בהלה: חשש הפוליו בריכוזים החרדיים

בבדיקה מהירה של הביוב בעיר נמצאו חיידקי פוליו במספר מקומות, דבר המעיד על המצאות הנגיף בשכונות • הסכנה: אלפי ילדים שהוריהם סרבני חיסונים חשופים לנגיף המביא לנכות קשה

חיסונים. צילום: משרד הבריאות
חיסונים. צילום: משרד הבריאות

דרמה בירושלים: ילדה כבת שלוש משכונת מאה שערים נמצאה חולה בנגיף הפוליו שכבר נכחד לכאורה מהעולם לפני כשלושים שנה.

הפוליו מהווה סכנה מיידית לנכות קשה ואף לסכנת חיים. ילדים רבים שחלו בו בעבר, מסתובבים כיום כמה עשרות שנים לאחר מכן עם נכות קשה. על פי המידע הראשוני, במאה שערים ובשכונות אחרות ישנם כמה אלפי ילדים שלא מחוסנים כלל נגד פוליו בשל העובדה שהוריהם סירבו לחסן אותם על פי הוראות משרד הבריאות.

מדובר במספרים גבוהים המהווים מצע הדבקה רחב שיכול להפוך למגפה בקרב הציבור הלא מחוסן רח"ל.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, הקים חמ"ל מיוחד בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות במטרה לחסן כמה שיותר מהר את הילדים שטרם התחסנו.

אגף ההסברה יצא למבצע בזק במסגרתו יופעלו רכבי קריזה בשכונות ויחולקו חומרי הסברה על חשיבות החיסון באופן מיידי.

אגף החירום ובריאות הציבור יצר קשר עם רבני העדה החרדית שהורו כי יש להתחסן באופן מיידי ואף יקיימו ישיבת חירום בהשתתפות כל דייני 'העדה החרדית'.

בנוסף, לאחר הוראת רבני הבד"ץ יצרו אנשי אגף החירום בעירייה קשר עם הורי ילדי הגן בו למדה חולת הפוליו וערכו בדיקות לכולם במטרה למנוע את הפצת המחלה.

בהנחיית ראש העיר ובשיתוף פעולה עם משרד הבריאות הורחבו שעות פעילות טיפת החלב במטרה לאפשר לכל מי שמעוניין להתחסן באופן מיידי, וצוות טלפניות מטעם העירייה יוצר קשר עם כל ההורים שטרם חיסנו את הילדים, במטרה לעודד אותם באופן אישי לבוא ולחסן את הילדים.

ראש העיר משה ליאון, אמר: "הבוקר אנחנו פותחים בשיתוף קופות החולים ומשרד הבריאות מוקדי חירום להתחסנות ונמצאים בקשר רציף עם מנהיגי הקהילה על מנת לחסן במהירות כמה שיותר ילדים. מי שלא התחסן, שייצא להתחסן הרגע! ילד מחוסן הוא ילד מוגן. אנשי העירייה יוצרים קשר הבוקר עם כל המשפחות שעדיין לא חיסנו את הילדים ואנחנו מבקשים מכולם לפעול במהירות על מנת לעצור את המחלה הנוראה הזו. נפתח הבוקר גם במאמצי הסברה ייעודיים לשכונות בהם יש מיעוט מתחסנים ואנחנו מצפים לשיתוף פעולה מהיר של כלל הגורמים".

לבירור אודות השעות המיוחדות של הטיפות חלב ברחבי העיר ניתן ליצור קשר עם המוקד העירוני במספר 106 ולקבל את כל הפרטים.

ממשרד הבריאות נמסר: "האמצעי החשוב ביותר למניעת מחלת פוליו הוא הקפדה על חיסוני השגרה במועד המומלץ על פי הנחיות משרד הבריאות. מומלץ להשלים בהקדם את חיסוני השגרה למי שטרם עשה זאת.

כמו כן, לשכת הבריאות המחוזית בירושלים פתחה בחקירה אפידמיולוגית ותיצור קשר עם מגעים הדוקים של הילד/ה למתן הנחיות ספציפיות. בהתאם לממצאי החקירה יוחלט על המלצות נוספות.

יש לציין שהנגיף נמצא בדגימות ביוב באזור, ממצא שקורה לעיתים, אך עד כה באירועים דומים בעבר לא היו מקרים קליניים.

מחלת הפוליו היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף (וירוס) הפוליו. הנגיף מדבק ועובר מאדם לאדם (בעיקר בקרב ילדים). הנגיף חודר לגוף דרך הפה ומופרש בפסולת הגוף. לרוב אין סימני מחלה ורק אדם אחד מאלף (שאינם מחוסנים) יחלה באופן תסמיני עם שיתוק.

משרד הבריאות ימשיך לעדכן את הציבור ככל שיידרש ותתקדם החקירה.

השארת תגובה