בית המשפט: מבצעי הלינצ' יצאו ל'התרעננות'

ביהמ"ש אישר לאחד ממבצעי הלינץ' האכזרי במור גאנאשווילי לצאת לשעות התרעננות ללא איזוק אלקטרוני. עורכי דינו של גאנאשווילי מארגון חוננו פנו לפרקליטות המדינה בבקשה לערער על ההחלטה

בית סוהר
בית סוהר

'חלונות התאווררות' למחבל שביצע לינץ': שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, ניצן סילמן, אישר למחבל אדהם בשיר לצאת לשעות התרעננות ללא פיקוח אלקטרוני במהלכן יוכל להסתובב חופשי, למרות המסוכנות הנשקפת ממנו. מדובר באחד ממבצעי הלינץ' האכזרי במור גאנאשווילי בעיר עכו בשנה שעברה, שהורשע במעשי טרור של חבלה בכוונה מחמירה והתפרעות.

עורכי הדין חיים בלייכר ואופיר שטיינר מארגון חוננו המייצגים את ג'אנאשוילי, פנו בדחיפות לפרקליטות המדינה בדרישה לערער על החלטת בית המשפט לפיה המחבל האלים חופשי ומורשה לעשות ככל העולה על רוחו, בעודו ממתין שייגזר עונשו בגין פגיעה אכזרית באזרח יהודי על רקע לאומני.

במכתב בהול ששיגרו עורכי הדין של ג'אנאשוילי לפרקליטות המדינה, תוארו ההשפעות הקשות של החלטת בית המשפט על ג'אנאשוילי שמתמודד עם טראומה קשה מאז אירוע הלינץ' "מרשנו עודנו מנסה 'לאחות את השברים' – בגופו, ברוחו ובשגרת יומו – לאחר אירוע הלינץ' בו כמעט וסיים את חייו. הוא שרוי בחרדה מתמדת כי אותה קבוצת פורעים, או חבריהם, יפגשו בו ויבקשו 'לסיים את המלאכה'. מידת – מה של מזור הוא מוצא בדיונים המשפטיים אליהם הוא מקפיד להגיע, שם הוא חוזה בעיניו במערכת אכיפת החוק דואגת לשמור את התוקפים הרחק מהרחוב".

"כל החלטה הנוגעת להותרת העצורים מאחורי סורג ובריח או בפיקוח אלקטרוני מניחה במעט את דעתו, ומאפשרת לו להתעורר ביום שלמחרת מעט שליו יותר ולפנות להליכי השיקום. לעומת זאת, כל אימת שקיים החשש כי העצורים מקבלים בחזרה את חירותם, או חלק ממנה, חש מרשנו כאילו בכל רגע ורגע יכול אחד מהם לארוב לו ולהמשיך את הפגיעה בו. תחושה זו הינה תחושה עמוקה, משתקת, כזו שאינה מאפשרת לו מרגוע לנפשו", כתבו עורכי הדין מארגון חוננו.

"עירו של העצור, שפרעם, מצויה מרחק של כמחצית השעה בלבד מעיר מגוריו של מרשנו – חיפה" הוסיפו עורכי הדין, ותמהו על החלטת בית המשפט "'חלון' בן שעתיים תמימות, בהן לרשויות לא תהיה כל אינדיקציה להתרחקותו של העצור ממקום ומגוריו או למקומות אליהם הוא מגיע, הינו די והותר על -מנת להגיע עד לפתח דלתו של מרשנו. מצב זה ממלא את ליבו של מרשנו פחד, שמא יבוא העצור – בעניינו הסכים גם ביהמ"ש כי קיימת לגביו מסוכנות קונקרטית, אחר שהורשע בעבירות אלימות חמורות – ויבקש להרע לו".

לדברי עורכי הדין בלייכר ושטיינר, החלטת בית המשפט מקדמת ומעודדת שורת הקלות מרחיקות לכת עם אדם שהורשע במעשה טרור של חבלה חמורה. הרשעתו מעמידה אותו ברף הגבוה של המסוכנות לציבור בכלל, ולמי שכבר נפגע ממנו בעבר – ג'אנאשוילי – בפרט.

בפניה תואר אחד מנימוקיו של השופט סילמן לאפשר את חלונות ההתרעננות, נימוק שטען כי ניסיון הרצח התרחש בזמן של מבצע צבאי " היה רקע של מבצע צבאי, ועוד בימי חג". על כך השיבו עו"ד במכתבם: "המבצע הצבאי לא נערך ברחובותיה של העיר עכו, אלא הייתה זו המתיחות הביטחונית הקשה שחלחלה לרחובות וללב העצור. והנה, אנו מוצאים עצמנו במציאות של מספר שבועות רצופים בהם פיגוע רודף פיגוע. אזרחים רבים איבדו את חייהם, או היו קרובים מאוד לכך. המתיחות גואה, ובייחוד בולטות קריאות ארגון חמאס בהר הבית להמשיך את ההסלמה. וכי מפני מתיחות זו חסין העצור?! וכי אין בכך כדי להקים חשש מפני מי שכבר העיד במעשיו שמתיחות זו מובילה אותו להתנהג באלימות קשה?", תהו עורכי דינו של ג'אנאשוילי.

בסיום המכתב, ביקשו עוה"ד מארגון חוננו מפרקליטות המדינה לערער על החלטת בית המשפט – "משום כל האמור, לא מוצא מרשנו מנוח לנפשו. על כן, נבקשכם לערער על החלטת ביהמ"ש בדחיפות, למען תישקל בשנית מסוכנותו הקונקרטית של העצור, על רקע יתר הנסיבות, בתקווה שישוב למעצר מלא בתנאים של איזוק אלקטרוני".