מה ההבדל בין אופטומטריסטית קלינית ורופא עיניים?

צילום: pixabay
צילום: pixabay

אתם בוודאי זוכרים מה אמא שלכם אמרה כשהייתם קטנים – יש 2 דברים שלא מתעסקים איתם בגוף שלנו; רגליים ועיניים. כשמדובר ברגליים, הרי שההמלצה היא להקפיד על נעליים מעולות באיכות גבוהה לבד. ברגע שמשהו אינו כשורה עם העין שלנו, יש להשקיע ולקבל את הטיפול והמענה הטובים והמקצועיים ביותר ולא להמתין אף לא רגע אחד. אבל למי פונים? מה ההבדל בין אופטומטריסטית קלינית לאופטיקאי או רופא עיניים רגיל?

אופטומטריסטית קלינית היא לא רופאת עיניים

כעת, נסביר את ההבדל בין אנשי המקצוע השונים:

  • אופטומטריסטית קלינית – אופטומטריסט בבסיסו, אינו רופא בהכשרתו הבסיסית. לימודיו נמשכים בסך הכל 4 שנים ולאחריהן יש לעבור בחינות מטעם משרד הבריאות. האופטומטריסטים מבצעים בדיקות ראייה, מסוגלים לאבחן בעיות ראיה שונות – הוא אינו רושם תרופות ולא עוסק בכירורגיה. בשורה התחתונה, האופטומטריסטים הקליניים עוסקים בהתאמת עדשות ומשקפיים.
  • רופא עיניים – זהו אדם שלמד רפואה כללית שלאחריה התמחה ספציפית ברפואת עיניים. בסך הכל מדובר ב- 12 שנים של לימודים אינטנסיביים, עד שיהיה מוסמך על ידי משרד הבריאות לעסוק בתחום שמעניין אותו. רופא העיניים יכול לבצע גם הליכים כירורגיים ולרשום תרופות, הוא מטפל במחלות בעיניים ובפציעות.
  • אופטיקאי – אלו עוברים הכשרה של שנתיים, בסופה מקבלים תעודת הכשרה של משרד העבודה. אופטיקאיים לא מבצעים טיפולים רפואיים כלל ולכן אין להם צורך בהסמכה ממשרד הבריאות. תפקידם הוא טכני בלבד – ללטש עדשות, להתאים אותן למסגרת ולהרכיב אותן. בזכותו, אנחנו מקבלים משקפיים איכותיים שמתאימים לנו בול.

כעת כשההבדלים בין אנשי המקצוע ידועים, חשוב מאוד להקפיד ולפנות לגורם המקצועי המתאים לבעיה – מורגשת עלייה במספר במשקפיים? הרי שיש לפנות לאופטומטריסט. המשקף שלך נשבר? האופטיקאי הוא הכתובת עבורך. אם לפתע פתאום העין שלך מקבלת צבע מוזר, או שהיא מגרדת מאוד בלי שום הסבר, הרי שהגיע הזמן להגיע לביקור אצל רופא העיניים שיפענח מה מקור הבעיה ויתאים לך תרופה או טיפול.

לא מזניחים את העיניים שלנו

נניח שלאחרונה מורגשים לך כאבי ראש מוזרם ולא מוסברים בעליל. שום כדור לא עוזר, והגעת למצב שאפילו לקום מהמיטה ולפקוח את העיניים זה אתגר? אולי הגיע הזמן לעבור למשקפיים ו\א עדשות מגע. ביקור אצל אופטומטריסטית קלינית יעזור לך לפענח את התעלומה, כשלאחר בדיקת עיניים יובן האם לפתע נפגמה לך הראייה ושעלה הצורך במשקפיים.

חשוב להבין שפגיעה בראייה – גם הקלה ביותר, עלולה לפגוע מאוד באיכות החיים שלנו. ביננו? למה לסבול כשאפשר לפתור את הבעיה בקלות, כל מה שצריך זה להתאים משקפיים או עדשות (הנה, יש לך אפילו אפשרות בחירה במידה ומשקפיים פחות מדברים אליך). במידה והבעיה מסובכת יותר ודורשת התערבות כירורגית, אופטומטריסטית קלינית תפנה אותך לרופא עיניים.

השארת תגובה