המטרה: למוטט את כלכלת רוסיה

ארה"ב והאיחוד האירופי בשורה של סנקציות חריפות נגד רוסיה: מערכת הבנקאות הרוסית נותקה ממערכת הבנקאות העולמית, נאסר על טיסות בשטח האווירי של רוסיה, ובזמן נאומו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בעצרת האו"ם, יצאו במחאה עשרות שגרירים מהאולם

פוטין במוזיאון היהודי, צילום לוי נאזרוב (48)
פוטין במוזיאון היהודי, צילום לוי נאזרוב (48)

האיחוד האירופי וארצות הברית של אמריקה הודיעו על שורה של סנקציות נגד רוסיה כתגובה לפעילותה הצבאית באוקראינה.

רוסיה היא ספקית האנרגיה הגדולה ביותר של האיחוד האירופי. כ-40% מייבוא הגז הטבעי של האיחוד וכמעט שליש מייבוא הנפט הגולמי שלו מגיעים מרוסיה. ארה"ב, יצואניות האנרגיה והאיחוד האירופי דנים בימים אילו באפשרות להבטיח אספקת אנרגיה חלופית, אך אין ספק שהתלות ברוסיה שרירה וקיימת.

האמת היא שלאירופה אין תחליף לגז רוסי. בינתיים נמנעו מהטלת סנקציות על ספקיות הגז והנפט, אך התרחיש עשוי להפוך לממשי. מחירי הגז הטבעי והנפט עלולים לזנק לגבהים חדשים וקיים חשש כי באיחוד האירופי יוטלו הגבלות שתפקידן יהיה להפחית את הביקוש התעשייתי והצרכני כדי לשרוד שיבושי אספקת גז בקנה מידה גדול.

לסנקציות על רוסיה ישנן השלכות על חברות מענפים נוספים. כמו Siemens  הגרמנית או Pirelli, יצרנית הצמיגים האיטלקית וגם יצרניות הרכב פולקסווגן, רנו מרצדס ו-BMW, לכל אלו שרשראות ייצור והספקה הכרוכות ברוסיה.

חברת MMC Norilsk Nickel PJSC הרוסית כורה כ-40% מהפלדיום בעולם, המשמש גם בממירים קטליטיים להפחתת פליטת כלי רכב, וכן, כ-11% מייצור הניקל העולמי, המשמש לייצור סוללות נירוסטה וסוללות רכב חשמליות. כמו כן, תעשיית המטוסים האמריקאית מסתמכת על רוסיה עבור הטיטניום המשמש במנועי סילון.

במקביל, 15 מדינות הודיעו כי סגרו את המרחב האווירי שלהן בפני מטוסים רוסיים. גם שוויץ הדוגלת במדיניות 'נייטרלית' הודיעה כי תצטרף למחאה האירופית והטילה שורה של סנקציות על רוסיה כמו גם על נשיאה ולדימיר פוטין, ראש הממשלה הרוסי מיכאיל מישוסטין ושר החוץ סרגי לברוב.

השלטון השוויצרי הורה לבנקים על איסור כל פעילות עסקית חדשה עם גורמים וישויות שמופיעים ברשימה השחורה של האיחוד האירופי. הרשימה הזו מונה 363 פרטים וארבע חברות.

נכון לרבעון השלישי של 2021, הבנקים השוויצריים מחזיקים בכ־11 מיליארד דולר בפיקדונות רוסיים. שהם כמעט 30% מההפקדות הרוסיות מחוץ למדינתם, שהיקפם כ-36 מיליארד דולר. עוד יש לזכור כי כ־80% מפעילות הסחר של רוסיה בסחורות, מתבצעים בתיווך מוסדות בשוויץ.

רגע מביך במיוחד נרשם בזמן נאומו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. כמחאה על פלישת רוסיה לאוקראינה, יצאו עשרות שגרירי מדינות העולם במחאה עם תחילת דבריו ולברוב נאלץ לשאת את דבריו בזמן שהאולם היה כמעט ריק מיושביו.

השארת תגובה