היום שאחרי: בני ברק מתארגנת

בני ברק ליוותה היום שניים מנרצחי הפיגוע אמש • שוהים זרים הגיעו להתייחד עם חבריהם שנרצחו גם • בבני ברק מתארגנים: “שאו נשק, גם בתפילות של שבת”

מסע הלווית הקדוש אבישי יחזקאל הי”ד: אלפים מתושבי בני ברק ותושבי שכונת פרדס כץ, בני משפחה, ידידים ומכרים, ובראשם רבני העיר, ראשי ישיבות, דיינים ואישי ציבור, השתתפו היום (רביעי) בהלוויית הקדוש הרב אבישי יחזקאל הי”ד.

מסע ההלוויה יצא מביתו ברחוב השניים בבני ברק. לפני צאת מסע ההלוויה נפרדו ממנו בבכיות ודברי התעוררות רבנים, ראשי ישיבות ובני המשפחה. בתום מסע ההספדים אמר אביו קדיש – ולאחר מכן יצא מסע ההלוויה לעבר בית העלמין פוניבז’ בבני ברק.

אבישי הי”ד, בן 29, בוגר ישיבת ‘משכנות התורה’, כיהן כמלמד בתלמוד תורה ‘אור דוד’. הוא הותיר אחריו ילד בן שנתיים, את הוריו, אחיו ואחותו, אלמנתו נעמה נמצאת בחודש השמיני להריונה.

הוא נרצח כאשר היה ליד ביתו, עת יצא עם בנו הפעוט לטיול, כדי להרדים אותו.


נפרדים מחבריהם שנרצחו בפיגוע

בפתח מסע ההלוויה, אחיו של יחזקאל, הרב עובדיה יחזקאל, ספד לו: “אתמול בלילה העולם התהפך, זו אבידה כל כך גדולה. התקשרת אליי ואמרת לי שאתה שומע יריות. פחדת עליי, אמרת לי ‘תישאר בבית’, מאז לא שמעתי ממך יותר. סוככת על הבן שלך אריאל, ונהרגת. דאגת לנו יותר מאשר על עצמך. הראית גבורה יהודית אמיתית נהרגת על קידוש השם.

אחיו עובדיה ספד לו בדמעות: “היית איתי יד ביד תמיד כדי לזכות את הרבים. כמה כאב לך על חילול שבת. קירבת את כל היהודים, לא משנה מה צבע הכיפה. זוהי אבדה גדולה לא רק בשבילי, אלא לכל עם ישראל. תמיד קירבת, תמיד אהבת, תמיד שימחת אותי, את האחים, את האחיינים. היית משמח את החברים בחתונות. היית פשוט נפלא. כל כך נהננו ממך. כמה דאגת לי בימים האחרונים. באת לכולל ללמוד חברותא ואמרת לי: ‘משמיים באתי’.

“זאת אבידה גדולה לכל עם ישראל. אוי אבישי כמה חשבת עלינו, כמה אהבת אותנו, אמרת שיש לנו אהבה מיוחדת. היית האח הכי חביב, בן זקונים, היית אח נפלא. היית אח שלי ונלקחת מאיתנו בחטף”.

הרב עובדיה הוסיף בבכי: “הסימניה שלך הייתה בזוהר הקדוש. היית נשמה גבוהה מאוד. כנראה שבשמיים רוצים אותך מאוד, אנחנו מתמודדים עם הכל באהבה, הקדוש ברוך הוא יתן לנו כוח”.

שלמה, גיסו של אבישי, ספד: “זכיתי להיכנס למשפחה הקדושה הזאת כשאבישי היה בן תשע. ילד חכם, חריף, שנון, הכי טוב בכיתה, ידע את כל הגמרא בעל פה. היה הולך ללא פחות מארבעה שיעורי תהילים בשבת. היה כיף להיות לידו, תמיד שירה ושמחה לצידו. תמיד דקדקת.

“כשזכה לעוד משכורת אמר לא מגיע לי עדיין, יש אנשים שמגיע להם לפניי. כל כך הרבה אהבת ישראל היתה בו. לב ענק. מישהו שהכיר אותו אמר לי מאיפה האצילות הזאת? גיסי אהובי, אתה נמצא למעלה עם הרוגי מלכות, שבורא עולם יתן נחמה בלב המשפחה”.

הרב דניאל זר, ראש קהילת ‘אור דוד’, ספד: “איזה קורבן. רבותיי, הלב כואב. מטרת המכות להתעורר ולעשות תשובה, שלא נהיה חסרים לשווא”.

ח”כ אריה דרעי ספד: “מה אפשר לומר לאמא ואבא הצדיקים? זה קורבן פסח. תלמיד חכם, נשמה גבוהה, קדוש וטהור. בואו לא נהיה טיפשים, אנחנו חייבים להיות שותפים לקורבן הזה, שיכפר עלינו”.

מסע הלווית הקדוש ר’ יעקב ישראל שלום הי”ד: אלפים מתושבי בני ברק, חברים, ידידים, בני משפחה – ובראשם רבנים, ראשי ישיבות ואישי ציבור, משתתפים (רביעי) בהלווייתו ברחוב אברהם בן דוד בבני ברק, ומשם לבית העלמין סגולה בפתח תקווה, שם ייטמן.


המחבל מסלק נשים ושועט על עבר שני הזרים שרצח

ר’ יעקב ישראל הי”ד, תושב שכונת פרדס כץ, בן 36, הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים. הוא נרצח אמש בפיגוע הקשה כאשר נסע ברכבו סמוך לביתו.

גיסו, משה בשארי, ספד לו בדמעות: “יעקב ישראל יקר הצדיק הקדוש. לפני שנה וחצי עמדנו להספיד את אבא שלך היקר. לא חשבנו שנגיע כל כך מהר אליך. שוב פעם אמרת לי שכשאתה שומע את הפסוק ‘הצור תמים פעלו כי כל דרכיו משפט’, אתה כולך רועד”.

הגיס המשיך: “הוא השקיע בחינוך הילדים, ידע במה לקדם אותם. הוא עשה את זה כל כך טוב. לא היה לו הרבה כסף, אבל אמר לבן שלו, ברגע שאתה מסיים מסכת – תקבל 1,000 שקל. הוא אמר לי שזה כדי שהילד יאהב את התורה, שזה שווה לו הכול. אתמול שמעתי מבנך שהוא מקבל עליו לסיים את הש”ס לעילוי נשמתך. אנחנו נעזור לו, כי זה מגיע לך. היה מגיע לעזור גם ב-1:00 בלילה. היה לו יראת שמיים, הוא ידע איך לנווט את הילדים ליראת שמיים”.

בין המשתתפים בהלוויה – ח”כי שס, ויו”ר יהדות התורה ח”כ משה גפני.

יונתן, גיסו, סיפר הבוקר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן ברשת ב: “הוא היה נותן את כל כולו. לא זכור לי שאמר אי פעם ‘לא’ לבקשה או מחשבה. כשאחד מהמשפחה צריך עזרה – הוא הראשון. הילדה שאלה אתמול ‘מי יקח אותנו עכשיו באוטו?’ הוא היה הכול, היה עושה להם הכול, הילדים היו מחוברים אליו מאוד. הבן הקטן היה איתו באוטו ממש כמה דקות לפני וגם הילדות היו אמורות לבוא. הוא אמר שייקח אותם, אבל אשתו אמרה שיש לימודים ושיילכו כבר לישון – זה הציל אותן”.

יונתן סיפר כי למדו על הרצח של יעקב מהסרטונים ברשתות החברתיות: “ראינו את הסרטון – זיהינו את האוטו ואחר כך זיהינו אותו, ככה נודע לנו שזה הוא. חיכינו שעות להודעה רשמית, אף אחד לא הודיע. איך שראיתי שהמחבל מסתכל לאוטו וממשיך הלאה – הבנתי שהוא הבין שיעקב כבר מת. כשהגיעו למשפחה, לאישתו ולילדים, התקשרו אלינו המשפחה והבנו שזה סופי, בערך שעתיים אחרי האירוע”.

מוקדם יותר היום הובא למנוחות הרב אבישי דוד יחזקאל הי”ד, בן ה-29 מבני ברק, שנרצח גם הוא בפיגוע. הוא נטמן בבית העלמין פוניבז’.

התגוננות: הארגון העולמי של בתי הכנסת פרסם היום (רביעי) הנחיות מיוחדות לבאי בתי הכנסת – בעקבות גל הטרור הערבי הגובר.


האברך ניצל בשל 'מעצור' בנשק, השוטרים מגיעים לזירה – האחד נרצח והשני גובר על המחבל

הארגון קורא לגבאי בתי הכנסת, ראשי הקהילות והמתפללים להגביר ערנות במהלך התפילות בימי החול ובשבת.

כמו כן, הארגון קורא למחזיקי נשק ברישיון לשאת את הנשק עימם בעת ההגעה לתפילות – גם ביום השבת. יש לדאוג לנושא נשק בכניסה לבית הכנסת.

על גבאי בתי הכנסת לדאוג להצבת ערכת עזרה ראשונה באופן קבוע בבית הכנסת.

כמו כן, על ראשי הקהילות לאתר את אנשי המקצוע המוכשרים במתן עזרה ראשונה שיהיו בכוננות לניהול טיפול בנפגעים בעת הצורך.

בנוסף, ארגון בתי הכנסת קורא לוודא כי לבית הכנסת יציאות חירום מסודרות וליידע את המתפללים על אופן היציאה וההמלטות בעת חירום.

על גבאי בתי הכנסת גם לדאוג כי במהלך השבת יהיה בבית הכנסת טלפון נייד לשימוש בשעת חירום ולעדכן את המתפללים על מיקומו בבית הכנסת.

לדברי ראשי ארגון בתי הכנסת, “הנחיות אלו הן ההשתדלות שאנו מחויבים לה על פי ההלכה יחד עם תפילה לאבינו שבשמיים.

“אנו קוראים לבתי הכנסת להעתיר בתפילות ובתחנונים לקב”ה שיאמר די לצרותינו. אנו קוראים להרבות בלימוד תורה ובקריאת תהילים לעילוי נשמת הנרצחים ולרפואת הפצועים. בנוסף, יש להתפלל לשלום חיילי צה”ל ואנשי כוחות הביטחון שעומדים בחזית עבור כל אזרחי ישראל”.

השארת תגובה