משרד התחבורה: אוטובוסים בשבת לא ביום חול

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה השבוע דיון מעקב, בנושא הפעלת קווי תחבורה ציבורית בשבת בניגוד לחוק, והיתרים שונים שנתן משרד התחבורה להפעלת התחבורה בשבת

האוטובוסים החשמליים החדשים בירושלים - צילום המשרד להגנת הסביבה
האוטובוסים החשמליים החדשים בירושלים - צילום המשרד להגנת הסביבה

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה השבוע דיון מעקב, בנושא הפעלת קווי תחבורה ציבורית בשבת בניגוד לחוק, והיתרים שונים שנתן משרד התחבורה להפעלת התחבורה בשבת. הדיון התקיים לבקשת ח"כ משה אבוטבול וחברי כנסת נוספים.

הדיון עסק גם באישור שנתנה שרת התחבורה מרב מיכאלי להפעלת הרכבלית בחיפה, וזאת תוך פריצת הסטטוס קוו.

יו"ר הוועדה ח"כ מיכאל ביטון אמר בפתח הדיון, כי השבת צריכה להיות הנושא המאחד את העם, וכי אין לאלץ אנשים לעבוד חלילה בשבת. יו"ר הוועדה אף ציטט את האימרה הידועה "יותר מששמר עם ישראל על השבת שמרה השבת על עם ישראל".

ח"כ יואב בן צור אמר בדיון: "משרדי הכלכלה והתחבורה מאפשרים לבצע הפרת חוק וניצול עובדים לעבודה ביום המנוחה השבועי. המשרדים לא אוכפים את ההפרות החמורות הפוגעות בקדושת השבת ולהבדיל, בזכויות הסוציאליות של הנהגים, גם הלא יהודים, אשר במקום לנוח עם משפחתם הם נאלצים לעבוד בשבת.

יו"ר השדולה למען שמירת השבת ח"כ משה אבוטבול אמר בדיון: "אנחנו עדיין רוצים שתהיה לנו לא מדינת היהודים אלא מדינה יהודית עם סממנים יהודים. אנחנו לא מתערבים לבן אדם בתוך הבית, אך כן מעניין אותנו נושא הפרהסיה והמרחב הציבורי. החוק לצמצום התחבורה הציבורית בשבת נחקק ב-1991. הוא עבר ברוב חילוני, ואף חבר כנסת חרדי לא הצביע בעדו. בשלטון הייתה ממשלת הליכוד של יצחק שמיר, וכדאי להזכיר שדווקא מפלגת העבודה הציעה לאגודת ישראל ביטול מלא של התחבורה הציבורית בשבת, כולל בחיפה, כדי שהחרדים יתמכו בממשלת שמאל".

ח"כ אבוטבול תקף את שרת התחבורה: "אני מבקש לשמוע מהיועץ המשפטי של הוועדה כיצד הוא רואה את התנהלות משרד התחבורה שפועל בניגוד לחוק בהוראת השרה מיכאלי שהחליטה לא להתייחס למה שהכנסת שאחראית על השלטון והוועדה קובעת".

ח"כ אורי מקלב הסביר כי תחבורה ציבורית שפועלת בשבת בפרהסיה יהיו לה השלכות אחרות. הוא הוסיף כי הרכבלית בחיפה תפעל בקו של מקומות הסגורים בשבת, בהן התחנה המרכזית, הטכניון והאוניברסיטה, ושאל "האם שמים אצבע בעין ומפעילים את זה מסיבות פוליטיות או אחרות".

יו"ר ארגון נהגי האוטובוס בהסתדרות הלאומית, ישראל גנון, אמר כי להפעיל תחבורה ציבורית בשבת עם כמות הנהגים הקיימים כיום תוביל לקריסת המערכת. הוא הוסיף כי כבר כיום אחוזי הביצוע נמוכים מאוד ולנהגים אין מספיק זמן מנוחה שבועי. לדבריו, הפעלה בשבת תוביל לכך שלא תהייה תחבורה ציבורית באף יום בשבוע.

יו"ר הוועדה ביטון, אמר בסיכום הדיון כי השבת היא בעלת ערך לכולם, וכי לכולם הזכות לנוח בשבת ולא לעבוד. עוד הבהיר כי שום דבר אינו תירוץ שלא לפעול לפי חוק, ובהתאם לכך דרש מנציגי הממשלה לקיים את החוק כפי שהוא. הוא אף ביקש כי משרד התחבורה ישלח לוועדה, בתוך שבועיים, את התכנית להפעלת הרכבלית בחיפה.

השארת תגובה