דריכות: מה יחליט גדעון סער?

שר המשפטים גדעון סער מחשב את עתידו הפוליטי וצפוי להכריז בימים הקרובים על עתידה של הקואליציה • ניר אורבך, הבהיר שנמאס לו להיות תלוי בחברי רע"ם וצפוי להיות הפורש הבא

עבאס וטאהא, צילום: נועם מושקוביץ - דוברות הכנסת
עבאס וטאהא, צילום: נועם מושקוביץ - דוברות הכנסת

במערכת הפוליטית ממתינים בדריכות להחלטתו של שר המשפטים גדעון סער. אחרי שהציג את ההצבעה על הארכת התקנות לשעת חירום ביו"ש נפלה. סער ראה בהצבעה זו מבחן לקואליציה שהוא חבר בה. מלכתחילה, סיכויה של ההצעה לעבור לא היו גבוהים בשל העובדה שח"כ עידית סילמן הודיעה כי תתנגד.

ההחלטה של סילמן להתנגד גרמה לכך ששניים מהח"כים הערביים (מאזן גנאיים מרע"מ ורינאווי זועבי ממרצ) החליטו אף הם להתנגד. סילמן בסופו של דבר נעדרה. חברי רע"מ נעדרו אף הם והאופוזיציה רשמה ניצחון פרלמנטרי.

בימים כתיקונם, הארכת התקנות נעשית באופן כמעט אוטומטי פעם בחמש שנים. להצעה זו יש למעלה ממאה חברי כנסת שתומכים בה. אלא שהיוצרות התהפכו. מחנה השמאל הרואה בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון את המשך הכיבוש, בייחוד חברי הכנסת הערבים, התייצבו לצד הקואליציה בניסיון לשכנע את חבריהם לתמוך בהצעה שמנוגדת להשקפת עולם ומסדירה את המשך השלטון הישראלי ביו"ש. מנגד, כל מחנה הימין, נאמני ארץ ישראל השלמה ותומכי הסיפוח שמייצגים את תושבי יהודה ושומרון, בחרו להתנגד להחלטה שבעבר תמכו בה פעם אחר פעם ושהם תומכים בה אידיאולוגית.

אלא שהימים לא כתיקונם וההחלטות על אופן ההצבעה מתקבלות על פי שיקולים פוליטיים. החלוקה הדיכוטומית של המערכת הפוליטית המורכבת ממחנה 'רק לא ביבי' מול מחנה 'רק ביבי', מביאה את הכנסת למחוזות הזויים שטרם נראו כמותם.

"הניסוי איתכם נכשל"

בתום ההצבעה שנפלה לאחר ש-58 חברי כנסת התנגדו ורק 52 תמכו בה, התפרץ ח"כ ניר אורבך לעברו של ח"כ מאזן גנאיים והטיח בו: "אתם לא רוצים להיות שותפים – הניסוי איתכם נכשל". ההערכה היא שאם גדעון סער לא יהא זה שיפרק את הקואליציה הנוכחית, ניר אורבך יהיה הבא בתור שיודיע על פרישתו מהקואליציה.

יו"ר רע"ם מנסור עבאס מנסה עדיין להיאחז בשותפות הפוליטית עם הקואליציה הנוכחית. לאחר ההפסד בהצבעה אמר עבאס: "יש סיכוי טוב שהממשלה והקואליציה תמשיך לשרת את כל אזרחי המדינה. מוקדם לקבוע שהניסוי נכשל".

שר החוץ יאיר לפיד אמר בתום ההצבעה: "כמו תמיד אחרי הפסד, נחזור חזקים יותר וננצח בסיבוב הבא". ספק רב אם לפיד מאמין לדברים של עצמו.

מבחינת סער, מדובר במבחן משמעותי לקואליציה. בישיבת הסיעה אמר סער: "לא כל עניין הוא כלי משחק פוליטי. אני חוזר ואומר – על כל חברי הקואליציה לתמוך. זאת החלטת הממשלה ומדובר בדבר יסודי המקיים את הסטטוס קוו הקיים זה 55 שנה. חבר כנסת מהקואליציה שאינו תומך בחוק פועל אקטיבית לפירוקה. בקואליציה אי אפשר רק לקבל, יש גם אחריות. מי שלא יתמוך – לא יוכל לרחוץ בניקיון כפיו. ככה אי אפשר לנהל מדינה".

בקואליציה ניסו להסביר כי חוק תקנות יהודה ושומרון הוא חוק שגרתי, שמוארך מדי חמש שנים מאז 1967, ומסדיר את המצב המשפטי והפלילי של ישראלים המתגוררים בשטחים, מאפשר למערכת האכיפה והשיפוט הישראליים לפעול כלפי מתנחלים, ומסדיר שורה של זכויות וחובות להם הם זכאים. החוק מעולם לא עורר קשיים בעבר, אך הממשלה מתקשה כעת באישורו לאור החלטת האופוזיציה להתנגד באופן גורף לכל חקיקה ממשלתית כדי להפעיל לחץ ולהביא להפלת הממשלה.

אם החוק יפקע בסוף החודש הנוכחי מבלי שיחודש בחוק, צפוי להיווצר כאוס משילותי ומשפטי ביהודה ושומרון. בין השאר, לא ניתן יהיה להעמיד לדין תושבים המתגוררים ביו"ש בבתי משפט בישראל, המשטרה לא תוכל לחקור או לעצור באזור יהודה ושומרון, ומוסדות כמו רשות המיסים וההוצאה לפועל לא יוכלו לפעול בשטחים אלו.

"שתחזיר את המנדט"

ראשי הקואליציה לא אהבו את תוצאות ההצבעה בלשון המעטה. ראשי הקואליציה קוראים ליו"ר רע"ם מנסור עבאס וליו"ר מרצ ניצן הורביץ להדיח את מאזן גנאיים ובהתאמה את רינאוי זועבי מהכנסת. אלא שזה תלוי בהחלטה של השניים להתפטר מעצמם.

"הדבר הנכון וההגון הוא שזועבי תחזיר את המנדט", אמר לפיד. "אנשים צריכים לעשות עם עצמם את ההחלטה – מי שלא יכול לחיות עם הקואליציה הזו שיעזוב ומי שיכול לחיות איתה שיתחייב לה".

לפיד התייחס גם לדברים שהטיח אורבך בגנאים ולפיו "הניסוי עם רע"ם נכשל": "לא כל משפט שנאמר במילה בשעת ריתחא צריך לקחת ככיוון פוליטי. במשך 74 שנה לא היתה בממשלה מפלגה ערבית, אנחנו מביאים שינוי בתחום הזה והוא לא יקרה בקלות. יש לנו שותף – מנסור עבאס – שמוביל את זה באומץ רב מהצד של רע"ם. החברה הישראלית לא תסתגל לזה ביום. יהיו הרבה פעמים שאנשים יגידו שזה לא הצליח ותפקידי להגיד שתהליכים זה עסק מסובך קשה וארוך".

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ הראה לזועבי את הדרך החוצה מהכנסת כשכתב: "‏הממשלה חשובה לנו ולישראל, ולמרצ יש בה הישגים רבים. אנחנו מחויבים להחלפת נתניהו ולבלימת סמוטריץ'/בן גביר. מרצ לא תתן יד לחזרתם לשלטון. זה מחייב מאמץ והחלטות קשות. מי שלא יכול לעמוד בקשיים, יכול לסיים את תפקידו. אני עובד ללא הרף כדי לשמור על הממשלה ולמנוע בחירות. משוכנע שנצליח".

גם ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס למצב הממשלה וניסה לשדר אופטימיות: "השנה הראשונה של הממשלה הייתה השקטה ביותר בעוטף עזה, באשקלון ובשדרות. זה הישג אדיר של הממשלה".

ח"כ מאזן גנאים עצמו הבהיר בראיון לוואלה! כי הממשלה הנוכחית לא עוזרת ל"ניסוי" של קואליציה בשותפות עם מפלגתו להצליח, וכי בכוונתו להמשיך להצביע לפי צו מצפונו גם בפעמים הבאות.

"לא ניתן לדעת אם ניסוי השותפות שלנו נכשל, לא יכול לענות על השאלה הזאת כעת", אמר גנאים, אך הבהיר: "זה יקח עוד כמה חודשים עד שנדע אבל לצערי הממשלה הזאת לא עוזרת כדי שהניסוי הזה יצליח. מי שצריך לקחת אחריות הוא ראש הממשלה בנט שלא הצליח לשמור על חברי המפלגה שלו".

השארת תגובה