקבל על הדעת מבחינת החולים, ואף גורמות פעמים רבות להידרדרות נוספת במצבם.

"התנהלות זו מעמידה את החולים במצב של אי שקט, לחץ נפשי גדול וחוסר ודאות כלכלי… לגרום לאותם החולים לעמוד שוב ושוב בפני מצב זה כל כמה חודשים מחדש זה מצב שאין להשלים איתו ומהווה התעללות והתעמרות של ממש בחולים", דברי עו"ד קראוס, "הרי ברור, כי אדם שחולה שנים רבות במחלה חשוכת מרפא, לא תחול הטבה במצבו בתקופה של ארבעה או חמישה חודשים".

טענה נוספת שמעלה עו"ד קראוס במכתבו קשורה בדרישה של חברות הביטוח לקבל מסמך עדכני רפואי מהחולים, בכל פעם שהם מבקש להאריך או לחדש את תקופת אובדן כושר העבודה.

"חולים רבים מגיעים לביקורות במרפאות הטרשת הנפוצה אחת לחצי שנה או שנה, וכך נוצר מצב אבסורדי שהחולה אינו יכול לספק מכתב עדכני מדי חודשים ספורים, ואז הוא נתקל בקשיים בעת החידוש", דברי עו"ד קראוס.

עו"ד קראוס מבקש במכתבו מהמפקח על הביטוח לבחון את הדברים מול חברות הביטוח ולהורות להן באופן ברור, כי כאשר מדובר בחידוש או הארכה של תקופת אובדן כושר עבודה במקרים של מחלות חשוכות מרפא כמו טרשת נפוצה, אין לאשר תקופות כה קצרות של חודשים ספורים בלבד ללא נימוק הגיוני, ויש לחזור ולאשר תקופות שאינן פחותות משנה.

בתגובה לקבלת המכתב, הודיע המפקח על הביטוח שהתלונה אותה העביר אליו עו"ד קראוס תיבדק, וייערך אודותיה דיון רחב מול גורמים שונים.

עו"ד גיל קראוס https://eghert-kraus.co.il/ מומחה בתביעות לנזקי גוף לרבות תאונות דרכים ותאונות עבודה, מיצוי זכויות מול המוסד לביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותביעות ביטוח

השארת תגובה