מהי כלבנות טיפולית?

צילום: freepik
צילום: freepik

בעידן בו כל אדם עם אינטליגנציה רגשית ממוצעת פונה ללימודי טיפול דרך קורסים מהירים כאלה ואחרים, העולם הטיפולי עומד למבחן היעילות וההגינות שלו. אין ספור סוגי טיפולים צצים לאוויר, נושאים כותרות מפוצצות של כל האותיות שיש לשפה האנגלית להציע, נוגעים בתחומים ותתי תחומים שמסומנים כמקור לטיפול בנפש האנושית ומזמינים להעמיק, להביא לתודעה ולהבריא אותם מן השורש. האדם הפשוט שמחפש דרך מתאימה, מהלך כתועה בין שלל ההצעות והטיפולים, מהמר על ליבו וכספו, מניח אותם על קרן הצבי ולו כדי לקבל במעט את אשר חיפש. ונשאלת השאלה, האם אדם מול אדם זהו הפתרון היחיד לטיפול מיטבי? או שישנן דרכים נוספות שיכולות לשלב בע"ח וכמה אפקטיביות הן?

במאמר זה אשמח לחשוף אתכם לשיטה הייחודית העונה לשם – כלבנות טיפולית או למקורה טרם שהתפתחה ספציפית לתחום הכלבים- זואותרפיה ומציעה תוספת מעניינת לטיפול מאוזן ובריא יותר.

אם נרצה לגעת כמעט במקור שלה, נצטרך ללכת לאחור אי שם לשנת 1972, בדירת מחסה ביורק שבבריטניה, בה צולם לראשונה טיפול באמצעות בעל חיים. הטיפול באמצעות בעל החיים היווה כלי להסדרת התנהגות אלימה/ נסערת בקרב מטופלים. מאז הופיעו תמורות והתפתחויות רבות בתחום, ביניהם סדרת מאמרים בנושא שכתבו "לוינסון ומלון" על המתודה הנ"ל, חקר הקשר בין האדם לכלב, יצירת תוכניות שונות להכשרת מטפלים באמצעות בעלי חיים ועוד. בישראל התפתח התחום כאשר בשנת 1996 הוקם פרויקט חיות וחברה דרך אוניברסיטת תל אביב שעסק בתרומות המגוונות המופקות מהקשר ההדדי בין בעלי החיים לבני האדם. התפתחות פרקטית יותר הופיעה בשנת 2002 וכללה את הקמת החברה הישראלית בשם "מדברים עם כלבים" אשר יצרה מסלול סטודנטיאלי בנושא חינוך, סיוע ושיקום בעזרת כלבים וגייסה מטפלים רגשיים באמצעות בעלי חיים.

אז אם טיפול בבעלי חיים, למה דווקא כלבים? אם נחפש אחר תימוכין שמקורם ביהדות נמצא בתלמוד היהודי את הציטוט הבא "וזהו שאמר שהכלב מכיר את קונו, כי כבר התבאר למעלה בפרק הכונס כי הכלב הוא בעל נפש, ולכך יש בו הכרה, ונקרא בשביל זה כלב – שהוא כולו לב" ציטוט זה גורס כי משורש שמו של הכלב הוא כולו לב ולכן מכיר ומבין את בעליו. אם נרצה נוסף על כך חיזוקים שמקורם בעולם המחקר והביולוגיה נמצא מחקרים רבים המוכיחים את יעילותו של נוכחות כלב בקרבת בני אדם. ממצאים ממחקרים שונים מצאו כי הכלב מקל על האדם את תופעת הבדידות ומביא אותו לאריכות שנים רבה יותר לעומת אדם בודד, ליטוף הכלב מייצר הרפיה, שחרור אוקסיטוצין (אשר מכונה גם "הורמון האהבה ומגביר קירבה חברתית") ומתוך כך הפחתת חרדות ועוד רבים כאמור.

לאחר היכרות עם היתרונות שבקרבה בין האדם לכלב, נכיר את שיטת הטיפול-

ההגדרה הכללית למושג הוא טיפול באמצעות בעל חיים ובמקרה זה- באמצעות הכלב. טיפול מסוג כזה מהווה הזדמנות לתרגול ושיפור מיומנויות ויכולות שונות בקרב במטפל ביניהן- מוטוריקה עדינה מוטוריקה גסה, שיווי משקל, יכולת ארגון ותכנון, התמודדות עם לחץ, תסכולים,ויסות רגשי תקשורת ועוד.

מהי חלוקת התפקידים במשולש הטיפולי?

תפקידו של המטופל – להבריא ולשפר את תפקודיו השונים באמצעות שיטת טיפול מהנה וייחודית שתעניק נוסף לכל אלה כלים להתמודדות עם אתגרים רגשיים, פיזיים וחברתיים.

תפקידו של הכלב- להירתם לצורכי המטופל ומתוך הנתינה לקבל באופן הדדי את אמון ואהבת המטופל.

תפקידו של מדריך הכלבנות הטיפולית-ראשית לזהות את הצורך של המטופל דרך אבחון מקצועי ולהגדיר את מטרות הטיפול ובהתאם לכך לבנות תכנית מותאמת דרכה ירתום המטפל את הכלב ומיומנויותיו הספציפיות העונות לצורכי המטופל לשם טיפול מיטבי ותהליכי. נוסף על ההתאמה המקסימלית למטופל, על המטפל לדאוג ליצור מערכת יחסים הדדית בין הכלב לבין המטופל תוך תודעה של שמירה על תנאיו הבריאותיים והרגשיים של הכלב לא פחות מתנאי המטופל.

הטיפול מעניק חוויה של נתינה, אהבה, העצמת האחר, חמלה, והיכולת להתמודד עם מצבים שונים.

השארת תגובה