עט נובע – לא סתם עט

צילום pixabay
צילום pixabay

בעבר אנשים חשבו שבשנות האלפיים אנשים יתניידו במכוניות מעופפות ויעברו לגור בחלל, והנה בכ"ז במאה ה-21 אנו עדיין נוסעים במכוניות על הכביש וגרים בישראל ועל אף שרוב התקשורת שלנו עברה לפלטפורמות דיגיטליות כמו וואטסאפ, פייסבוק, טוויטר ורשתות חברתיות נוספות אנו עדיין מוצאים את עצמנו זקוקים לעט. בימינו עט נראה לנו כמו דבר בר השגה, פשוט ומובן מאליו, אך בעבר עטים היו נחלתם של אנשים שידם משגת בלבד וההמצאה שלו הצריכה מחשבה וטכנולוגיה גבוהה (ממש הייטק של פעם). העטים שהיו בעבר הרחוק לא היו מאפשרים כתיבה חלקה ונוחה, אך כל זאת השתנה עד שהומצא עט נובע. מה זה עט נובע אתם שואלים?

עט נובע – מה זה?

עט נובע הוא עט בעל ציפורן ומיכל דיו, כאשר הדיו שבמיכל מוזרם לספק הדיו ומשם יוצא אל הציפורן ובכך מתאפשרת פעולת הכתיבה. זרימת הדיו בעט הנובע מתאפשרת הודות לעיקרון הנימיות (היכולת של נוזל לעלות במקום צר כמו צינור דקיק, בהיעדרם של כוחות חיצוניים ולפעמים גם בניגוד אליהם, כמו כוח הכבידה למשל) המאפשר את זרימת הדיו בצינורות נימיים ללא סיוע של אביזר או משאבה. עט נובע הינו באמת טכנולוגיה גבוהה לימים בו הוא הומצא, שכן ההמצאה שלו הצריכה ידע בפיזיקה וכן טכנולוגיה הנדסית. המילוי של מיכל הדיו מתבצע על ידי החלפת מיכל באמצעות משאבה שמתחברת לספק הדיו ולציפורן ושואבת את הדיו מקסת הדיו. כמו כן זה יכול להתבצע גם על ידי משאבת בוכנה הזהה בפעולה שלה למשאבה רגילה וההבדל ביניהן הוא שמשאבת הבוכנה מובנית בתוך העט ולכן גם מכילה יותר דיו.

עט נובע – קצת היסטוריה

חברות העטים הראשונות בעולם נוסדו במאה ה-19 והאנשים שייסדו את חברות אלו היו אנשים בעלי רקע בתכשיטנות, מה שהפך את העט הנובע לא רק לכלי פרקטי, אלא לתכשיט לכל דבר ועניין. היצרניות הראשונות בעולם היו חברות כמו ווטרמן, פרקר, שפר וקרטר מארצות הברית. באירופה קמו חברות כמו מונט בלאן, פליקן, זוננקן פאבר קסטל הגרמנית, swan האנגלית, טיבלדי האיטלקית ועוד.
עט נובע זכה להצלחה לא רק בזכות הטכנולוגיה הגבוהה שהוא הביא בזמנו, אלא גם בגלל ההנאה מהשימוש בו; הכתב יוצא נקי וברור (דבר לא מובן מאליו בכלל בהקשר של המאה ה-19), חוויית נוחות הכתיבה כתוצאה מן המגע של הציפורן בדף וכן בשל העיצובים הייחודיים שלו (כפי שציינו, רוב יצרני העטים הגיעו מרקע של תכשיטנות).

עט נובע – ומה בהווה?

בשנות החמישים של המאה ה-20 נוצר מעבר המוני לעטים כדוריים, ובשנות ה-70 נכנסו הטושים לשוק, ובמאה ה-21 אנו בכלל מקלידים במקלדת; אך בשנים האחרונות אנשים חוזרים לגלות את ההנאה והאסתטיקה שיש בעט נובע והוא הפך לפריט אספנות יוקרתי וייחודי.

השארת תגובה