באווירת פורים: סיכום מושב כנסת

"אין לי בייס, זה נכון, אבל זה גם היתרון שלי, כמו שהסברתי לכל הדוברים החדשים שיש לי. ידעת שראש הממשלה אם לא קוראים לו ביבי מחזיק מלא מלא דוברים בכל כלי תקשורת?"

מליאת הכנסת. צילום: הכנסת
מליאת הכנסת. צילום: הכנסת

לפני שבוע, בשעה טובה ומוצלחת, הסתיים מושב החורף של כנסת ישראל העשרים וארבע, המושב המלא הראשון של ממשלת ישראל השלושים וחמש, ועם סיומו יצאה הכנסת לפגרה בת חודשיים – עד תחילת חודש מאי, וזה הזמן לסכם בקצרה, כמקובל מקדמת דנא.

למרות חולשתה המובהקת, והעובדה שמדובר בקואליציה הראשונה בתולדות מדינת ישראל שנופלת יותר משלושים פעמים (!) בהצבעות במליאת הכנסת, וכל זה בשמונה חודשים בלבד. בקואליציה שנמנעת מלקדם את רוב החוקים שהיא עצמה מחויבת להם מפחד פן תיכשל, ובקואליציה דורסנית שמשתמשת בכלים אנטי דמוקרטיים כדי להצליח איכשהו למשול, היא עדיין שורדת.

הסוף אולי נראה באופק, לא מעט מחברי הכנסת מעריכים בשיחות סגורות שהממשלה הנוכחית לא תשרוד את הקיץ, ולכל היותר, את מועד החילופין המתוכנן בין ראשי הממשלה, אבל עד כה, על אף המשברים והעימותים – ההישרדות מנצחת. ההבנה העמוקה של כשליש מהחברים שמקומם בכנסת הבאה רחוק מלהיות מובטח, היא לעת עתה הדבק החזק ביותר בינם ובין כיסאותיהם.

לכבוד פורים ובאווירת החג, מוגש בפניכם סיכום קצר ואקטואלי מפיהן של הדמויות הרלוונטיות במגילה, וכל זיהוי ביניהן ובין דמות פוליטית של ממש, הוא מקרי בהחלט ועל דעת הקורא הנבון בלבד.

אמר האחשדרפן

תגיד תודה שיש לי דקה בשבילך עכשיו, כשכל העולם מחכה לשיחות טלפון ממני. הנה, עוד פעם זלנסקי על הקו, הצעתי לו כבר להיכנע, וגם תדרכנו את כל העיתונאים שלא הצעתי לו להיכנע, ובכלל, פוטין רוצה אותו חי. הוא מרעיב את הטיגריס שלו במיוחד כבר שבועיים ומאמן אותו להתנפל על אוקראינים, מזל שהוא לא עשה איזה ביס לאלקין כשביקרנו בקרמלין לצרכי פיקוח נפש ורייטינג.

איפה היינו? יוקר המחיה? קורונה? מי זוכר את זה בכלל. אתה מדבר על ימים רחוקים, כשלא הייתה פה הנהגה שידעה לנצח מגיפות ולהוריד מחירים. מה עדיין יקר? לא, לא התכוונתי להוריד מחירים במובן הזה, התכוונתי להוריד אותם מסדר היום, שיפסיקו להתעסק במחירים. אני אשם שהדלק יקר? והקמח? והחשמל? מזל שיש לנו קצת גז משלנו, תראה את הגרמנים, נעבאך.

איילת לא מפחידה אותי, היא רק עושה קולות של כאבי בטן, גם גנץ זה שום דבר, תן לו עוד כמה שקלים לפנסיות התקציביות לחברים והוא חוזר לקריה עם חיוך מרוח מאוזן לאוזן ואני ולפיד יכולים להמשיך להחליף עליו דאחקות במליאה. רק עבאס מעורר חלחלה, אין לי מושג מה הוא ירצה מחר בבוקר, או בערב, או בעוד יומיים.

אין לי בייס, זה נכון, אבל זה גם היתרון שלי, כמו שהסברתי לכל הדוברים החדשים שיש לי. ידעת שראש הממשלה אם לא קוראים לו ביבי מחזיק מלא מלא דוברים בכל כלי תקשורת? תקרא את ההסברים שלהם בחודשים האחרונים, כמה אני מאושר ושמח ומדינאי מליגה אחרת ומנהל את הממשלה ביד רמה. אפילו ביידן והאמריקאים בהלם, מרוב שהם מתמוגגים, הם לא רוצים להפריע לי עם עניינים שוליים כמו הסכם הגרעין בוינה. הם יודעים שראש ממשלת ישראל זה תפקיד לא פשוט.

אמר האחשדרפן החלופי

מזל שאתה תופס אותי ככה בין טיסות, בדיוק חזרתי מפגישה עם מזכיר המדינה אנתוני בלינקן. אם לדייק, ואתה יודע שדיוק זה עניין מורכב עבורי, אז אפשר לומר שקיבלנו בראש מהאמריקאים על ההתנהלות המבולבלת שלנו בסיפור של אוקראינה או בוליביה או משהו כזה שמצלצל ארוך ומכובד, אבל זו בעיה של בנט בכלל, ממתי שר החוץ אחראי לקשרי החוץ של ישראל?

בינתיים אני מדלג ממדינה למדינה, ראית איזה כבוד עשה לי מלך ירדן? הוא גם שאל עוד כמה שרים בכירים יש בממשלה שהוא יצטרך לארח בחודשים הקרובים וביקש לא להפריע לו בחופשת הקיץ, אם אפשר. בכלל, אני מקפיד לפזר את הבושות שאני עושה בשווה, ככה שאף מדינה לא תצא מקופחת.

אם אני צריך לסכם את החורף אז היה ממש מצוין, העברנו תקציב, וגם התקציב עבר, וגם סיימנו שנתיים של סחרור בלי תקציב. הספקתי גם להסתבך קצת עם הסינים והפולנים ולהגדיר מחדש את המושג אנטישמיות. אי אפשר ככה לסחוב אלפי שנים עם אותה הגדרה, צריך לרענן קצת.

תדע לך גם שאני ממש ממש אוהב את החרדים. סתם אתם מלכלכים עלי כל הזמן, הרי אמרתי שאני פותח אתכם דף חדש. אמרתי לאיווט במפורש, עד החרדים! אתה יכול להעלות מס על חד פעמי ולבטל סבסוד למעונות ולפגוע בילדים ובספקי הקייטרינג ובעלי המעונות ובנשים עובדות, אבל רק עם החרדים אל תתעסק לי! טוב, מצטער, אני חייב לזוז, יש לי טיסה להספיק.

אמר שומר הסף

תראה, זה לא הלך בדיוק לפי המתוכנן. מי יכול היה לנחש שנעביר בשלומיאליות אלפי התכתבויות של אילן ישועה להגנה, שלא על פי התוכנית המקורית להסתיר אותן בניגוד לחוק? ומי יכול היה לצפות מצב בו כל עד תביעה הופך איכשהו בידיהם האמונות של עורכי הדין ז'ק חן ובועז בן צור לעד הגנה? ולמה היינו אמורים לחשוב שקיומה של תוכנת פגסוס ייחשף בדיוק בזמן הלא נכון? או שניר חפץ יבכר להשתפך על ייסוריו בחקירות כשהוא יושב על ספסל בית המשפט ולא על ספת הפסיכולוג? וסליחה אם שכחתי עוד שורה ארוכה של באגים, תיקוני כתב אישום, בקשות בהולות לחיסיון ובעיות שונות ומשונות.

אבל כל זה שולי, זה מעסיק יופי את הביביסטים, יש להם אולפנים מיוחדים מבית המשפט ופרשנים שמייצרים תיאוריות על ישראל הראשונה והניידת מול ישראל השנייה והנייחת, ויש להם אלפי מפגינים זועמים שגימדנו בתחכום ל'מאות אחדות', בשונה מקומץ מפגיני בלפור האהובים שהכתרנו כ'מדינה במחאה', אבל אין להם את ראשות הממשלה. יש ביביסטים. אין ביבי.

כי זה היה העיקר, לא רמת האמון הגובלת באחוז החסימה של הציבור במערכת המשפט או במשטרה, ואפילו לא הליטוף התקשורתי הבלתי פוסק, זה היה אך ורק הדחה של האיש השנוא ההוא, הבלתי נסבל, האיש שאייש את בלפור במשך יותר ימים ממשה שרת, שמעון פרס, אהוד ברק, אריאל שרון ואהוד אולמרט ביחד. הגשנו את כתב האישום רגע לפני הבחירות, טפטפנו פרוטוקולים מחקירות על שמפניות וסיגרים למהדורות יום אחרי יום בשקדנות ישיבתית, ובעזרת לב כואב וגרון דואב שלחנו אותו למקצה תיקונים בקיסריה.

נכון, זה היה יכול להיות מושלם אם הוא היה חותם על עסקת טיעון, חוסך מאתנו את המשך המבוכה המשפטית וגם מסתלק מהזירה לתמיד. זה לא קרה בינתיים, אבל אל דאגה, אם העניינים יסתבכו בהמשך, יש לי אחלה מחליפה, אלמונית ושימושית. היא תבין את הסיטואציה ותציע לו הצעה שאי אפשר לסרב לה.

אמר היהודי

מה שעצוב בחורף הזה, חוץ מהגזרות על המוחלשים והחד פעמי והמיסים וקיצוץ הסבסוד במעונות, שהם לגמרי לגמרי עניינים כואבים כמובן, אבל אני במישור האישי אפעס פחות מרגיש אותם. מה שכואב באמת זו העובדה שעד שהתרגלתי למליאת הכנסת, עד שגיליתי את ההנאה הצרופה הטמונה בניצחון אופוזיציוני, בריצה מצד לצד במטרה לזרוק את יואב קיש מהמליאה כדי שימצא בהול את שיקלי, בהחלפת כיף עם אחמד טיבי או בקטטה עסיסית עם גלעד קריב, זה נגמר. בשבילכם זה בקושי עכברון, בשבילי זה חופש כפוי בהקבלן.

אמנם, המצב של הקולגה מהסיעה החסידית-אשכנזית עוד פחות מוצלח ממני, הוא אשכרה פרש 'לעשות לביתו' ולא לעשות סיבוב על בית המשפט, ועדיין, התענוג הפרלמנטרי הזה כבר לא יחזור על עצמו. אם יתמזל מזלי להוביל את הרשימה בכנסת הבאה ולהחזיר עטרה ליושנה (הוא יתמזל, אל תדאגו, לא לקחתי שום סיכון הפעם), זה יהיה כנראה בחזרה לכורסאות המפנקות של משרד הפנים. למליאה אני לא חוזר, בשביל זה יש לנו נורבגי או שבדי או מה שלא יהיה שייבאנו מסקנדינביה.

לפחות אני יכול להתנחם בבחירות הגאוניות שעשיתי ברשימה, אם להתעלם מההוא שמחקה יללות של חתול ומהצרפתי שאני אף פעם לא בטוח אם הוא כבר חבר כנסת או עדיין עוזר של מישהו, יש לנו אחלה נבחרת. הצלחתי למתג את דור הצעירים שלנו והם נותנים בראש. השלישייה של ארבל-מלכיאלי-אזולאי היא שלישיית הכוכבים הבלתי מעורערת של הכנסת הנוכחית (בסדר, בסדר, גם דודי אמסלם, הוא משלנו), הם נואמים טוב, מחוקקים לעניין, מאתגרים את המערכת ומשתפשפים מיום ליום. עליהם גאוותי.

אמר הויזתא

זה לא בדיוק מריצות למזבלה, אבל זה הכי קרוב לשם. מה שאני עשיתי לחרדים בשנה האחרונה לא עשו להם נבוכדנצר וטיטוס וכל הטיפוסים האלו שאייכלר אוהב להזכיר, ואף אחד בממשלה – גם אלה שיודעים שיום אחד הם יצטרכו את החרדים – לא מעז לצייץ, אוסף מפואר של שפנים חובבי כיסאות. שילמדו ממני איך להתפטר סדרתית.

העליתי מיסים במקומות הרגישים וביטלתי סבסוד איפה שכואב, עזרתי לפגוע בכשרות ואני מחריב להם את הגיור (בכלל, לדעתי, כל מי שמצביע 'ישראל ביתנו' הוא גר מדאורייתא), ואם נסחוב עוד קצת עם החפלות שעבאס מבשל לנו, ניקח להם גם את הכותל ואת הרבנים הראשיים, נחסל את הציבוריות של השבת במדינת ישראל ונגמור עם הסיפור הזה שנקרא סטטוס קוו. בן גוריון עשה טעות של עגלה ריקה, אנחנו נתקן עם מריצה מלאה.

אבל מה אתם מתלוננים? אתם בישלתם ואתם תאכלו. הרי היו לכם תלונות על האוטובוסים בשושן פורים (זוכרים? אהה) ועל כל מיני פשלות של ליצמן בקורונה, והיו לכם טענות על הנציגים שלא הצליחו להכניס את הבת של החברותא לסמינר המבוקש ולא סידרו לכם את המרפסת שרציתם.

אני זוכר טוב מאוד שביום הבחירות חלק ממכם נשארו בבית, וגם האחרים לא התאמצו לגייס ולהתגייס. מאסתם בסיסמאות ובהפחדה של הפוליטיקאים שלכם, וקיבלתם את הסיוט הכי גדול שיכולתם לדמיין. שיהיה לכם בהצלחה עם זה. ואל תדאגו, אני בבחירות הבאות אקבל את שבעת המנדטים שלי, ועם קצת עזרה מ'פליטים' אוקראינים אולי אצליח לדחוף עוד איזו מלינובסקי, ואתם, אני בטוח, תמצאו כבר סיבה אחרת 'להעניש' את הנציגים ולירות לעצמכם ברגליים.

אמר אחד הסריסים

לא מבין למה גם אתה נפלת עלי. זה ממש אלימות מתנחלים. מה כולכם רוצים ממני? לפני שמונה חודשים הייתי מפקד סיירת מטכ"ל בדימוס עם רזומה סביר ופרצוף גנרי של איש שמאל זועם, היום אני האחראי לבריחת המחבלים בכלא גלבוע, לחוסר המשילות בנגב, לגל טרור היחידים המתעורר, לאלימות המשטרה ולא פחות חשוב, להתארח באולפנים כנציג הממשלה ולהכחיש הכל. להכחיש שפגסוס קיימת, להכחיש שהשתמשו בה, להכחיש שהשימוש היה שימושי. להכחיש.

אני יודע, למעט ניצן הורביץ (תודו שלא זכרתם שהוא קיים) ויאיר גולן, אני שק החבטות הטבעי של הממשלה. איש שמאל, מופקד על השירותים הכי מושמצים במדינה, לא נמנע משום מריבה עסיסית ונוהג להטיח האשמות חסרות בסיס ביריבים פוליטיים. אבל היי, הכלל הראשון שלמדנו בסיירת הוא להעביר את הלחימה לשטח האויב, כלומר לאיתמר בן גביר ושכונת שמעון הצדיק. אז בינתיים, עד להודעה חדשה, תתרגלו לאיסוף נשק ממתנחלים והפקרת נגע האלימות במגזר הערבי, מתוך התחשבות באי השוויון ההיסטורי ובתחושות הקיפוח.

אמר אחשוורוש

טוב, זה לא בדיוק מהודו ועד כוש, אבל זה גם לא רחוק מזה, ומיד אחרי שאסיים לטפל באוקראינה – גם אחשוורוש המיתולוגי יוכל לקנא בי. וכמו לאחשוורוש, גם אני שומר כמה יועצים יהודים בסביבה, עם או בלי יאכטות, שיהיה סגולה לשמירה.

אוף, הנודניק שלכם שוב מתקשר. בהתחלה כשהוא צלצל חשבתי שזה עדיין ביבי מעבר לקו, מי היה מאמין שהעם שנחשב פעם חכם כל כך יחליף למבורגיני מפוארת בסוסיתא מקרטעת. אחר כך עשיתי לו חסד ואירחתי אותו פה וגם דיברנו והבנתי כמה זה חשוב לו להראות שהוא מחובר חזק ומתייחסים אליו יפה, אבל תרגיעו אותו בבקשה, האיש מחרחר שלום ולי יש מלחמה לנהל פה.

אם לדבר תכלס, הבנט שלכם הוא רק התסמין, בסך הכל, כל האידיוטים שמנהלים את העסק במערב לא מבינים את הפואנטה. בלי לזלזל חלילה בתפילות של ביידן ובשולחן מוגן הקורונה של מקרון, וגם ההוא החדש שהחליף את מרקל ומתעסק עם צינור הגז שלי, מה שחשוב במלחמה זה טנקים ומטוסים, וגם חופשת הקיץ המתוכננת שלי באודסה המשוחררת, הבירה החדשה של מחוז אוקראינה באמא רוסיה. מוזמנים.

השארת תגובה