מחירי הדיור מזנקים והקבלנים מתלוננים: קורסים

התאחדות הקבלנים וההסתדרות בכנס חירום: "קבלני הביצוע בסכנת קריסה – נדרשת פעולה מיידית" – יו"ר ארגון קבלני מחוז צפון: "אנחנו נמצאים באחד מהמשברים הקשים שידע הענף"

יור ארגון קבלני הצפון אלון רחמיאן. צילום יחצ
יור ארגון קבלני הצפון אלון רחמיאן. צילום יחצ

התאחדות הקבלנים בוני הארץ וההסתדרות הכללית קיימו בתל אביב כנס חירום בהשתתפות כ-200 קבלני ביצוע ועובדים מכל הארץ, על רקע המשבר ההולך ומחמיר של קבלני ביצוע בתחום הבנייה והתשתיות עקב הזינוק במחירי תשומות הבנייה והיעדר הפיצוי על כך מצד המדינה בפרויקטים ממשלתיים.

קבלני ביצוע של מבנים ותשתיות דיווחו בשבועות האחרונים כי הם מעריכים שמצב העסקים שלהם בסיכון שעלול בקרוב להגיע לקריסתם. במקביל, קבלנים דיווחו להתאחדות הקבלנים כי רוב הבנקים המממנים את פעילות הבנייה והתשתיות החלו להקשות את תנאי המימון או ממש לעצור את מתן ההלוואות לבנייה שמוזמנת על ידי הממשלה ורשויות מקומיות. החשש בענף הוא כי בתקופה הקרובה קבלנים שיגיעו לקושי ממשי לפעול ייאלצו לאחר בהקמת תשתיות, מה שיגרור גם לאיחור במסירת דירות ולזינוק נוסף במחירי הדיור והשכירות.

לדברי אלון רחמיאן, יו"ר ארגון קבלני מחוז צפון וסגן נשיא התאחדות הקבלנים, "אנחנו נמצאים באחד מהמשברים הקשים שידע הענף מזה שנים רבות. ההתאחדות וארגון הקבלנים מתריעים כבר מעל חצי שנה, כי הענף עלול להידרדר למצב שבו קבלנים רבים יקרסו לאור זינוק ממושך וקיצוני בעלויות הבנייה שנובע מהשפעת החיבור של תקופת הקורונה עם המלחמה באוקראינה. בשנה החולפת מדד תשומות הבנייה זינק בכ-6.6% ובמקביל הודיעו מספר ספקי חומרי גלם בענף על עצירת אספקת החומרים בשל מחסור עולמי. ההתאחדות קוראת לממשלה לשנות את החוזים הממשלתיים שנסגרו מול קבלני הביצוע כך שהם יכללו סעיף שיפוי על התייקרות עלות הבנייה או הקמת התשתיות. לשר האוצר אנו אומרים: קבלני הביצוע על סף תהום בענף הבנייה והתשתיות – נדרשת פעולה מיידית".

השארת תגובה