רשקוב: אחרי 270 שנה, התגלתה המצבה

המצבה והאוהל שהוקם מעליה ע''י אגודת 'אהלי צדיקים'
המצבה והאוהל שהוקם מעליה ע''י אגודת 'אהלי צדיקים'

בשורה מפתיעה ומשמחת בעולם התורה והחסידות: אחרי למעלה מ-270 שנה מאז הסתלקותו של תלמיד הבעש"ט, רבי שבתי מרשקוב זי"ע, התגלתה מצבת קברו בבית החיים העתיק בעיירה רשקוב השוכנת במחוז טרנסניסטריה שבמולדובה, על ידי יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' ישראל מאיר גבאי, הודות לסיוע הרב פנחס זלצמן רבה הראשי של מולדובה.

רבי שבתי מרשקוב היה מגדולי המקובלים בדור הבעש"ט ושימש לפרנסתו כסופר סת"ם. שמו התפרסם בשל סידור שערך וסידר על פי כוונות האר"י: סידור רבי שבתי מרשקוב. הסידור נדפס במהדורות רבות ואדמו"רים רבים נהגו להשתמש בו בתפילות, בפרט במעמדי קודש כמו תקיעת שופר בראש השנה ונענועים בחג הסוכות. סידור זה מוזכר רבות בספרי חסידות ונחשב כמקור בר סמכא בנוגע לדעת הבעש"ט בנושאים רבים. בסידור מופיעים חידושים בקבלה ששמע מחבר הספר מפי הבעש"ט בעצמו.

משך כל השנים היה ידוע כי רבי שבתי הסתלק ונטמן בבית הקברות ברשקוב, אולם בצוק העתים וברבות השנים לא נודע מקום קבורתו. בנוסף לכך משך עשרות שנים לא היתה גישה לבית הקברות היות והוא שכן בקרבת מקום לאחסון פצצות גרעין שנותרו מימי מלחמת העולם השנייה, והכניסה לאזור נאסרה על ידי השלטונות.

בתקופה האחרונה פעל ר' פנחס זלצמן יחד עם בני הקהילה היהודית ברשקוב והסביבה, לניקוי יסודי של כל שטח בית הקברות על ידי ניכוש הצמחייה הגבוהה שהקיפה את כל המתחם, לצד גיזום העצים שצמחו פרא בכל האזור והסתירו את המצבות הרבות הפזורות על פני השטח, ולמרבה הצער רוב המצבות שבורות ובלתי קריאות, כך שנדרשת עבודה יסודית ומקצועית של העמדת המצבות וסידורן כראוי.

הרב ישראל מאיר גבאי יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' סיפר: "משך שנים ידעתי שאני צריך לחפש את המצבה של רבי שבתי מרשקוב, מגדולי תלמידי הבעש"ט, אולם לא היתה גישה מסודרת לשטח בית הקברות. לאחרונה, בזכות הפעילות המקצועית של ידידי הרב זלצמן לניקוי וסידור בית העלמין, לצד סידורי הגישה הנאותים למקום, יכולתי לעבור מצבה אחר מצבה ביסודיות רבה, עד שבסייעתא דשמיא הגעתי אל המצבה הזו עם הכיתוב העתיק המעיד על הגוף הקודש הטמון תחתיה כבר כמעט 280 שנה".

על פי הכיתוב שעל גבי המצבה, נראה בבירור שתאריך הסתלקותו של רבי שבתי מרשקוב הוא ביום כ"א סיון תק"ה. יש לציין שבמקומות אחרים הובאו תאריכים אחרים המציינים את יום הסתלקותו, אולם הכיתוב על המצבה מוכיח יותר מכל את התאריך המדויק, אותו יש לציין כיום ההילולא של הצדיק, זי"ע.

עוד מציין ר' ישראל מאיר: "במהלך החיפושים נתקלתי בשתי מצבות חשובות של רבני המקום וניקינו אותם בכבוד הראוי, וברצוננו בע"ה להמשיך לפעול בכל שטח בית הקברות, להעמיד מצבות שבורות ולתקן את הנוסחאות הכתובים עליהן, כראוי וכנכון".

ר' פנחס זלצמן רבה של מולדובה אמר: "יום שמחה גדולה הוא לנו ולכל בית ישראל עם גילוי המצבה של רבי שבתי מרשקוב, אחרי מאות שנים שלא היה ידוע היכן מקום קבורתו של צדיק וקדוש זה. תודתי העמוקה נתונה בזאת לידידי הרב ישראל מאיר גבאי שהשקיע מאמצים רבים לאיתור המצבה, וכן לקהילה היהודית בקישינב והסביבה שטרחו ועשו כאן עבודת קודש לנקות את בית העלמין מכל העצים והצמחייה, וכך אפשרו לר' ישראל מאיר גבאי להגיע אל המקום ולמצוא את המצבה המיוחלת".

השארת תגובה