עוזבים את הציון של רבי נחמן

אימת המלחמה הגיעה גם לעיר שרגילה לארח רבבות יהודים מכל העולם הרגילים לעלות דרך קבע לציונו של רבי נחמן מברסלב זיע"א • רבים מהישראלים שנכחו במקום, כמו גם היהודים המתגוררים בעיר, נמלטו לעבר הגבולות

חלונות ביהמ"ד בציון נאטמו
חלונות ביהמ"ד בציון נאטמו

גם בעיר אומן, שבה מתגוררים מאות משפחות ישראליות ויהודיות התעוררו ביום חמישי שעבר למציאות של מלחמה.

שלומי אלישע מארגון 'הצלה אוקראינה', סיפר: "נשמעו פיצוצים מאז שעות הבוקר. לא רואים מטוסים אומרים שזה כנראה טילי שיוט. יש שמועות על פגיעת טיל במרחק ק”מ מאומן". תוך כדי השיחה עם  אלישע, נשמע פיצוץ עז בקרבת מקום.

בהודעה שהוציאו בארגון 'הצלה אוקראינה' צויין כי תוכנית המילוט שהכינו לא פועלת בשל סירובם של נהגי האוטובוסים לצאת לדרך.

“בשעות הבוקר קמנו למצב תחת אש. נערכנו עם אוטובוסים מראש אבל כעת שורר כאוס כאן באוקראינה ואין נהג שמוכן לנסוע לכיוון הגבולות. אנחנו מרכזים את כלל המאמצים לארגן מספר אוטובוסים ככל שנוכל וייצאו מספר אוטובוסים מכיכר פושקינא תחת ליווי אבטחה”, נכתב בהודעה מטעם הארגון.

תושבים מקומיים מהרחובות הסמוכים לציון הגיעו למרחב המוגן שבקומה התחתונה של בניין בית הכנסת – הקלויז של חסידי ברסלב באומן. במרחב המוגן שבקלויז סופקו לתושבים המפוחדים שתיה חמה וכיבוד קל להתרעננות.

החל מתחילת ימי הלחימה הגיעו למתחם הקלויז עוברי אורח רבים, במהלך נסיעתם בדרכם לחציית גבולות המדינה, כדי לנוח ולאגור כוחות להמשך הדרך. צוותי הסיוע של איחוד ברסלב העניקו את מיטב העזרה והתמיכה ככל שהתאפשר.

איחוד ברסלב באומן מפעילים בימים אלו קו חם למתן מענה וסיוע לכלל הציבור באזור אומן ובכל רחבי אוקראינה בשפות אוקראינית, עברית ואנגלית. הקו החם פעיל 24 שעות ביממה. לפניות מישראל 04-666-466

בתיאום עם הנהלת איחוד ברסלב באומן, יחידה מיוחדת של המשמר הלאומי באוקראינה הגיעה בימים האחרונים לתגבר את השמירה והאבטחה באזור ציון רבי נחמן.

בין הצוותים של המשמר הלאומי, צוותי החירום של עיריית אומן ונציגי איחוד ברסלב מתקיים תיאום מלא ואינטנסיבי, לשמירת הסדר הציבורי במהלך התקופה המורכבת.

שוטרי יחידת המשמר הלאומי מקיימים סיורי הגנה ואבטחה ברחבי העיר 24 שעות ביממה, תוך שימת דגש על זמני חובת ההאפלה במשך כל שעות הלילה ברחבי האזור.

במהלך הדיונים המשותפים עלה הצורך הדחוף להפעיל חדר בקרה משותף, שהחל לפעול מיידית לאורך כל שעות היממה, כדי למנוע וונדליזם ופעילות של גורמים עוינים ומפוקפקים.

בשל הנחיות החירום המחייבות האפלה במשך כל שעות הלילה, כוסו כל החלונות בקברו של רבי נחמן בכיסויים אטומים.

מנהיגי הפדרציה היהודית באוקראינה פנו בקריאה ליהודי המדינה להישמע להנחיות ולא לצאת מהבתים. רבנים של 160 הקהילות היהודיות באוקראינה הוציאו הנחיות מיוחדות למנהיגי הקהילות במדינה, ביקשו מהם לשמור על כלל ההנחיות, לדאוג לכל היהודים בעריהם והדגישו כי הם נשארים במדינה, לצידם. מי שיכול לעזוב את אוקראינה בצורה בטוחה, אמרו, מוטב שיעשה זאת דרך מעברי היבשה.

השארת תגובה