עוד מבחן לקואליציה: חוק יו"ש

פעם ב-5 זה קורה וגם הבוקר: החוק להחלת תקנות החירום ביו"ש מגיע להצבעה במליאת הכנסת, אולם עד כה לא ברור אם יש לקואליציה רוב • ח"כ עודה: מאזן גנאים מרע"ם אמר לי שיצביע נגד

מנסור עבאס: צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
מנסור עבאס: צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

החוק להחלת תקנות החירום ביהודה ושומרון צפוי להגיע הבוקר להצבעה במליאת הכנסת, אולם  עד הרגע האחרון לא ברור אם לקואליציה יש רוב להעביר אותו.

יו”ר רע”ם מנסור עבאס ושר החוץ יאיר לפיד צפויים להיפגש הבוקר בניסיון להגיע להסכמות לקראת ההצבעה. לפיד יבקש להבטיח את תמיכתם של ארבעת חברי סיעת רע”ם באישור התקנות, כשהקושי המרכזי צפוי להיות בשכנוע מאזן גנאים.

מקורות ברע”ם אמרו ל’הארץ’, כי עבאס מוכן לתמוך בהארכת התקנות, אם יקבל תמורה שתיטיב עם מצביעיו ועם החברה הערבית. לדבריהם, מהלך כזה יוכל לסייע למפלגה להסביר לבוחריה את תמיכתה במהלך המסייע לכיבוש ביו”ש. הם הוסיפו כי בסיעה יכולים להתייחס להצעה כאל צעד טכני, אם לצדה יקודם מהלך מדיני או צעד מעשי מול הפלסטינים.

לדבריהם, גם אם יובטחו עוד תקציבים לציבור הערבי, במפלגה יתקשו לתמוך בהארכת התקנות.

שר המשפטים גדעון סער הכריז בשבוע שעבר כי מבחינתו מדובר בקו אדום ואי אישור החוק יסכן את עתיד הקואליציה.

סיעת מרצ כבר הודיעה כי תתמוך בחוק, ח”כ עידית סילמן לא מבהירה כיצד תצביע.

בקואליציה שוקלים להכריז על חוק יו”ש כהצבעת אמון בממשלה, כדי ללחוץ על כל סיעת רע”ם להצביע בעד, ובעיקר על סילמן – שהצבעת אי אמון בממשלה יכולה להוות עילה להכרזה עליה כ’פורשת’ – סיטואציה שעלולה ליצור תגובת שרשרת בה סילמן תהפוך באופן רמשי לחלק מהאופוזיציה.

בקואליציה מאיימים, כי אם היא תצביע נגד, הליך ההכרזה עליה כ’פורשת’ יתחיל מיד.

ב’כאן חדשות’ דווח כי מנסור עבאס נשמע פסימי לגבי הסיכוי שהחוק יעבור, בין היתר, בגלל חשדנות של סיעתו כלפי חברת הכנסת ג’ידא רינאוי-זועבי.

לפי שעה רינאוי-זועבי לא הצהירה אם תצביע בעד החוק – וברע”מ לא מתכוונים לתמוך בחוק שזועבי ממרצ מתנגדת לו, כדי שלא להביך את עצמם ברחוב הערבי.

לפי גורמים ברע”ם, בשבועיים האחרונים המתיחות גוברת בין מפלגתם ובין ח”כ רינאוי-זועבי. לפי הדיווח ב’כאן חדשות’, בכיר ברע”ם אמר בשיחות סגורות: “היא לוקחת לנו קרדיט על מהלכים שקידמנו לבד. היא מגזימה”.

יו”ר המפלגה עבאס מבין את גודל המבחן מבחינת רע”ם כמפלגה ערבית בקואליציה ולכן הוא מנסה לשכנע את חברי רע”מ לתמוך בחוק, אולם רק לגבי ח”כ אחד הוא לא אופטימי: “לא רואה איך אגרום למאזן גנאים להצביע בעד החוק”.

בינתיים, המו”מ עם רע”ם הועבר לאחריות של מנכ”לית משרד ראש הממשלה החליפי, נעמה שולץ. גורמים המעורבים בו מספרים שברע”ם יש חברי כנסת שדורשים שרינאוי-זועבי תתחייב תחילה שתתמוך בחוק, לפני שיתחייבו הם.

ח”כ איימן עודה אמר אמש כי הוא וחברי ‘הרשימה המשותפת’ יתנגדו בהצבעה במליאה לתקנות יו”ש וכי גם חבר הכנסת מאזן גנאים מרע”ם, חבר הקואליציה, אמר לו שיתנגד. “אני לא מפרש את רע”ם, אבל מאזן גנאים אמר לי שהוא יתנגד – מקווה שהוא יישאר איתן”, סיפר.

בתגובה לדבריו של עודה בנושא ההצבעה על תקנות יו”ש, אמר ח”כ מאזן גנאים מרע”ם: “הוא לא יודע איך אצביע, אני שומר את ההחלטה שלי לעצמי”.

לפי דיווח ב’כאן חדשות’, שר המשפטים הבהיר לבכירי הממשלה כי  האמירה שלו שהפלת חוק יו”ש תסיים את הממשלה, לא תקפה אם ח”כ עידית סילמן היא שתפיל את החוק.

השארת תגובה