אושר: עמלת משכנתא תוגבל ל- 360 ש"ח

משכנתא
משכנתא

מליאת הכנסת אישרה אמש בקריאה טרומית את הצעת החוק של חברי הכנסת חיים כץ וחוה אתי עטיה ( הליכוד), הקובעת תקרה של עד 360 ש"ח לעמלה שמוסד בנקאי רשאי לגבות עבור פתיחת תיק הלוואה לדיור. מהלך, הצפוי לחסוך מאות מיליוני ש"ח לרוכשי הדירות מידי שנה.

ח"כ חיים כץ: " הבנקים מרווחים ובגדול משוק המשכנתאות, לא סביר שציבור הלווים יידרש לשלם עמלה מופרזת שגובהה מגיע לעיתים עד ל- 56.6 % מגובה שכר המינימום החודשי בישראל. מדובר במהלך מתבקש, שיקל את הנטל הכלכלי על רוכשי הדירות וימנע אפלייה בין בעלי יכולת המיקוח לבין אלו שלא".

ח"כ אתי חוה עטיה: "מדובר בחיסכון של אלפי שקלים לרוכשי הדירות אותו אנו מגישים בהצעת חוק סופר חברתית. הפחתה משמעותית של עמלת פתיחת תיק הלוואה לדיור בבנקים תסייע להרבה מאוד משפחות מכל שכבות האוכלוסייה המתמודדות בימים אלו עם יוקר המחיה. אני גאה להיות שותפה בהצעת חוק זו המייטיבה עם האזרחים. תודה לחברי ח"כ חיים כץ"

בשנת 2021 היקף המשכנתאות שלקח הציבור נאמד בכ- 116 מליארד ש"ח, כשהמשכנתא הממוצעת עומדת על כ- 900 אלש"ח. עבור כל הלוואה הבנק דורש עמלה של 0.25% מסך העסקה והיא יכולה להגיע לאלפי ש"ח, כאשר גם כך הבנק נהנה מריבית רווחית ביותר.

בתיאום עם שר האוצר אביגדור ליברמן, היוזמה החדשה צפויה לעבור את כל שלבי החקיקה הנדרשים להחלתה.

השארת תגובה