הפעולה שהסתבכה בעזה? מחמוד חיר א-דין

הבוקר הותרו לפרסום שמו ותמונתו של סא"ל מחמוד חיר א-דין שהציל את חבריו כשנהרג בפעולה מבצעית חשאית ב-2018 בעזה – נתניהו: הכרתי אותו כלוחם עז נפש שתרם רבות לביטחון ישראל

מחמוד חיר א-דין
מחמוד חיר א-דין

סא"ל מחמוד חיר א-דין היה בן 41 פחות חודש כשנהרג בפעילות מבצעית ברצועת עזה. איש צללים, ההרוג הבכיר ביותר של צה"ל מאז "צוק איתן", לוחם ומפקד שאפילו לאחר מותו לא פורסמו שמו ו/או תמונתו. הבוקר התיר צה"ל לפרסם את שמו, תמונתו וסיפורו של הגיבור שנודע עד כה כסא"ל מ'.

ב-11 בנובמבר 2018 יצא סא"ל חיר א-דין עם חייליו לפעולה חשאית בעומק שטח רצועת עזה, ובמהלכה התפתחו חילופי אש בין אנשי הכוח המיוחד לפעילי טרור פלסטינים, לאחר שחשדו בכוונותיהם. מתחקיר האירוע בחאן-יונס עולה כי סא"ל חיר א-דין, יחד עם קצין נוסף, רס"ן ד', היו מחוץ לרכב, אחרי שעברו תחקיר על ידי כוח של חמאס שחשד בהם. סא"ל א' שהיה מפקד הכוח והיה ברכב הבין שהם עלולים "להישרף" ושהכיסוי שלהם נחשף, ולכן קיבל את ההחלטה הדרמטית לפעול באש חיה. הוא פגע בשוגג בחברו, סא"ל חיר א-דין, והרג אותו.

סא"ל מחמוד ז"ל, בן בכור להוריו אחמד ונזירה, היה נשוי ואב לשני בנים. הוא שירת כקצין, לוחם וכמפקד במערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין. אחרי מותו הוענק לו על ידי הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, ציון לשבח על פעילותו במבצע, לאחר שהפגין אחריות, מנהיגות, קור רוח, ואומץ לב עילאי תחת אש על מנת להגן על חבריו, מתוך יוזמה וחתירה למגע.

רה"מ בנט אמר לאחר הפרסום: "עברו שלוש וחצי שנים מאז שסגן אלוף מחמוד חיר אל-דין ז"ל נפל בקרב במבצע סודי בחאן יוניס, ורק עכשיו מותר לנו לגלות את שמו ולהודות לו על תרומתו ומסירותו לביטחון המדינה. ‏מחמוד ז"ל היה לוחם בסיירת צנחנים ואחר כך צמח בשורות הצבא להיות סגן אלוף במערך המבצעים המיוחדים של צה"ל. גיבור ישראל שעוטר לאחר מותו בצל"ש הרמטכ"ל. ספדתי לו בהלוויתו וכעת יש זכות לעם ישראל להכיר אותו, את שמו ואת פניו של גיבור ישראל, סגן אלוף מחמוד חיר אל-דין, בגלוי".

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו: אני מצדיע לגיבור ישראל מחמוד חיר א-דין. בזמן המבצע הייתי בביקור ממלכתי בפריז ודווחתי על ההתקדמות של המבצע וההתפתחויות הדרמטיות של אותו לילה. ליבי נקרע כשהגיעה הידיעה על נפילתו של סגן אלוף מחמוד חיר א-דין. הכרתי אותו כלוחם עז נפש שתרם רבות לביטחון ישראל. לאחר נפילתו ביקרתי עם רעייתי שרה את משפחתו הנפלאה בכפר חורפיש וגילינו שבנוסף להיותו לוחם ומפקד אמיץ, מחמוד היה גם נדבך מרכזי בקהילה בה חי ותרם רבות בתחום החינוך. מדינת ישראל מתברכת שנמצאים בקרבה אנשים כמו מחמוד ומבכים את האובדן העצום למשפחתו, לצה״ל ולמדינה.

מאז המבצע אסר צה"ל את פרסום שמו משיקולים ביטחוניים, והיום, לאחר דיון שערך ראש אגף המודיעין, אלוף אהרון חליוה, עם נציגי הצנזורה הצבאית, ובהסכמת בני משפחתו, הוחלט לפרסם את שמו ותמונתו.

השארת תגובה