רגע לפני בג"ץ: הח"כים ביקרו בחומש

הלחץ על הקואליציה גובר: 10 חברי כנסת של שדולת ארץ ישראל בראשות ח״כ יואב קיש וח״כ אורית סטרוק עלו הבוקר יחד עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן לחומש ודרשו: לא לפנות את הישיבה. יוסי דגן: "אין לממשלה מנדט לפנות את חומש"

חברי הכנסת בחומש
חברי הכנסת בחומש

הלחץ על הקואליציה גובר. 4 ימים לפני העברת תשובת המדינה לבג"ץ בנושא חומש, עשרה חברי כנסת משדולת א״י מ 4 סיעות: ליכוד, ימינה, ציונות הדתית וש"ס בראשות ח״כ אורית סטרוק וח״כ יואב קיש בהם יו"ר הקואליציה לשעבר חכ עידית סילמן, ויו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ עלו לחומש יחד עם ראש המועצה האזורית שומרון לדרוש שישיבת חומש לא תפונה, וכי תשובת המדינה תהיה בהתאם. חברי הכנסת בהם: יואב קיש, אורית סטרוק, עידית סילמן, יולי אדלשטיין, בצלאל סמוטריץ, איתמר בן גביר, עמיחי שיקלי, יוסי טייב, אופיר סופר, ושמחה רוטמן.

ביום חמישי הקרוב צפויה המדינה להשיב לבג"ץ בנושא חומש, מה שמעורר מתיחות רבה. תשובה זו עלולה להיות הגורם שיביא לעקירת הישיבה או להשארתה במקום.

העלייה מתקיימת גם על רקע העלאת חוק ביטול ההתנתקות ביום רביעי הקרוב בכנסת. את הסיור במקום הובילו ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן יחד עם שדולת ארץ ישראל הכנסת בראשותם של ח"כ יואב קיש (ליכוד) וח"כ אורית סטרוק (הציונות הדתית). במהלך הביקור פגשו חברי הכנסת את תלמידי הישיבה ואת ראש הישיבה הרב אלישמע כהן.

ראש המועצה אזורית שומרון יוסי דגן אשר מוביל כבר שנים רבות את המאבק למען החזרה לישובי צפון השומרון, ומגורש בעצמו מהישוב שא-נור, הודה לחברי הכנסת שהגיעו על תמיכתם בישיבת חומש ובביטול החוק. לדברי דגן: "אין לממשלה מנדט לפנות את חומש, הממשלה הזו תתחלף, ואנחנו נשמור על חומש עד שנביא להחלפתה. הרוב הגדול בעם ובכנסת לא רק שמתנגד לפינויים האכזריים ולפרס לטרור שהממשלה הזאת מנסה לתת לאחר רצח יהודה דימנטמן הי"ד, רוב העם ורוב חברי הכנסת דורשים להחזיר את חומש מחדש, הגרוש היה טעות, פשע ואיוולת ברור לכולם שצריך לתקן אותו ואנחנו הגענו לכאן, קבוצה גדולה של ח"כים המייצגים את רוב בית המחוקקים של מדינת ישראל, בחיבוק ובהצדעה לחלוצי ישיבת חומש בראשותו של הרב אלישמע כהן, באמירה ברורה שאת הטעות של הגירוש צריך לתקן".

עוד אמר דגן, "פעם ראשונה בתולדות המדינה, שאחרי רצח המדינה נלחמת בקורבנות, בחבריו של הנרצח, במקום להילחם במי שרצח. הרדיפה כנגד הישיבה חייבת להיפסק. אנחנו מאוחדים בדרישה מהממשלה- הסירו את ידיכם מחלוצי ישיבת חומש, ובנו את הישוב הזה מחדש".

חה"כ יואב קיש, יו"ר שדולת א"י אמר כי, "פינוי חומש הוא קו אדום. שדולת ארץ ישראל הגיעה הבוקר לחומש כדי לחזק את ידי המתיישבים החלוצים ולומר באופן ברור: פינוי חומש הוא התקפלות בפני הטרור. אסור לחזור על הטעות של ההתנתקות – ויתורים ונסיגות מחלישות את ביטחון ישראל".

יו"ר שדולת א"י בכנסת ח"כ אורית סטרוק אמרה: "באנו לחומש לומר בקול צלול וברור: אין לממשלה מנדט לפנות את חומש. שדולת א"י בכנסת מייצגת את הרוב הברור והמוחלט של חברי הכנסת, הרוב הימני שגם תמך בהצעת החוק לביטול ההתנתקות בצפון השומרון. אנחנו דורשים מהממשלה למנוע בסוף השבוע הקרוב את ההתפרעות של אנשי השמאל הקיצוני כלפי ישיבת חומש, ולהשתמש לשם כך בכל היכולות של מערכת הבטחון המופעלות שלא בצדק כנגד ישיבת חומש".

יו"ר הקואליציה הפורשת ח"כ עידית סילמן: "פגיעה בישיבה, בלומדי התורה , בזכרו של יהודה הי״ד ובהתיישבות – תהיה אסון לעם ישראל ונצחון נוסף לאויבינו שיודעים כנראה יותר טוב מאיתנו – התורה והארץ הם מקור הכוח של העם היהודי. אני מצפה שחברי בימינה לא יתנו יד לפינוי הישיבה ושינוי הסטטוס קוו בחומש, כפי שהתחייבו".

יו״ר הציונות הדתית ח״כ בצלאל סמוטריץ׳: "ממשלת ישראל איבדה את הרוב בציבור ובכנסת ואין לה הלגיטממיה לפנות את חומש ולפגוע בהתיישבות. הרוב בעם ישראל נמצא עם גיבורי חומש וביום רביעי הגיע הזמן שגם חברי הקואליציה יצביעו בעד עמדת הרוב לביטול את חוק ההתנתקות".

יו"ר הכנסת לשעבר ח"כ יולי אדלשטיין אמר כי, "עלינו הבוקר לסיור נוסף בחומש, שמאויימת לא רק על ידי הממשלה, אלא גם על ידי אנרכיסטים מהשמאל הקיצוני.

מי שאינו מבין כי חזרה להתיישבות קבע חזקה ויציבה בצפון השומרון הוא אינטרס בטחוני ואסטרטגי עבור מדינת ישראל – אינו שם את טובת מדינת ישראל בראש מעייניו.

התעצמות הטרור בצפון השומרון חייבת לקבל מענה מיידי – הן ברמה הצבאית והן ברמה האסטרטגית. אנחנו כאן כדי לעשות את מה שממשלת בנט ולפיד לא יכולה לעשות – לשמור על מדינת ישראל".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר בסיור שדולת ארץ ישראל לחומש: "אין כמו לחזור הביתה לחומש. הגענו לחומש במסגרת סיור שדולת ארץ ישראל עם ראש המועצה יוסי דגן. סיור חשוב ביותר, אבל לא פחות חשוב שבנט יקיים את הבטחות הבחירות שלו, לפחות בנושא הזה. בהרבה הבטחות בנט שיקר וכיזב, לפחות בנושא הזה "לחזור הביתה לחומש", אין שום סיבה שלא נעשה את זה".

ח"כ בן גביר הוסיף: "המקום אינו מיושב, אף אחד לא מגיע ונכנס וכולם יודעים שמדינת ישראל היא בעלת הבית, צריך לחזור לחומש".

ח"כ עמיחי שיקלי אמר כי, "גנץ שביקש למצב את עצמו כאיש מרכז מתגלה בשנה האחרונה כחוד החנית של השמאל הקיצוני מאירוח אינטימי של ראש רשות הטרור בבביתו, עבור לאי ישום חוק קיזוז משכורות המחבלים וסיכול הדיונים בעניין בכנסת, והשיא מתקפה חזיתית חסרת תקדים על מתיישבי חומש, כשלראשונה בתולדות הציונות בתגובה לפיגוע בו נרצח יהודה דימנטמן הי"ד עולים עם d9 על נקודת ההתיישבות היהודית הקרובה, ככה לא מייצרים ביטחון וככה לא עושים ציונות".

ח״כ אופיר סופר מהציונות הדתית: ״גאה להיות חלק ממפלגה שמובילה את השיח לחזרה לחומש ולהחלת הריבונות על ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. כשנחזור לשלטון בקרוב בעזרת ה׳, נפעל למימוש החזון מתוך אמונה גדולה בהתיישבות בכל חלקי ארץ ישראל״.

ח"כ יוסי טייב, סיעת ש"ס בכנסת אמר כי, "הסדרת היישוב חומש הינו נדבך חשוב ומרכזי ביישוב הארץ ע"י בניה ובוניה. אי הסדרת היישוב חומש משמעותו הרכנת ראשה של מדינת ישראל בפני הטרור הערבי הפוגע בנו ללא רחם. ארץ ישראל על כל שטחיה שייכת לעם היהודי מאז לעד ולתמיד, לנצח נצחים".

חה"כ שמחה רוטמן: "על שולחן הכנסת מונח היום החוק לביטול איסור הכניסה הגזעני לחומש. לא ייתכן שלאחר שכנסת ישראל הביעה רצונה ברוב גדול לבטל את החוק, בני גנץ יפעל לחיסול ההתיישבות היהודית במקום".

כאמור, מאז שהוגשה הצעת החוק לביטול חוק ההתנתקות, ראש המועצה יוסי דגן שהוא בעצמו מגורש משא-נור, פועל מאז שנבחר לכהן כראש מועצה יחד עם השדולות בכנסת להעברת הצעת החוק. כזכור, דגן הקים יחד עם חבריו את מטה חומש תחילה ובשנים האחרונות הוא מוביל הגעה של חברי כנסת למקום וכן מוביל מהלכים פולטים על מנת להעביר את ביטול חוק ההתנתקות. כמו כן, בחודשים האחרונים התקיימו שתי צעדות ענק לחומש עם אלפי אנשים בהובלתו של דגן בעקבות הרצח של יהודה דימנטמן הי"ד שנרצח בעת שעשה את דרכו מלימוד בישיבת חומש לעבר ביתו בשבי שומרון.

השארת תגובה