דרמה? עידית סילמן: פורשת מהקואליציה

מי שהצליחה ליצור יותר דרמה מכל גורם אחר בקואליציה, הלא היא היו"ר עידית סילמן מסיעת 'ימינה' הודיעה על פרישתה מהקואליציה – האם תפרוש מהכנסת ותאפשר לקואליציה להמשיך?

בנט
בנט

עידית סילמן עוררה סערות רבות בכנסת הנוכחית כשהיא משמשת יו"ר הקואליציה לממשלה ולכנסת מורכבים ביותר.

היתה הראשונה למנוע מחברי אופוזיציה לומר את דבריהם בפגישות של וועדות הכנסת. שימשה כיו"ר לוחמנית שגררה את הכנסת למצב בו היא מתנהלת ללא וועדות בסיסיות שלא הוקמו בשל אי הסכמות עם האופוזיציה.

סיפרה כלאחר יד על 'תקיפה' שחוותה ושינתה גרסאות אודותיה פעם אחר פעם. השתמשה באין ספור תחבולות לקדם את האג'נדה – במקרים אחרים כדי להצדיק אותה.

לאחרונה, טענה נגד שר הבריאות כי הוא פועל ומונע ממטרות של פילוג ושיסוי כשהזכיר לציבור את הוראת בג"צ שלא למנוע הכנסת חמץ לבתי חולים בחג הפסח. היא אף אמרה 'איני יכולה עוד' אלא שיו"ר סיעתה הלא הוא ראש הממשלה נפתלי בנט – השיב בציניות 'לא לשגר אולטימטומים'.

הבוקר הודיעה חברת הכנסת סילמן: "ניסיתי אחדות, כאחת שבאה מעולמות הטוב המשותף, עמלתי רבות עבור הקואליציה הנוכחית. לצערי לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ועם ישראל. לא הכל אתם יודעים כי ניסיתי בשקט. לא אוכל עוד להמשיך בדרך זו בשל הערכים והמקום ממנו אני באה.

אני מפסיקה את חברותי בקואליציה ואמשיך לנסות לשכנע את חבריי לחזור הביתה ולהקים ממשלת ימין. אני יודעת שאינני היחידה שחשה כך.

הזהות היהודית של מדינת ישראל היא זכות קיומנו כאן, זה הלב שלנו, זו המהות שלנו. פגיעה, ללא כל התחשבות בציבור ובערכים שאותם אני מייצגת היא קו אדום מבחינתי.

ניתן להקים ממשלה אחרת כבר בכנסת הזו"

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, בירך על פרישתה: "אני מברך מכל הלב ובהערכה עמוקה את ח"כ עידית סילמן, שעשתה הבוקר את המעשה הנכון, את המעשה הציוני והודיעה על הפסקת חברותה בקואליציית השמאל. ח"כ סילמן, בצעד שעשתה, מצילה את מדינת ישראל מתהליך מסוכן וחסר תקדים של פגיעה עמוקה באופי היהודי של המדינה וביסודות קיומה", אמר לוין.

"אני קורא לכל מי שנבחר בקולות בוחרי הימין ללכת בדרך שסללה ח"כ סילמן ולעשות כמוה", הוסיף.

ח"כ קטי שטרית מהליכוד הגיבה לפרישתה: "בְּנִיסָן נִגְאֲלוּ וּבְנִיסָן עֲתִידִין לִיגָּאֵל. מברכת את חברתי חה"כ עידית סילמן על הצעד החשוב והמבורך שלה".

יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', הגיב לפרישתה: "‏שחר של יום חדש. זה תחילת הסוף של ממשלת השמאל הלא ציונית של בנט והתנועה האיסלמית, והסנונית שתבשר בע"ה על החלפתה בממשלה יהודית, ציונית ולאומית. ברכות והערכה גדולה לח"כ סילמן על האומץ לעשות את הדבר הקשה אך נכון ומתבקש כל כך. במקום שבעלי תשובה עומדים צדיקים גמורים אינם עומדים".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר בירך על פרישת עידית סילמן: "עידית סילמן קנתה את עולמה בשעה אחת. מגיע לה שאפו על האומץ. הצעד שלה מחזיר את החיוך לעם ישראל ומקווה שבקרוב נחזיר השלטון לעם ונשלח את ממשלת השמאל הקיצונית שבזמן כל כך קצר גרמה לנזקים כה אדירים הביתה- כל הכבוד עידית! עם ישראל חי!!!!"

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) בתגובה: "עידית, ברוכה השבה. יש קונה עולמו בשעה אחת. אני מברך ומחזק אותך על הכרתך והכרזתך בדבר המרכזיות של הזהות היהודית. יחד נשיב את מדינת ישראל לעם ישראל ולהיותה מדינה יהודית".

ח"כ אופיר אקוניס הגיב לפרישתה: "ברכות לך עידית סילמן, היו"ר הפורשת של הקואליציה היוצאת. צעד אמיץ, נחוש ונכון מאוד לא רק מבחינה פוליטית, אלא גם מבחינת העמידה על זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. אני קורא לחברות וחברי כנסת נוספים מהמחנה הלאומי, שנקלעו לקואליציית השמאל, ללכת בעקבותיה ולהציל את ישראל".

יו"ר ש"ס אריה דרעי בירך על פרישתה: "אני מברך את ח"כ עידית סילמן, שנתנה יד להצלת הזהות היהודית של מדינת ישראל, מתנצל שפקפקתי בצעד האמיץ שעשית, תבורכי מפי עליון. ׳בניסן נגאלו ובניסן עתידין להיגאל".

ח"כ תא"ל (במיל') מירי רגב (הליכוד) בירכה על פרישתה: "אני מברכת את ח"כ עידית סילמן שעשתה את הצעד המתבקש לעזוב את הקואליציה המתיוונת הזאת, שפוגעת פעם אחר פעם בזהות היהודית של מדינת ישראל. אני קוראת לכל מי שנבחר על ידי קולות הימין, שיפרשו מהקואליציה המסוכנת הזאת וביחד נקים ממשלת ימין לאומית אחראית, שתשמור על זהותה היהודית של מדינת ישראל ושתפעל למען האינטרסים הבטחוניים והלאומיים שלנו".

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו, אמר: "התרגשתי לשמוע את הצהרתה של ח"כ עידית סילמן, ואני מברך אותה בשם המונים בעם ישראל, שייחלו לרגע הזה. עידית את הוכחת שמה שמנחה אותך זה הדאגה לזהות היהודית של מדינת ישראל והדאגה לארץ ישראל. אני מקבל אותך בחזרה הביתה למחנה הלאומי. הוכחת שנציגי ציבור אמיתיים פועלים לפי צו מצפונם, ואין זכות גדולה מזו.

אני קורא לכל מי שנבחר בקולות המחנה הלאומי להצטרף לעידית ולחזור הביתה, אתם תתקבלו בכל הכבוד הראוי ובזרועות פתוחות."

השארת תגובה