חיפה: העירייה ויתרה על היטלי השבחה

בשורה להתחדשות העירונית בחיפה: בוטלה דרישת ראש העיר להיטל השבחה של עד 50% בפינוי בינוי – מועצת העיר החליטה כי לא ייגבה היטל השבחה בפרויקטי התחדשות בכל העיר למעט ברכס הכרמל

אילוסטרציה: פרויקט התחדשות עירונית של חברת יוסי אברהמי ונקסט אורבן בחיפה הדמייה כוללת של שכונת שער העלייה קרדיט הדמייה OLIN
אילוסטרציה: פרויקט התחדשות עירונית של חברת יוסי אברהמי ונקסט אורבן בחיפה הדמייה כוללת של שכונת שער העלייה קרדיט הדמייה OLIN

בשורה להתחדשות העירונית בחיפה: מועצת העיר אישרה את ביטול הדרישה להיטל השבחה בפרויקטי פינוי בינוי בכל העיר למעט באזור הכרמל. כזכור, ראשת העיר עינת קליש רותם דרשה היטלי השבחה בגובה עד 50% על אלפי יח"ד בהתחדשות עירונית, זאת בניגוד להבטחות קודמות ועל אף שחלקן כבר אושרו בפטור מלא.

קליש רותם נשענה על חוק ההסדרים שמאפשר לרשויות המקומיות לקבוע את גובה היטלי ההשבחה עד לחודש מאי השנה, ואכן פירסמה מסמך מדיניות הדורש את ההיטלים. ואולם, לאישור מועצת העיר שהתכנסה ביום שלישי האחרון בערב (5 באפריל) הוצג מסמך הצעה מתוקן שבו בוצע דרוג מחדש לאזורים, כאשר ההשבחה בגינם הופחתה מ-50% ל-25% ובחלקם בוטל ההיטל לגמרי. חברי מועצת העיר שמהווים אופוזיציה לקליש רותם הצליחו לבטל גם את החיוב של 25% השבחה ואישרו את ביטולו המלא למעט בכרמל כאמור.

חיים פייגלין, יו"ר ארגון קבלני מחוז חיפה וסגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אמר בעקבות ההחלטה כי "אני מברך על החלטת מועצת העיר חיפה לפטור מהיטלי השבחה את כל הפרויקטים בהתחדשות עירונית ברחבי העיר למעט ברכס הכרמל. לראשונה יש בהחלטה זו בשורה משמעותית לפיתוח העיר ולקידום ההתחדשות והבניה בעיר. אני קורא למשרד האוצר ולשאר משרדי הממשלה לתמוך בעיריית חיפה בצורה מרחיבה יותר כדי לאפשר את מימוש ההחלטה בהיקפים נרחבים. הגיע זמן שהפיתוח המואץ העובר על המדינה כולה יגיע סוף סוף גם לחיפה".

ארגון הקבלנים אמר לפני כשבועיים כי הדרישות החדשות של קליש רותם הן "הונאה של ממש לאור הבטחות העירייה שחלקן גובו גם בהחלטת ממשלה מפורשת למתן פטור מלא מהיטלי השבחה. הארגון מסר אז כי בכוונתו להיאבק מול הדרישות בכל ערכאה תכנונית ואף שיפוטית, אבל כנראה שהמאבק התייתר עקב אישור מועצת העיר השבוע.

עו"ד זיו כספי, שותף ומייסד משרד גינדי כספי ושות' המייצגים את צמח המרמן בפרויקט במתחם חיל הים שהוא אחד המשמעותיים ביותר בשכונת בת גלים בחיפה: "אני מברך על החלטת מועצת העיר, מדובר בהחלטה משמעותית המסירה חסמים משמעותיים בפני היזמים".

השארת תגובה